Danes so se nadaljevala pogajanja o vsebini aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in spremljajočega dogovora o ukrepih na področju plač. Vladna pogajalska skupina pod vodstvom ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs in predstavniki vseh 29 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja dogovora niso dosegli in bodo s pogajanji nadaljevali jutri, ko se tudi izteče rok za pogajanja.
Tako Pavlinič Krebsova kot vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Janez Posedi sta bila v izjavah po končnih pogajanjih kratka. Ministrica upa, da bodo jutri vendarle ustrezno dogovorili politiko plač v javnem sektorju za prihodnji dve leti. Da bodo pogajanja uspeli uspešno končati, pričakuje tudi Posedi. Podrobnosti današnjih pogajanj javnosti nista želela razkrili, Posedi je pojasnil le, da so pogajanja potekala v konstruktivnem ozračju in iskanju rešitev, ki bi bile sprejemljive za vse.
Jutri se sicer izteče čas za pogajanja, kot so si ga vlada in sindikati določili s sporazumom o zamrznitvi stavke. Tako bi morali dogovor doseči do polnoči, sicer naj bi vlada uresničila sklep o odpovedi kolektivnih pogodb v javnem sektorju, sindikati pa bi razmislili o nadaljevanju stavke.
V skladu s sporazumom o zamrznitvi stavke sicer pogajanja potekajo v dveh delih. O dogovoru na področju plač in aneksu h kolektivni pogodbi za javni sektor, kjer naj bi bil najtrši oreh tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij, se pogajanj udeležujejo vsi reprezentativni sindikati javnega sektorja, vladno skupino pa vodi Pavlinič Krebsova. Z 21 sindikati, ki so pretekli teden zamrznili stavko, pa ločena pogajanja o preostalih stavkovnih zahtevah na vladni strani vodi generalna sekretarka vlade Helena Kamnar. Glede tega naj bi se v glavnem že sporazumeli, dokončno pa naj bi se uskladili jutri.
'Dogajajo se premiki'
Še pred današnjimi pogajanji je predstavnik sindikata javnega sektorja Janez Posedi za 24ur.com dejal, da se pri dogovoru z vlado "dogajajo neki premiki, ker drugače se ne bi kazal interes, da se sestajamo še naprej“. Glede stavkovnih zahtev je vlada po njegovem mnenju pripravljena prisluhniti, glede plač za leto 2011 pa ni videti napredka. Ureditev plačnih nesorazmerij po njegovem mnenju ne posega negativno v državni proračun.
Glede pritiskov na javne uslužbence v času stavke Posedi poudarja, da zaenkrat niso pripravili nobene ovadbe, zbirajo pa še podatke o tem. Meni še, da masa plač neodvisno od njihovih stavkovnih zahtev raste, problem pa je tudi zaposlovanje novih delavcev, ki povečujejo obremenitev države. Odprava plačnih nesorazmerij tudi ne pomeni zvišanja plač javnih uslužbencev, ampak povrnitev sredstev delavcev, ki jim jih država dolguje.
SVIZ: Vlada naj odstopi od odpovedi kolektivne pogodbe
Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je sklenil, da bo o podpisu aneksa h kolektivni pogodbi odločal pod pogojem, da vlada najprej odstopi od sklepa o odpovedi kolektivnih pogodb. V pogajanjih z vlado pa bo Sviz zahteval, da se v dogovor vnesejo roki za odpravo anomalij plačnega sistema. O dejanskem podpisu bo nato znova odločal glavni odbor na podlagi rezultatov novega glasovanja sindikalnih zaupnikov.
V nadaljevanju pogajanj z vlado bo Sviz sicer še zahteval, da se v dogovor o ukrepih na področju plač vnesejo roki za odpravo anomalij plačnega sistema, kot so bile opredeljene v dogovorih z vlado. Prioriteto pri odpravljanju anomalij imajo delovna mesta v skupini J. Prav tako bo Sviz v postopku sprejemanja interventne zakonodaje poskušal uveljaviti zahtevo po odmrznitvi napredovanj v celoti, so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.