Predlog zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno uvaja kar nekaj novih omejitev tega pojava, je povedal Ivan Svetlik. Tako se med drugim omejujejo sosedska pomoč, delo v lastni režiji, osebno dopolnilo delo in tudi trajno delo.
Ko bodo delodajalca zalotili, da nekoga zaposluje na črno, mu bo moral dati odločbo o zaposlitvi za nedoločen čas. Poleg tega bo moral za tri mesece za nazaj poravnati vse prispevke, ki izhajajo iz delovnega razmerja. Inšpektor pa mu lahko zaseže tudi predmete, s katerimi je bilo opravljeno delo na črno, je napovedal Svetlik.
Sosedska pomoč bo prepovedana, kadar bo delo vezano na dejavnosti pravne osebe ali samozaposlene osebe ter v primeru opravljanja dela na nepremičninah in premičninah, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti. "Če je nekdo profesionalno v nekem poslu in bi iz naslova te dejavnosti vršil sosedsko pomoč, to ne bo dovoljeno," je poudaril. Glede nadzora sosedske pomoči je Svetlik sicer priznal, da bo zaradi nemogočega vstopanja v zasebne prostore težak.
Delo v lastni režiji bo omejeno na nepremičnine v lasti ali najemu. "Na drugih nepremičninah torej tega dela ne moremo opravljati," je opozoril Svetlik. Osebno dopolnilno delo bo omejeno na letne dohodke v višini 6000 evrov, pri čemer se ne bo smelo opravljati pri pravnih osebah ali samozaposlenih osebah. Kratkotrajno delo pa bo omejeno na 40 ur za posameznega delodajalca.
Predlagani zakon širi postopek nadzora na republiško carinsko upravo in pristojnosti nadzornih organov. Ti bodo med drugim lahko izdajali odločbe o prepovedi dejavnosti na področjih, za katera so pristojni, je dejal Svetlik.
Sindikati: Težava ni zakonodaja, ampak slab nadzor
Sindikati pa menijo, da vlada morda misli dobro, a so prepričani, da iz vsega skupaj ne bo nič. Kot pojasnjuje Ladislav Rožič iz Zveze svobodnih sindikatov, glavna težava v Sloveniji ni zakonodaja, pač pa slaba kontrola in dejstvo, da inšpektorat za delo ne deluje, kot bi moral. „Vsi zakoni so zaman, če na terenu ni nobenega inšpektorja. Če bi naši inšpektorji v Franciji ali Veliki Britaniji pogledali, kako v resnici izgleda nadzor nad delodajalci, bi bili učinki hitro vidni, tako pa imamo 'papirnate tigre', ki nadzorujejo iz pisarn in tako se seveda nič ne zgodi,“ pravi Rožič. In če bi se inšpektorji vendarle zganili? „Lahko bi naredili konec socialnemu dumpingu. Zdaj pa delodajalci izkoriščajo stiske ljudi, ki v sili poprimejo za vsako delo in nasedejo na obljube, da bo čez kakšen mesec že bolje, da jih bodo takrat že zaposlili in potem mine leto, dve, pa nič.“
Rožič tudi meni, da bi morala inšpekcija akcije izvajati skupaj s policijo. Zapreti območje podjetij in ugotoviti, kaj kdo tam zares dela. Zdaj namreč ujamejo le peščico delodajalcev.
'Dokler bodo inšpektorji pili pivo z delodajalci, bo vse ostalo enako'
Vlada je sprejela tudi predlog zakona o zaposlovanju in delu tujcev, ki med drugim predvideva, da delavcu za pridobitev osebnega delovnega dovoljenja za tri leta po novem ne bo več treba delati neprekinjeno dve leti pri istem delodajalcu, ampak bo pogoj vsaj 22-mesečna neprekinjena zaposlitev pri katerem koli delodajalcu. Delodajalec bo moral medtem pred izdajo delovnega dovoljenja dokazati, da ima poravnane davke in prispevke iz naslova zaposlitve in dela.
Tudi glede tega so sindikati skeptični. Rožič ni prepričan, da se ne bodo ponovile zgodbe Vegradovih delavce. „Vsaj dokler bodo inšpektorji pili pivo z delodajalci in jih učili, kako izkoristiti luknje v zakonih!“
Vlada je sicer sprejela tudi predlog zakona o promociji kmetijskih in živilskih proizvodov, ki uvaja tako imenovano generično promocijo proizvodov v sektorju mleka, mesa, sadja in vrtnin, vina in krušnega žita, pri čemer bo do 50 odstotkov sredstev prispeval državni proračun.
KOMENTARJI (717)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.