Slovenija

'Poskušajo relativizirati svojo slabo odločitev'

Ljubljana, 08. 11. 2009 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V SDS govorijo, da vlada očitno dvomi o arbitražnem sporazumu, medtem ko v SD v njem vidijo boljšo rešitev kot tisto, ki jo je leta 2007 predlagal takratni premier Janez Janša.

Socialni demokrati verjamejo, da je arbitražni sporazum za Slovenijo zelo ugodna rešitev za ureditev mejnega vprašanja med državama. Podprli so besede premierja Boruta Pahorja, da je prav, da se državljani o tej temi izrečejo na referendumu in tako podpirajo možnost posvetovalnega referenduma. Sam arbitražni sporazum se jim zdi boljša možnost reševanja mejnega vprašanja, kot bi bila možnost reševanja spora na mednarodnem sodišču v Haagu, ki jo je leta 2007 zagovarjal takratni predsednik vlade Janez Janša.

SDS: Vlada očitno dvomi o arbitražnem sporazumu

Strokovnjak za pravo morja Mitja Grbec meni, da se bo razsodba najverjetneje zgodila v naslednjem mandatu vladanja v obeh državah, kar je politično skrajno nekorektno, so zapisali v SDS. Še bolj problematično pa je to, kot ugotavlja Grbec, da izraza »junction« Konvencija o pravu morja in širša judikatura ne poznata in bo zato od arbitrov odvisno, kakšno vsebino mu bodo določili, še posebej upoštevaje celotno dikcijo, ki se v točki 3b glasi: Slovenia's junction TO the High Sea in ne Slovenia's junction WITH the High Sea, so v sporočilu za javnost zapisali v SDS.

''Očitno pa o arbitražnem sporazumu dvomi tudi vlada, saj je premier Borut Pahor podprl idejo o predhodnem posvetovalnem referendumu. Skoraj vsak dan se vladajoča koalicija spomni kake poteze, s katero poskuša relativizirati svojo slabo odločitev. Najprej ustavna presoja, nato še referendum. Ob takšnih pomislekih vladajočih glede primernosti sporazuma se postavlja vprašanje, zakaj so ga sploh podpisali. Predsednik vlade tudi izjavlja, da v primeru poraza na referendumu ne bo prevzel odgovornosti ter odstopil. To je še tretji dokaz, da ni prepričan v pravilnost svojega podpisa pod sporazum,'' menijo v SDS.

Janševa SDS meni, da Pahorjeva vlada dvomi v arbitražni sporazum.
Janševa SDS meni, da Pahorjeva vlada dvomi v arbitražni sporazum. FOTO: Damjan Žibert

V največji opozicijski stranki so prepričani, da če bi verjel v svoje delo, najbrž ne bi pomišljal, da zanj prevzame polno odgovornost. ''V SDS menimo, da se bo ta vzpostavila sama po sebi. Če ne takoj po zavrnitvi sporazuma na referendumu, pa kmalu zatem, kajti predsednik vlade bo izgubil vso kredibilnost za zastopanje Slovenije v EU in v svetu, saj se bo izkazalo, da njegov podpis nič ne velja,'' so zapisali.

Očitki, da vlada Janeza Janše ni rešila tega vprašanja, so po njihovo navadno sprenevedanje. ''V skladu z dano obljubo smo, v nasprotju z vlado Boruta Pahorja, ki se očitno požvižga na obljube in dogovore, iskali najširši politični konsenz in po blejskem srečanju je za Hrvaško ostalo sporno predvsem načelo pravičnosti pri določanju meje, na katerega je Borut Pahor v arbitražnem sporazumu pozabil, čeprav je bila ravno to zahteva SD-ja v letu 2007,'' so še zapisali.

