Novela, katere predlagateljica je vlada, med drugim uvaja institut plačila voznine za prevoz blaga in potnikov, ki je 30 dni od izdaje računa oz. 60 dni po opravljeni storitvi, solidarnostno odgovornost, da bi lahko prevoznik plačilo voznine zahteval od pošiljatelja ali naročnika, če je ne bi dobil od organizatorja prevoza, prenaša pa tudi pristojnost nadzora dovolilnic z državnih organov na gospodarske subjekte.

Bojan Papič je v imenu državnega sveta izpostavil tri sporne točke novele, zaradi katerih so državni svetniki izglasovali veto. To so rešitve glede plačilnega roka za prevoze, solidarne odgovornosti in prenosa pristojnosti nadzora dovolilnic. Papič je menil, da gre za zakon, ki je nastal pod prisilo ulice.
Državni sekretar na ministrstvu za promet Igor Jakomin je poslancem pojasnil, da so se od konca leta 2008 začeli plačilni roki za avtoprevoznike podaljševati s 30 do 90 na 60 do 120 dni in več. "V prevozniški dejavnosti je velika večina stroškov vezana na 30-dnevni rok plačila (gorivo, cestnine, stroški dela, davek na dodano vrednost), zato je podaljševanje roka neprostovoljno kreditiranje drugih dejavnosti," je opozoril Jakomin.
V LDS po besedah Mirana Jeriča niso navdušeni nad rešitvami novele. "Načeloma nas ne moti, da se mora za blažitev krize uvesti inštitut 30-dnevnega plačilnega roka, moti pa nas, da imata gospodarska in obrtna zbornica nasprotna stališča," je pojasnil in dodal, da ni vedno najbolje, da je določena razmerja med gospodarskimi subjekti na koncu prisiljena urejati država. Obenem pa v LDS pozdravljajo napore, usmerjene v preprečitev propadanja javnega potniškega prometa

Poslanska skupina nepovezanih poslancev se po besedah Vilija Rezmana strinja, da so razmere v prevozništvu neustrezne, a menijo, da je vlada v tej noveli klonila zaradi pritiskov prevoznikov o državljanski nepokorščini in ne toliko zaradi argumentov.
Janko Veber (SD) je poudaril, da novela končno ureja tudi javni potniški promet, ki je v Sloveniji vse bolj zapostavljen, sploh v primerjavi z drugimi državami članicami. Pomeni tudi racionalizacijo administracije na tem področju, saj se združuje več državnih organov. Obenem pa se zmanjšuje administrativne ovire pri kontroli dovolilnic.
V SDS pa se v celoti strinjajo z zahtevo državnega sveta, saj tudi sami nasprotujejo rešitvam, ki jih izpostavljajo svetniki, zato so proti sprejemu novele, je pojasnil Peter Verlič.
Da je v noveli veliko dobrih rešitev za avtoprevoznike, pa so prepričani v Zares. Kot je pojasnil Alojz Posedel, se je ministrstvo pravilno lotilo reševanja težav in prisluhnilo avtoprevoznikom, ki se soočajo predvsem s plačilno nedisciplino.
Novelo so ponovno podprli tudi v SLS. "Podpiramo jo navkljub nekaterim pomislekom, za katere naj odgovarja predlagatelj," je dejal Janez Ribič. V SLS menijo, da bi veliko pozitivnih posledic vzpodbudila večja povezava avtobusov in vlakov in enotna vozovnica.
Da novela poenostavlja preverjanje in podeljevanje dovolilnic ter prinaša večjo učinkovitost, so po besedah Antona Urha prepričani tudi v DeSUS.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.