Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je ocenila, da gredo pogovori v pravo smer. Sindikati so po njenih besedah dali nekaj protipredlogov, ki jih bodo na vladi obravnavali v torek, nato pa sindikatom sporočili svoja stališča o predlogih. "Računam, da se v ponedeljek, ko so sklicatelji naslednjega pogovora sindikati, znova sestanemo in se skušamo dokončno dogovoriti," je dodala.
Na vprašanje glede interventnega zakona je ministrica odgovorila, da je bil minister za finance Franc Križanič "danes zelo jasen". "Izhodišča so v nekem delu priprave proračuna bila upoštevana na način, kot smo uvodoma seznanili socialne partnerje," je poudarila. Kot je dodala, je ocenil, da imamo v roku 15 dni še čas, "da se pogovorimo in v socialnem dialogu ta dogovor v nadaljevanju kot dopolnjen predlog proračuna tudi vključimo".
Sindikati ne popuščajo
Kot je v imenu konfederacije sindikatov javnega sektorja pojasnil njen predsednik Branimir Štrukelj, je konfederacija vladni predlog, ki je prišel na mizo v ponedeljek, zavrnila. Pripravila pa je svoj protipredlog in naložila vladni pogajalski skupini, da ga danes na vladi, ko se bo sprejemal proračun, preuči.
Predlog, ki so ga podali, ima glede na vladnega drugačne roke in drugačne pogoje, je pojasnil Štrukelj. Če bodo danes dobili pozitiven odgovor, bodo pogajanja prihodnji ponedeljek lahko nadaljevali, je dodal.
O tem, kaj so izbrali z nabora predlaganih ukrepov, Štrukelj ni želel podrobneje govoriti, saj je v tem trenutku zadeva "skrajno občutljiva". Pogajanja so v celoti odprta in upajo, da bodo prišli do dogovora. Ali je to sprejemljivo ali ne, pa bo na koncu odločalo članstvo, je dejal.
"Glede na to, koliko časa je današnja zgodba trajala, si lahko predstavljate, da ni lahko ne nam ne vladi. Vlada skrbi za proračun, mi za člane," je po koncu ponedeljkovih pogajanj dejal vodja sindikalne pogajalske skupine drugega dela sindikatov javnega sektorja Janez Posedi.
Kljub "nekoliko zaostreni retoriki na trenutke in nekim dvignjenim glasovom" so se po njegovih besedah uspeli dogovoriti, da vlada na seji preveri, kaj je možno, sami pa pri svojem članstvu, kaj bi še lahko prinesli.
Glede odprave plačnih nesorazmerij je pojasnil le, da je to najtrši oreh, ker najbolj vpliva na maso plač v javnem sektorju. "Kje se bomo našli, je danes v tem trenutku praktično nemogoče povedati".
Križanič: Interventni zakon bo
Križanič je v izjavi za medije na vprašanje, ali bo danes na vladi interventni zakon, odgovoril, da interventni zakon bo. Dodal pa je, da bodo vsebino tega zakona v nadaljevanju še usklajevali. Kot je še pojasnil, bo zakon sprejet v parlamentu enkrat do konca leta.
Vlada naj bi v zadnjem predlogu nanizala nabor ukrepov, do katerih pa imajo v sindikatih različna stališča. Predlagala naj bi zamik pri odpravljanju plačnih nesorazmerij, da bi se zadnji dve četrtini odprave plačnih nesorazmerij namesto s 1. januarjem in 1. marcem 2010 izvedli s 1. decembrom 2010 in s 1. decembrom 2011.
Med predlogi naj bi bilo tudi, da bi v prihodnjih dveh letih višina regresa ostala na ravni letošnjega leta, da se ne bi izvedla splošna uskladitev osnovnih plač, da bi podaljšali ukrep neizplačevanja redne delovne uspešnosti, znižali nekatere dodatke in zaostrili pogoje napredovanja.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.