Vatikan za dialog slovenske in hrvaške Cerkve

Vatikan se zavzema za dialog med slovensko in hrvaško Cerkvijo.
Vatikan se zavzema za dialog med slovensko in hrvaško Cerkvijo. FOTO: POP TV

Vatikan je po neuradnih informacijah Večernjega lista podal pobudo za srečanje Komisij za pravičnost in mir Slovenske in Hrvaške škofovske konference v Zagrebu. Komisiji naj bi tako zmanjšali napetosti, ki so nastale, ko je hrvaška komisija nedavno izrazila nasprotovanje podpisu arbitražnega sporazuma, slovenska pa je to obžalovala.

Hrvaški dnevnik na svoji spletni strani tudi poroča, da se dober teden dni po objavi izjave Komisije Iustitia et Pax Hrvaške škofovske konference zdi, da hrvaški cerkveni vrh ni enoten glede stališč, navedenih v omenjeni izjavi.

Komisija Iustitia et Pax je v izjavi med drugim hrvaško vlado pozvala, naj od arbitražnega sporazuma odstopi tudi za ceno blokade ali pa za ceno, da ne bi vstopila v EU. Predsednik Komisije pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci, mariborski nadškof Anton Stres, je v odgovor hrvaški komisiji poslal pismo, v katerem je izrazil obžalovanje ob objavi izjave, izpostavil pa je tudi mnenje komisije, da ni v njeni pristojnosti, da se neposredno vključi v reševanje spora o meji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (157)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
09. 11. 2009 13.24
Upam, da je tsita vatikanska slika zgolj simbolična!!! Bo kakšno rekel še kak imam ali Bin Laden?
jamdicd
09. 11. 2009 12.00
Če imaš medije na svoji strani, potem si na vseh slikah "lep in sposoben." Nekateri še vedno verjamete v pravljice in kmetijo.
jamdicd
09. 11. 2009 11.57
Po vseh besdah tukaj napisanih, večina je proti podpisu sporazuma, pričakujem da bomo svojo voljo prišli pokazat tudi na referendum in pokazali odgovornost do domovine, ki jo premier ne premore.
hakihak
09. 11. 2009 11.55
CVIKEL09.11.2009, 11:07-1 desničarjem se zapira glavna tema s katero so nabirali politične točke. sem simpatizer SNS, pa pravim, da je zadnji čas da se to vprašanje reši. SNS ne potrebuje hrvatov za politične točke
hakihak
09. 11. 2009 11.53
janša je imel možnost 91 in še 4 leta, naredil pa ni nič. dejte si to priznat
VolilecSI
09. 11. 2009 11.44
I Z D A J A L C I
bron
09. 11. 2009 11.33
NESPOSOBNI KOMUNAJZARJI SI BODO KAR PRED SVOJIM PRAGOM POSTAVILI MEJO, DA BODO ZA VEDNO IMELI SVOJO NESPOSOBNOST PRED OČMI.
Marko Varga
09. 11. 2009 11.20
pogrešali bomo sajenje dreves,gimnastične prvine bratov Podobnik,skoke v vodo Jorasa za čisto desetko in nogometne tekme,katere sta si skupaj ogledovala Janša in Sanader,slednji je vsaj dojel,da je vse zasral in se je odmaknil,naš JJ pa še vedno upa,čeprav gre po poti NSI-ja...
SherlockH
09. 11. 2009 11.18
Špicelj Nabiranja točk ne bo več, če bo ta sporazum prebavljen. V tvojem jeziku: levica si po zadala avtogol!
Marko Varga
09. 11. 2009 11.07
desničarjem se zapira glavna tema s katero so nabirali politične točke.
Bartolomeus
09. 11. 2009 10.29
