Priporočilo temelji na analizah domačih in tujih organizacij, predvsem organov, pristojnih za kibernetsko varnost. Vladni urad pojasnjuje, da se je v javnosti že večkrat pojavilo opozorilo o vprašanjih zbiranja podatkov uporabnikov aplikacije TikTok in s tem povezanih vprašanj o zasebnosti.
Kot so še opozorili, aplikacija zahteva veliko pravic pri nadzoru in dostopu do podatkov o napravi, na kateri je nameščena. "To je sicer lastnost, ki je znana tudi pri aplikacijah drugih družbenih omrežij, pri pridobivanju soglasja lastnika naprave pa je TikTok bolj vztrajen od drugih," piše v priporočilu.
Zaposleni podjetja ByteDance, ki je lastnik omenjenega omrežja, namreč lahko lahko dostopajo do uporabniških podatkov, v preteklosti pa je do zlorabe dostopa v podjetju že prišlo, so opozorili na vladnem uradu za informacijsko varnost. Ob tem opozarjajo tudi na propagandne aktivnosti in vplivanje na javno mnenje. "Zlorabljeni profili na družbenem omrežju se lahko izkoriščajo za distribucijo zlonamerne programske opreme ali usmerjajo uporabnike na zlonamerna ali zavajajoča spletna mesta," so še zapisali.
Kot smo že poročali, je uporabo TikToka zaposlenim prepovedala tudi Evropska komisija. Ta je pozvala vse zaposlene v izvršilnih organih EU, naj odstranijo TikTok s svojih službenih naprav, pa tudi z osebnih naprav, ki uporabljajo korporativne aplikacije, saj jih skrbi varstvo podatkov.
Podobne ukrepe so uvedle tudi ZDA, ki so zveznim agencijam naročile, da morajo iz vseh naprav, ki jih je izdala vlada, odstraniti aplikacijo TikTok. Ameriški uradniki so že lansko leto izrazili zaskrbljenost, da bi kitajska vlada lahko pritiskala na ByteDance, da ji preda podatke, zbrane od uporabnikov. Te bi nato po njihovem mnenju uporabili za obveščevalne ali dezinformacijske namene.
Tudi Generalni sekretariat Sveta EU je začasno ustavil uporabo aplikacije za svoje zaposlene. Podobna opozorila in priporočila glede uporabe aplikacije je uvedlo tudi več držav članic EU, Kanada in Velika Britanija.
Konservativna poslanka Alicia Kearns iz britanskega odbora za zunanje zadeve je takrat dejala, da smo naivni glede resnosti grožnje, ki jo predstavlja TikTok. Zato so britanske oblasti prebivalcem svetovale, naj aplikacijo izbrišejo s svojih telefonov. Z uporabo TikToka so po mnenju Kearnsove ogroženi osebni podatki uporabnikov, ki so izpostavljeni predvsem sovražnim grožnjam kitajske vlade. "To je ultimativni vir podatkov za vsakogar s sovražnimi prizadevanji," je dejala.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.