Slovenija

Vlada: Kdo bo v senci?

Ljubljana, 04. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Vladimir Vodušek
Komentarji
0

Vodja opozicijske demokratske stranke je napovedal, da bo stranka pred volitvami ustanovila vlado v senci. Ideja sicer ni nova, ne na levici ne na desnici. Zadnjo pomladno vlado v senci je vodil Andrej Bajuk.

Avtor prispevka: Vladimir Vodušek

Glavni problem pri sestavljanju dosedanjih vlad v senci je bilo iskanje primernih kadrov oziroma ministrov, ki bi bili pripravljeni tvegati in se še pred volitvami izpostaviti v javnosti. V demokratski stranki pravijo, da zdaj nimajo več teh problemov.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

"Na neko interno pobudo, ki smo jo izvedli med člani in simpatizerji stranke v zvezi z oblikovanjem vlade v senci, ki bo ustanovljena v kratkem, se je v kratkem roku prijavilo skoraj 500 strokovnjakov za različna področja, tako da oblikovanje tega organa ne bo nikakršen problem," je prepričan prvak demokratske stranke Janez Janša.

Kdo naj bi prevzel posamezne resorje smo preverjali predvsem v krogu sedanjih svetovalcev in nekdanjih ministrov v Bajukovi vladi. Možnost sodelovanja v taki vladi so v glavnem zavrnili.

Tone Jerovšek
Tone Jerovšek FOTO: POP TV

"Ne, jaz nisem pripravljen sodelovati v nikakršni vladi. Sicer pa se mi zdi tudi vprašljivo, ali je zdaj, tik pred iztekom mandata, pametno delati vlado v senci. Ker se morajo zdaj stranke s svojimi programi pripraviti na volitve," je prepričan nekdanji minister Tone Jerovšek.

Najbolj pomembno pa je, kdo bodo ljudje, ki bodo prevzeli ekonomske resorje. Morda je bil največji problem za desno opcijo v preteklosti, da ni imela pravih ekonomistov desne provenience. In kdo bi lahko prevzel ekonomske resorje?

Peter Frankl
Peter Frankl FOTO: POP TV

"Lahko navedem naslednja imena: France Arhar, Andrej Bajuk, Tomaž Toplak, Anton Končnik, Matjaž Gantar, Zvone Ivanušič. Seveda pa to niso vsi. Na desni strani je bil nekoč tudi Marjan Senjur, univerzitetni profesor, ki je zdaj veleposlanik, vendar se vrača. Morda se tudi on lahko bolj aktivno vrne v politiko. Ali pa kdo iz LDS, ki je tam nezadovoljen. Recimo, Edvard Oven," meni Peter Frankl, urednik Financ.

Anton Rop ideje vlade v senci zaenkrat ni želel komentirati. Glede realne nevarnosti, da bi po sedanjih anketah javnega mnenja izvršilna oblast po naslednjih volitvah lahko prevzela opozicija, pa je dejal: "Mi imamo rezultate, ki nam jih prizna celotna svetovna javnost in upam, da nam jih bo tudi naša."

Anton Rop
Anton Rop FOTO: POP TV

"Tisto, kar pa moramo po moji oceni storiti, pa je, da se bo slovenska politika ukvarjala z realnimi problemi državljank in državljanov, ne z umetno ustvarjenimi krizami, s populizmi, z nacionalizmi, ksenofobijo in vsemi tistimi pojavi, katerim smo priče zdaj," je prepričan Rop.

Sicer pa sama ideja vlade v senci izvira iz angleške tradicije, kjer se senčna vlada sestaja dan po formalni vladi, na voljo pa ima tudi vsa gradiva, ki jih dobiva aktualna oblast

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.