Pahor se je lotil problema meje samo zato, da bi se odkupil za gospodarski polom. Kaže pa, da bo tudi tu popušil. Gospodarsko šlamastiko rešuje z najemanjem kreditov, ne briga ga pa kako in kdo bo le te vračal. Lahovnik, ki bi moral biti v teh časih najbolj aktiven je nenadoma poniknil, izginil s scene. Glavo je skril v pesek, toda pozablja, da ima rit zunaj...in natančno tja bi moral dobiti brco.
SherlockH
09. 11. 2009 10.23
Čemu ubadanje s tem nepomebnim vprašanjem. Naj sprejmejo Pahorjevo arbitražo in tako celo legijo podmladka, ki sliši na redčo, odrežejo na veke vekov!?? Absolutno bo to najbolj strateška odločitev, ki bo Slovenijo nadaljne lahko z liberaliziranim trgom gospodarsko izstrelila med sam vrh EU držav, da o egilitarizmu državljanov ne izgubljam besed!
esperanza4
09. 11. 2009 10.20
bobi10, ODLIČNO SI V PAR STAVKIH POVEDAL VSE- DILETANTSKO IN NEODGOVORNO
zulj001
09. 11. 2009 09.15
Vse kaže,da je naša vlada postala tudi JASNOVIDNA, saj hvali nekaj česar še nihče ni videl in tudi ne ve kako bo izgledalo !
papez46
09. 11. 2009 08.40
Je Clinton lepo povedal. Ne se ubadati z mejo. Šez 20 let bo gladina morja višja za par metrov. Zemljevid bo čist drugačen. Meje, ki so aktualne danes se bodo zeloooooo spremenile. Evo recepta - in zakaj že bi se morali potemtakem sekirati?
M-teorija
09. 11. 2009 07.35
Kaj obstajajo tudi geodeti za zakoličevanje meje na morju? Kaj to počnejo na gladini ali pod vodo? Kar se tiče odprtega okna v svet se nam zaradi stika mej med Italijo in Hrvaško pri Palagružu le ta odpre le, če in ko bo Hrvaška v EU.
scipio
09. 11. 2009 07.23
junction je junction. si junct ali pa nisi junct. če nisi, potem je naše morje skoraj tako zaprto kot še eno blejsko jezero. Zapis "...to high sea..." ali "...with high sea..." naj presojajo izvedenci za morsko pravo. rekel bi, da je samo zadeva slovnice, ne pa potovanja ladij čez eno črto. Te črte fizično ni, je pa bistvenega pravnega, političnega in gospodarskega pomena. Tam tudi ni belih mejnikov in mejne rampe. Stik z odprtim ali visokim morjem je odprto okno v svet, vendar do tam imaš dostop ali pa ga nimaš.
orangensaft
09. 11. 2009 07.02
Joj, kak je Janša tečn. Ko je bil pa on na "oblasti" ni pa naredo nič. Naj bo zdaj tiho. Men se ne da več poslušat teh prepirov glede meje. Drugače se edino z Jelinčičem strinjam glede položaja meje. Pa tudi če vzamejo za izhodišče l. 1991. Samo naj bo mir že 1x, ker imamo pomembnejše stvari za reševat. Malo se ozrite okoli sebe.
KLIPAN71
09. 11. 2009 06.42
Janša je imel štiri leta čas, da kaj uredi in ni naredil nič!!!!! Če bi bilo po njegovo bi šli na mednarodno sodišče v HAAG, kjer bi bilo še slabše, saj to sodišče načela pravičnosti ne pozna. Pahor je zadevo uredil v enem letu. Končno, po 18 letih nategovanj. Čas je za mir in sodelovanje med sosedama, ne pa za nove prepire. Očitno je sporazum za Slovenijo dober, če pa Hrvati protestirajo.
Bogdan Binter
09. 11. 2009 04.24
Večjega diletata od Pahporja, v naši diplomaciji, še nisem videl.Kljub temu, da je bil pravočasno opozorjenod od dr.Bučarja in večino eminentnih pravnikov, da je arbitražni sporazum neprimeren za Slovenijo, je trmoglavil naprej in forsiral podpis kot otrok.Sedaj, ko je popolnoma prepričan v svojo zmoto, želi izvesti referendum in pripisati morebitn neuspeh ljudstvu.Pokvarjeno in sprevrženo, kot vsi ukrepi sedanje vlade.