Sindikati javnega sektorja so na četrtkovih pogajanjih o varčevalnih ukrepih za 2015 na mizo dali svoj zadnji predlog in vladi prepustili odločitev, ali ga sprejme ali sledi konflikt. Odgovor naj bi dobili danes popoldne, ko bi morali s predstavniki vlade spet sesti za pogajalsko mizo. A ga ne bodo. Vlada jih je namreč obvestila, da potrebuje več časa za preučitev zahtev in da zato današnje srečanje odpade, so potrdili sindikati.
Sindikati so pripravljeni pristati zgolj na prenos sedaj veljavnih ukrepov v prihodnje leto, pri čemer je izjema sprostitev napredovanj tako v plačne razrede kot nazive, za katere pa bi izplačevanje zamaknili do decembra 2015.
Vlada o sindikatih v nedeljo zvečer
Zadnji predlog sindikatov javnega sektorja pomeni bistveno odstopanje od pričakovanj vlade, zato odgovor terja temeljitejši premislek, je povedal minister Boris Koprivnikar. Odločitev vlade naj bi bila znana do nadaljevanja pogajanj v ponedeljek. Minister pa predvideva, da se bo na to temo sestala tudi koalicija, po neuradnih informacijah v nedeljo.
O tem, ali so v koaliciji glede tega vprašanja različna stališča, pa pravi, da znotraj koalicije vedno obstaja zelo veliko različnih stališč. A je namen usklajevanj prav v tem, da ta stališča soočijo in sprejmejo skupno stališče. "Gre za usklajevanje, ne pa neusklajenost," je poudaril Koprivnikar. Koliko bi bila vlada pripravljena popustiti, pa ni želel špekulirati, ker to ni, kot je dejal, stvar njegove odločitve, ampak je problem širši. Po njegovih besedah gre namreč za zelo pomembno spremembo, "ki odločilno vpliva tudi na zasnovo finančne konstrukcije v letu 2015".
Sindikati tako nadaljujejo s pripravami na morebiten protest. Dokončna odločitev bo padla v ponedeljek, protest pa naj bi bil v sredo.
Sindikati sicer ugotavljajo, da je njihov predlog ukrepov vreden tehtnega premisleka. Verjamejo, da se bo vlada odločila pravilno in torej sprejela njihov predlog. Zdaj čakajo na ponedeljek. Kot dodajajo, ima vlada možnost za poskus "manevriranja", a dvomijo, da bo to naletelo na odobravanje sindikatov.
Predsednik konfederacije Pergam Janez Posedi pa ocenjuje, da je očitno vsa zadeva za vlado vsebinsko zahtevna. Zato pričakuje, da bodo preučili sindikalni predlog in ugotovili, ali se jim bolj izplača konflikt ali pa dogovor.
Policisti se že pripravljajo na protest
Na protest se tako pripravljajo tudi policisti. Predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič je v pismu svojim članom in drugim javnim uslužbencem zapisal, da se je kot član pogajalske skupine trudil in skušal biti "konstruktiven".
"Kljub jasno prenesenim in izraženim stališčem našega članstva in načelnemu dogovoru, da zadeve poskušamo rešiti čim prej, predvsem pa v dobrobit ljudi in države, je minister za javno upravo pogajanja, dogovorjena za danes, odpovedal in jih prestavil. S tem je zgolj potrdil naš sum, da gre za "kupovanje" časa in nadaljevanje poskusa razdora med do sedaj složnimi sindikati. Po eni strani namreč vladna stran zatrjuje, da ni več časa, po drugi strani pa posege v naše plače uvršča med drugorazredne vladne naloge," je ocenil.
Svet PSS je zato soglasno sklenil, da se člani Sveta PSS v sredo v znak solidarnosti in podpore vsem sindikatom javnega sektorja in javnim uslužbencem, pridružijo protestom Konfederacije sindikatov javnega sektorja pred vlado.
Dokončno odločitev o protestih bodo sicer sindikati sprejeli v ponedeljek.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.