Vlada je s predlogom dopolnitve zakona o sistemu plač v javnem sektorju omogočila pogajanje o aneksu h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti. Zakon bo vzpostavil sistemsko podlago za uresničitev predvidenega dogovora s sindikati o premiji za kolektivno pokojninsko zavarovanje, kjer bo vlada nastopala kot delodajalec in bo vsem 139.000 javnim uslužbencem namesto avgustovske uskladitve plač mesečno izplačevala na njihov individualni račun premijo v višini, kot bo dogovorjeno s sindikati.
Država ponuja nekaj prek 5500 tolarjev
Glede premije je vlada po zagotovilih notranjega ministra Rada Bohinca odprta za pogajanja, ali bo premija v enotni višini (zdaj je predlagan znesek 5596 tolarjev), ali pa bo deloma določena v absolutnem znesku in deloma v odstotku od višine plače. Vodja sindikalne pogajalske skupine Bojan Hribar pa je minuli teden ocenil, da je vlada sicer premijo za dodatno pokojninsko zavarovanje povišala na 5596 tolarjev, a hkrati ocenjuje, da je ta korak premajhen. Sindikati bodo vladi predlagali diferenciran predlog višine premij, tako da ne bodo za vse uslužbence enake.
Premier tudi zasebnem sektorju predlaga zamrznitev
Premier Anton Rop upa, da bo danes s sindikati dosežen dogovor glede zamenjave povišanja avgustovskih plač z zagotovitvijo premij pokojninskega zavarovanja za zaposlene v javnem sektorju. Rop poudarja, da enak znesek premij za vse zaposlene pomeni, da bodo tisti z nižjimi dohodki dobili več, kritične odzive sindikatov na vladne predloge pa je označil kot konstruktivne. Premier je v petek še povedal, da je predstavnikom GZS predlagal, da tudi zasebni sektor razmisli o zamrznitvah plač, ki so vezane na individualne pogodbe. Rop je dejal, da je vlada na svojem področju poskrbela za zamrznitev plač, poslanci pa so prav tako pripravljeni na ta korak.
Vlada je hkrati pripravila tudi predlog aneksa h kolektivni pogodbi, v katerem je opredelila tako določbe, ki so vezane na dodatno prostovoljno pokojninsko zavarovanje, kot tiste, ki zadevajo višino in način usklajevanja plač in regres v letih 2004 in 2005, ter ga posredovala pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja. Sindikati se ne strinjajo s predlagano višino regresa, glede predloga usklajevanja plač v prihodnjih dveh letih pa v sindikalni pogajalski skupini menijo, da ne upošteva inflacije v Sloveniji.