Vladna stran je na pogajanjih o pokojninski reformi predstavila dopolnjeni predlog novega pokojninskega zakona, s katerim se med drugim podaljšujejo prehodna obdobja. Po dopolnjenemu predlogu pokojninskega zakona, ki ga je predstavil minister za delo Ivan Svetlik, bi moški polno pokojnino lahko dosegli tudi pri starosti 60 let in 43 letih pokojninske dobe, ženske pa pri starosti 58 let in 41 letih pokojninske dobe. Nadalje se podaljšujejo prehodna obdobja, večina prehodnih obdobij pa se mora končati do leta 2020, je opozoril minister.
Z namenom, da bi ustavili padanje pokojnin, vladna stran predlaga prilagoditev odmere pokojnin novim upravičencem s postavitvijo nadomestne stopnje v višini 80 odstotkov za 40 let pokojninske dobe pri moških oz. 38 let pri ženskah. Tako naj bi dosegli, da se novim upravičencem v bodoče odmeri pokojnina le na podlagi prejetih plač, ne da bi se pokojnina dodatno prilagodila še vsem pokojninam tistih, ki jo že prejemajo, je vladna stran zapisala v gradivu.
Da bi delodajalce zaposlenih, ki ostanejo zaposleni tudi po izpolnitvi minimalnih pogojev za upokojitev, stimulirali k zaposlovanju starejših, pa vlada predlaga znižanje prispevka delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za 50 odstotkov.
V primeru, da bodo sindikati vztrajali pri svojih zahtevah, pa se bo po mnenju vladnih predstavnikov pokojninski sistem leta 2020 sesul. Vlada je sindikatom danes izročila izračun o njihovem predlogu. Čeprav bi morali pogajanja danes že zaključiti, je vlada sindikatom dala še dodatna dva tedna časa.
Generalni direktor direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Peter Pogačar je predstavil ocene, da bi brez pokojninske reforme v Sloveniji za pokojnine čez 10 let potrebovali dodatnih 2,2 milijarde evrov. Edina možnost je po njegovih besedah podaljšanje dejanske upokojitvene starosti, kar bi po predlogu dosegli s kombinacijo zaostrovanja upokojitvenih pogojev in spodbud za ostajanje v zaposlitvi.
Sindikati bodo predlog preučevali do 8. junija
Sindikalna in delodajalska stran bosta vladni predlog preučili in svoja stališča predstavili 8. junija, ko se bodo s predstavniki vlade zopet usedli za pogajalsko mizo. "Znova se bomo sestali 8. junija, vendar pa to ne bo edina tema," pa je opozoril premier Borut Pahor. "Še preden se bomo seznanili s pogledi socialnih partnerjev na ocene različnih predlogov sprememb pokojninskega sistema, se bomo pogovarjali tudi o paketu treh zakonov, ki se nanašajo na trg dela, delovna razmerja in malo delo in kjer bomo skušali uskladiti stališča, kolikor bo mogoče," je napovedal premier.
Sindikati so nazadnje predlagali, da bi bila spodnja starostna meja za upokojitev 60 let, zahtevana pokojninska doba pa naj bi bila pri moških 40 in pri ženskah 38 let. Spremembe naj bi se uveljavljale postopno, tako da bi prehodno obdobje trajalo osem let.
OZS predlaga prožnejšo upokojitev
Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) pa so predlagali bolj prožno delno upokojitev in daljše prehodno obdobje ob zaostrovanju upokojitvenih pogojev. Poudarjajo nujnost ureditve dela na črno. Tako po besedah predsednika upravnega odbora OZS Štefana Pavlinjeka predlagajo, da se omogoči polovična delna upokojitev (da delavec štiri ure še dela in plačuje prispevke, za štiri pa dobiva pokojnino), OZS pa predlaga, da bi bila možno plačevanje prispevkov za dve uri, za šest pa bi prejemali pokojnino. Predlagajo tudi, da se brez dodatnih pogojev omogoči podjetniku nadaljevanje dejavnosti po tem, ko izpolni upokojitvene pogoje, ter da bi bilo ob zaostritvi pogojev za upokojitev prehodno obdobje uvajanja pokojninske reforme daljše.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.