Vlada in Mestna občina Ljubljana (MOL) bosta za rešitev vseh aktualnih vprašanj ustanovili mešano komisijo, je po srečanju z županom Zoranom Jankovićem v mestni hiši povedal premier Borut Pahor. Komisija bo premierju in županu ponudila primerne rešitve do 4. aprila, ko se bosta delegaciji znova sestali na vladi, dogovora o vračilu denarja pa še ni.
"Kljub temu, da smo od izvolitve nove vlade izmenjevali mnenja in stališča o nekaterih aktualnih vprašanjih in zavedajoč se, da nekatera vprašanja župan in njegovi sodelavci in jaz in moji sodelavci uspešno rešujeva, ostaja nekaj odprtih vprašanj take narave, ki terjajo temeljitejši premislek in skupno stališče," je ob tem dejal Pahor.
Gre za probleme, ki so pravne narave, gre tudi za vprašanja, ki imajo svoj politični karakter, gre za vprašanja, kako nova vlada gleda na razvoj Ljubljane kot prestolnice in koliko naj soinvestira v njen razvoj, ker je to tudi soinvesticija v razvoj mesta, v katerem zaseda vlada. Mešana komisija bo po premierovih besedah razpravljala tako o višini denarja, ki naj bi ga dobila MOL, kot tudi o tem, kako bo ta denar prišel v MOL.
Služba za zakonodajo vlade ima drugačno razlago odločbe ustavnega sodišča in njenih posledic, kot jo ima MOL, kar je po Pahorjevih besedah tudi predmet razlik v pogledih na to, kaj mora kdo storiti, kdaj in koliko. "Moje osebno politično stališče je, da je pri spremembi zakona o financiranju občin pred dvema letoma prišlo do nesorazmerno velikega odvzema sredstev prestolnici, glede na vlogo, ki jo ima," je dejal Pahor.
Zakon je bil sprejet, prišlo je do pritožbe, zakon je bil dopolnjen, iz tega stališča je stvar pravno urejena, je povzel. "Zdaj gre za vprašanje, na kakšen način priti do neke sorazmernosti, ki bo imela pravno podlago in bo tudi finančno vzdržna."
Z županom se po Pahorjevih besedah strinjata, da problemov finančne narave nima samo Ljubljana, ampak tudi Slovenija in druge občine. Janković je spomnil, da so denar izgubile samo štiri občine, in poudaril, da vse občine potrebujejo več sredstev.
'Upamo, da bomo oboji zadovoljni'
Na mestni strani bo komisijo vodil podžupan Aleš Čerin, v komisiji pa bosta še podžupanja Jadranka Dakič in direktor mestne uprave Vasja Butina. "Če smo čakali dve leti, bomo z lahkoto počakali še 40 dni v upanju, da bomo oboji zadovoljni," je dejal Janković.
Župan je še spomnil, da je pred volitvami dobil zagotovila vseh strank vladajoče koalicije, da bodo krivico popravile in Ljubljani vrnile denar, le Pahor je pred volitvami rekel, da tega mandata nima, vendar je napovedal, da bo poskušal to nesorazmernost odpraviti.
Ministrica za lokalno samoupravo in regionalno politiko Zlata Ploštajner je pojasnila, da v službi vlade za lokalno samoupravo že pripravljajo novelo zakona o glavnem mestu, ki ga trenutno usklajujejo z ministrstvom za finance. Zakon po njenih besedah ponuja priložnost za rešitev dodatnih obveznosti, ki jih ima mesto kot prestolnica, iz tega vidika tudi zagotavljanja sredstev za financiranje tistih uslug, ki jih prestolnica nudi državi. Poleg novele, ki bi sistematsko rešila to vprašanje, pa pripravljajo tudi vsebinski okvir dogovora med mestom in vlado, ki bi vsebinsko določil področja in finančno opredelil višino sredstev in sodelovanje.
Kot je pojasnil premier, bo vlada nadaljevala dobro prakso iz prejšnjega mandata in periodično obiskovala mestne in druge občine po Sloveniji, se seznanjala z njihovimi problemi ter tudi skozi te razgovore iskala ustrezne rešitve. Današnji obisk vlade v Mestni hiši pa je prvi od takih obiskov, ki jih bo vlada opravila v štirih letih, je dejal Pahor in dodal, da si Ljubljana kot prestolnica to tudi zasluži.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.