Slovenija

Vlada Gorenjski obljubila pomoč

Kranj, 12. 10. 2005 07.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Gorenjska premalo izkorišča razvojne potenciale, je med obiskom vlade v tej regiji dejal premier Janša.

Vlada je po obisku Pomurja tokrat obiskala Gorenjsko
Vlada je po obisku Pomurja tokrat obiskala Gorenjsko FOTO: POP TV

V gorenjski regiji obstaja bistveno več razvojnih potencialov, kot jih je dejansko izkoriščenih, je danes na novinarski konferenci v okviru obiska vlade na Gorenjskem dejal predsednik vlade Janez Janša. Zaradi tega se je regija, ki se lahko pohvali s tradicionalno močno industrijo, v zadnjih letih razvijala počasneje od nekaterih drugih slovenskih regij. Po Janševih besedah je velik razvojni potencial tudi turizem, precejšnje možnosti za regijo pa se bodo odprle z dokončanjem avtocestnega omrežja.

Z boljšim izkoriščenjem potencialov, dokončanjem infrastrukturnih objektov in dodatnimi možnostmi v okviru EU bo možen hitrejši razvoj Gorenjske in celotne Slovenije. Ob tem je osrednjega pomena sozvočje med akterji in enaka odgovornost vseh za stabilen razvoj. Predsednik vlade Janez janša

V preteklem letu je Gorenjska, tako pravi Janša, dobila preko pet milijard tolarjev regionalne pomoči, kar je nekje v slovenskem povprečju. V prihodnosti pa je po njegovih besedah mogoče pričakovati nekaj razvojnih pospeškov. Med njimi je Janša navedel dograditev gorenjske avtoceste, nekatera ekološka vlaganja, ki bodo omogočila hitrejši razvoj, ter nekatera vlaganja iz naslova državne infrastrukture.

Z vodstvom občine Bled je država dosegla dogovor, da se rešijo zapleti, povezani z lastništvom in upravljanjem Blejskega gradu. Grad bodo dali v upravljanje in vzdrževanje občini Bled, sklenjena pa bo ustrezna pogodba.

Gorenjski gospodarstveniki, poslanci in župani so na današnji razpravi s predsednikom vlade in ministri na Bledu največ pozornosti namenili regionalizaciji in dostopu do razvojnih sredstev, saj si Gorenjska želi več razvojnih spodbud. Predsednik Državnega sveta Janez Sušnik je omenil, da bi bila za ponovno oživitev razvojnega položaja Gorenjske potrebna spremenjena metodologija izračuna indeksa razvojne ogroženosti, saj zaradi obstoječe Gorenjska dobiva premalo razvojnih spodbud. Opozoril je, da je Gorenjska v zadnjih letih v lesni, čevljarski, tekstilni in železarski industriji izgubila 10.000 delovnih mest, bruto domači proizvod na prebivalca pa jo uvršča šele na šesto meto med regijami.

Janša: Nihče ne bo prikrajšan

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

Premier Janša je zagotovil, da zaradi delitve na kohezijske regije ne bo nihče prikrajšan. "Tam, kjer bo razvojnih sredstev več iz evropskih skladov, jih bo manj iz državnega proračuna in obratno. Delitev na kohezijske regije tako ne bo nikogar prizadela," je pojasnil in zagotovil, da bo vlada vodila politiko pravičnega regionalnega razvoja. Kot je še poudaril Janša, delitev države na kohezijske regije ne pomeni politične delitve. Izrazil je upanje, da se bo Slovenija še v njegovem mandatu uspela politično razdeliti na pokrajine. "Tudi Gorenjska bo skoraj zagotovo pokrajina," je še zatrdil.

Janša odprl nov Savin objekt

V prvi polovici januarja so se člani vlade sestali v Bovcu, na začetku marca so obiskali Pomurje, dober mesec kasneje pa so bili na obisku v obalno-kraški regiji. Maja se je vladna ekipa odpravila v Podravje, konec junija se je mudila v savinjsko-šaleški regiji, v začetku septembra pa je obiskala širše celjsko območje.

Janša je skupaj z ministrom za gospodarstvo Andrejem Vizjakom ter ministrom za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Juretom Zupanom v Kranju odprl nov poslovno-proizvodni objekt Savine gumarske družbe Savatech. Nov objekt je namenjen potrebam razvoja programa gumenih izdelkov za zaščito okolja in reševanje (EKO), s čimer se Savatech po Janševih besedah vključuje v sodobne trende varovanja okolja. Hkrati pa je našla pomembno tržno nišo.

"Zavest varovanja okolja se v Sloveniji širi in poglablja," je poudaril Janša in dodal, da tudi slovenska vlada vse bolj podpira okoljevarstvene programe. Tako je v strategijo razvoja države kot temeljno usmeritev vključila trajnostni razvoj. Tudi v prihodnje pa bodo po njegovih besedah z okoljevarstvenimi predpisi dopolnjevali zakone, kjer sedaj tovrstnih predpisov še ni.

Premier Janša je v Kranju odprl nov Savin proizvodni objekt
Premier Janša je v Kranju odprl nov Savin proizvodni objekt FOTO: POP TV

Savo, ki je znana po svojem vlaganju v okolju prijazno proizvodnji in izdelke, je že v torek obiskal tudi minister za okolje in prostor Janez Podobnik. Vodstvo družbe na čelu s predsednikom uprave Janezom Bohoričem je ministra seznanilo z dosežki na področju zniževanja neželenih vplivov na okolje v Poslovni skupini Sava ter z razvojnimi načrti na področju učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije.

Gorenjsko odlikuje še vedno zelo močna industrijska proizvodnja, ki je nadpovprečno razvita v primerjavi z ostalimi slovenskimi regijami. To po mnenju Vizjaka pomeni, da ima regija še veliko priložnosti zlasti pri razvoju malega in srednjega podjetništva ter storitev, za katere je prepričan, da jih bo znala izkoristiti.

Premier Janša je po obisku družb TCG Unitech LTH in Sava obiskal še kranjski Iskratel. Največ pozornosti so namenili aktualnemu problemu družbe, katere večinski lastnik želi postati Siemens. Ob tem se bo vlada zavzela, da bi se tudi v prihodnje ohranila produktna organiziranost Iskratela. "Seveda je v interesu družbe in države, da ostane Iskratel produktno naravnano podjetje, kar pomeni, da od samega začetka, od snovanja, razvoja pa do izdelka izdeluje lastne produkte," je poudaril minister Vizjak. Ob tem je dodal, da je bil Siemens z 48-odstotnim lastniškim deležem v bistvu že sedaj večinski lastnik, glede na dejstvo, da določen delež lastništva sploh ni bil aktiven. Tako so bile že vse dosedanje odločitve sprejete s konsenzom in podporo Siemensa.

Minister Bajuk je bil med obiskom vlade na Gorenjskem videti zdrav
Minister Bajuk je bil med obiskom vlade na Gorenjskem videti zdrav FOTO: POP TV

Bajuk se počuti bolje

Delovnega obiska vlade na Gorenjskem se je polno udeležil tudi finančni minister Andrej Bajuk. V torek je namreč zaradi slabega počutja odpovedal popoldanske obveznosti, danes pa je v skladu s programom obiskal škofjeloško podjetje Indramat Elektromotorji in kranjski davčni urad.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17