Pet sindikalnih voditeljev (Branimir Štrukelj, Drago Ščernjavič, Konrad Kuštrin, Janez Posedi, Dušan Miščevič) se je danes sestalo na neformalnem sestanku s premierjem Janezom Janšo ter ministri Janezom Šušteršičem, Senkom Pličaničem in Andrejem Vizjakom.
Vladna stran po sestanku ocenjuje, da se še ima smisel pogajati, je povedal minister Vizjak. Po njegovih besedah pa bo vlada v primeru referenduma pripravila takšna dopolnila k zakonu o uravnoteženju javnih financ, da bo omehčala tiste varčevalne ukrepe, ki jih javnost najbolj zavrača.
Minister za delo, ki vodi tudi vladno pogajalsko skupino o stavkovnih zahtevah sindikatov javnega sektorja, je med ukrepi, ki jih bo vlada omehčala, omenil tiste na socialnem in družinskem področju. Kar pa bo morala po njegovih besedah nadoknaditi drugje, pri čemer bo javni sektor še dodatno izpostavljen.
Vizjak zato meni, da bo treba tudi to upoštevati v tednu dni pogajanj in da se lahko tudi sindikati prilagodijo scenariju, ki lahko sledi. Upanje obstaja, je ocenil minister in napovedal, da bodo intenzivno nadaljevali s pogajanji na vseh ravneh.
Vladni predstavniki so želeli na današnjem sestanku preizkusiti, koliko je na sindikalni strani še pripravljenosti za iskanje rešitev in ali so se že odločili, da bodo zaostrili zadeve. Z nekaterimi sindikati je vladna stran po Vizjakovem mnenju relativno bližje kot z drugimi. "Ura resnice oziroma ura, ko bomo presekali zadevo, je zelo blizu," je opozoril.
Na mizi nov predlog sindikatov
Pogajanja o napovedanih rezih v plače javnih uslužbencev so se sicer nadaljevala tudi danes. Pogajalski strani sta se dogovorili, da se bo vlada na četrtkovi seji opredelila do novega približevalnega predloga sindikatov. Štrukelj o predlogu za zdaj ni želel govoriti, dejal je le, da je sindikalna stran nekoliko popustila. Kot pa je potrdil za 24UR ZVEČER, so sindikati pristali na 8-odstotno znižanje plač. Kot je še dejal Štrukelj, bo vlada popustila pri socialnih transferjih, a na račun javnega sektorja, predvsem javnega šolstva. Še vedno pa na mizi ostaja umik standardov in normativov v šolstvu.
Vlada naj bi se do novega sindikalnega predloga opredelila v četrtek do 12. ure. V četrtek pa se bodo v skladu z dogovorom nadaljevala pogajanja v okviru podskupine za normative.
O nadaljevanju pogajanj se niso dogovorili. Na razpolago za pogajanja so po Štrukljevih besedah verjetno največ še trije termini, in sicer v prihodnjem tednu ponedeljek, četrtek in petek. Potem ne bo več mogoče vlagati dopolnil k predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ, je spomnil Štrukelj.
Poudaril je, "da že to ni več socialni dialog, da je to neka omejena možnost, ki jo sindikati še imamo, potem ko je zakon šel v parlament".
Policijska sindikata protestno zapustila pogajanja
Oba policijska sindikata pa sta danes protestno zapustila pogajanja, ker se pogovarjajo samo o varčevalnih ukrepih in ne o njihovih stavkovnih zahtevah. Vlada po besedah predsednika Policijskega sindikata Slovenije Radivoja Uroševiča ignorira vse stavkovne zahteve policistov. "Dobili smo odgovor, da se lahko o vseh stvareh, ki se ne tičejo denarja, pogovarjamo, pogajamo z ministrom za notranje zadeve," je pojasnil.
Generalni sekretar Sindikata policistov Slovenije Franci Frantar pa je poudaril, da bi se vladna stran pogovarjala samo o varčevalnih ukrepih, namesto da bi se pogovarjala o stavkovnih zahtevah. Policisti se želijo po njegovih besedah pogovarjati o vsem.
Stavka se nadaljuje
Predstavniki stavkovnega odbora Sindikata policistov Slovenije (SPS) so se na sestanku v Celju strinjali, da se stavka policistov nadaljuje. Sprejeli so tudi ukrepe, ki jih bodo izvajali v nadaljevanju stavke, in jih tudi že koordinirali v okviru Policijskega stavkovnega odbora.
Kakšni bodo dodatni ukrepi, ki jih bodo ob stavki izvajali policisti, v SPS ne želijo razkriti, navajajo pa, da bodo policisti pravočasno dobili navodila, kako se bo ta stavka izvajala naprej. Ob tem poudarjajo, da bodo vsi ukrepi zakoniti, strokovni in temeljiti, ter dodajajo, da bodo lahko posledice zaradi njihovega strokovnega, zakonitega in temeljitega dela nastale že v prihajajočih prazničnih dneh.
Predsednik SPS Zoran Petrovič je povedal, da je imel stavkovni odbor SPS na mizi tudi zadnji pisni predlog vlade, ki ga je sindikatom poslala v torek, in vsebuje 18 točk posegov v plače in druge prejemke v javnem sektorju. "Pri pregledu smo ugotovili, da se z osmimi točkami strinjamo, s petimi se pogojno strinjamo, nikakor pa se ne strinjamo z za nas ključnimi točkami, ki se dotikajo nižanja plač, izplačila regresa in nižanja kritja stroškov prevoza na in z dela," je povedal.
Glede plač Petrovič poudarja, da je treba, ko gre za policiste, najprej odpraviti plačna nesorazmerja, šele potem se lahko pogovarjajo naprej, a "tu manevrskega prostora praktično nimamo". Pri regresu bi se bili pripravljeni pogovarjati, "če bi bila na drugi strani pripravljenost na resen socialni dialog", pripravljeni pa bi bili popustiti tudi pri kritju potnih stroškov na in z dela, "vendar le, če bi bilo kritje še vedno kolikor toliko spodobno".
Po Petrovičevih informacijah regres policistom ne bo izplačan z aprilsko plačo, kar po njegovih besedah pomeni, da vlada ne spoštuje podpisanih dogovorov. Ob tem je opozoril, da imajo nekateri sindikati to, da mora biti regres izplačan z aprilsko plačo, torej maja, zapisano v panožnih kolektivnih pogodbah. "To pomeni, da imajo državo, če regresa ne bo izplačala pravočasno, pravico tožiti, in to tožbo bodo dobili," je dejal.
Preberite še:
KOMENTARJI (286)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.