
Vlada je obravnavala predlog novele Kazenskega zakonika in Zakona o kazenskem postopku. Predlagatelji želijo največ sprememb na področju gospodarskega kriminala, saj predlog sprememb zakonika podrobneje opredeljuje pojme, kot so gospodarska dejavnost, lažni stečaj, stečajna goljufija in kazniva dejanja na račun javnih financ.
Pravosodni minister Aleš Zalar je po seji vlade povedal, da so odpravili nedoslednosti in pomanjkljivosti, ki so jih zaznali tožilci in sodniki, uskladili zakonik z mednarodno zakonodajo, in predlagali dopolnitve, "na katere je opozorila pravna teorija in niso bile upoštevane ob sprejemu". S spremembami želijo spodbuditi sodišča k pogostejšim izrekanjem denarnih kazni. Danes so namreč v praksi bolj uveljavljene pogojne ali oprostilne kazni, le v petih do sedmih odstotkih primerov obsodilnih sodb se izrečejo denarne kazni.
Nadalje želijo zaščititi gospodarske temelje države. Zato prenavljajo nekatera kazniva dejanja, z ločitvijo lažnega stečaja od stečajne goljufije. Kaznivo dejanje stečajne goljufije bo namreč obravnavano ločeno od kaznivega dejanja stečaja, ki je bil povzročen z nevestnim gospodarjenjem. Prenavljajo tudi preslepitve pri pridobitvi in uporabi posojil in ugodnosti, kaznivo dejanje davčne zatajitve, zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti.
Določajo tudi novo kaznivo dejanje – oškodovanje javnih sredstev, kar je posledica predlogov in priporočil računskega sodišča. Tako bodo kaznovani funkcionarji, javni uslužbenci, uradne osebe, državni organi ali organi lokalnih skupnosti, če bodo z zavestno kršitvijo predpisov povzročili premoženjsko škodo. Poleg denarne kazni bo za veliko premoženjsko korist zagrožena osemletna zaporna kazen, pojasnjuje minister. Kot novost je omenil tudi določilo, da storilec ne bo mogel več preprečiti, da se mu odvzame premoženje, čeprav ga bo prenesel na ženo ali sorodnika.
Ključno vprašanje bo, ali so funkcionarji in javni uslužbenci povzročili premoženjsko škodo, in sankcija je predvidena tudi, ali bo oškodovanje zaradi premajhne pozornosti storilca. Predvidena je do osemletna zaporna kazen. Predlagajo tudi višje kazni za kazniva dejanja zoper otroke in v družini. Po novem pa bo kaznivo dejanje nevarna vožnja, na primer brez vozniškega dovoljenja ali pod vplivom alkohola.
Obetajo se še spremembe Zakona o kazenskem postopku, predvsem za zmanjševanje sodnih zaostankov. Tako bi na predobravnalnem nalogu določili vse dokaze in datum glavne obravnave. Če bi obramba med sodnim postopkom izvedela za nov dokaz, ga bo lahko predložila, če bo sodnik presodil, da zanj ni vedela na predobravnalnem nalogu. Pomembna novost bodo pogajanja med tožilci in obrambo, ko bo lahko osumljenec ob priznanju krivde dobil nižjo kazen, ki pa jo bo moral potrditi sodnik, po presoji, da ne gre za prisiljeno priznanje, če sploh gre za kaznivo dejanje in če je kazen primerna.
Minister Zalar pričakuje, da bodo dopolnitve zakonov na junijski seji državnega zbora.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.