Pet reprezentativnih sindikalnih central Pergam, KS 90, Neodvisnost, Solidarnost in Alternativa se je zbralo na novinarski konferenci, kjer so predstavili stališča do vladnega sprejema paketa delovno-pravne zakonodaje. Boris Mazalin, predsednik Konfederacije sindikatov 90, je sicer priznal, da vseh težav res ne gre pripisati tej vladi, "a se sprašujemo, če vlada že ne more rešiti problem, ali je smiselno, da jih še poslabšuje".
Za odstop ministra
Poleg tega sindikati ministra za delo Ivana Svetlika pozivajo k odstopu. Nezadovoljni so z vodenjem socialnega dialoga, kaplja čez rob pa je bila sredina izjava ministra, da "smo mi odgovorni za tajkune, da smo dovolili takšno privatizacijo".
Svetlik je v sredo v Odmevih na nacionalni televiziji dejal, da so "sistem, ki je rodil tajkune, v preteklosti socialni partnerji dogovorno kreirali in tu je skupna odgovornost, da takšen sistem je", ter da je bila "zakonodaja, ki ureja trg dela in poslovanje gospodarstva, sprejeta na konsenzualen način".
"Ti ljudje so ostali brez službe zaradi izigravanja zakona, ustanavljanja slamnatih in drugih podjetij, kamor lastniki delavce pošiljajo, nato pa podjetja, ki nimajo premoženja, pošljejo v stečaj, delavci pa ostanejo brez odpravnin," je dejal predsednik Pergama Dušan Rebolj.
'Računamo na pamet poslancev'
"To niso bila pogajanja, ampak le kupčkanje," pa je prepričan predsednik Konfederacije novih sindikatov Slovenije Neodvisnost Drago Lombar, ki še meni, da zadnje premierjeve izjave potrjujejo prepričanje vlade, da morajo delodajalcem dati več kot delavcem. "Naših pet central je zaprosilo stranke v državnem zboru, naj ne sprejmejo teh sprememb. Prepričan sem, da bodo le poslanci bolj dovzetni za naša opozorila. Računamo na pamet poslank in poslancev," je še dejal Lombar.
Kot je pojasnil, so že obiskali poslanske skupine SDS, SLS in Zares. Poslanci so jim nakazali, da takšnih sprememb v celoti ne bodo sprejeli. "Od poslanske skupine Socialnih demokratov pa odgovora, ali nas bodo sprejeli, nismo dobili,“ je še dejal.
Da ne bosta osamljena pri uporu, je zagotovil generalni sekretar sindikata SZS – Alternativa Zdenko Lorber, ki je zagotovil, da bo peterica sindikatov delovala skupaj. Pridružil se jim je tudi predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj, ki je zagotovil, da bo jesen vroča. "Ne izključujem možnosti splošne stavke," je dejal.
'To je farsa v osebni režiji predsednika vlade!'
"To ni dialog, ampak farsa v režiji vlade in v osebni režiji predsednika vlade! Tudi tisto, kar smo uskladili, je po zadnjem srečanju postalo neusklajeno,“ pravi. "Prihajamo pred parlament! Ali bomo z uporom še koga sklatili, je irelevantno, saj se sami obnašajo tako, da si to zaslužijo,“ še pravi Rebolj, ki poudarja, da so trenutno največji problem slamnata podjetja, ki jih tako tiskarska kot tudi gradbena in druga podjetja ustanavljajo zato, da jim ob likvidaciji ni potrebno izplačati odpravnin.
Delavci pa bi nezadovoljstvo lahko izrazili že prej. Kot je povedal Lombar, "bomo pred parlamentom na dan, ko bo DZ obravnaval spremembe zakonodaje. Ne bom govoril o številkah, a odkrito povedano se tega protesta bojim."
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.