"Slovenska tiskovna agencija (STA) je bila pred 30. leti ustanovljena zato, da opravlja javno službo zagotavljanja celovite obveščenosti javnosti, domače in tuje. Vlada je njena ustanoviteljica in edina družbenica ter tako tudi 100-odstotna lastnica STA," so uvodoma zapisali pri Uradu vlade za komuniciranje (Ukom).
Po njihovih besedah je dolžnost in odgovornost vlade, "da kot dober gospodar skrbi za racionalno porabo davkoplačevalskega denarja". Dodajajo, da pa je dolžnost in odgovornost agencije, da davkoplačevalski denar čim bolj racionalno uporabi in svojega lastnika, torej vlado, o tem, kako je bil porabljen denar, skladno s Pogodbo o opravljanju javne službe, redno in celovito seznanja. "Ne pa kot ravna aktualno vodstvo agencije, ki denar zahteva, poročila o tem, kako je bil porabljen, pa ne bi posredovalo," vztrajajo na Ukomu.
Prav tako so zapisali, da jih "skrbi ravnanje vodstva STA, ki tudi za ceno likvidnostnih težav, v katerih se je zaradi tega znašla agencija, še naprej problematizira izpolnjevanje določil Pogodbe o opravljanju javne službe". A kot dodajajo, je vlada kot ustanoviteljica "tudi v takšnih razmerah dolžna zagotavljati nemoteno izvajanje javne službe". Zato je direktorju Ukoma Urošu Urbaniji naložila, da STA takoj, ko se bo seznanil z njenim celovitim finančnim poslovanjem, nakaže predujem v višini 845.000 evrov za pričakovane izdatke pri opravljanju javne službe v letu 2021.
Predujem se, glede na sklep, nakaže v treh dneh od dneva, ko v skladu z uredbo o opravljanju javne službe direktor STA Bojan Veselinovič omogoči vpogled v potrebno dokumentacijo ter če STA do takrat z direktorjem Ukoma podpiše pogodbo o opravljanju javne službe za leto 2021 in zagotovi javno dostopnost vsebin na spletnih straneh, ki ustrezajo storitvam javne službe iz zakona o STA.
Končno višino nadomestila za opravljanje javne službe za obdobje od 1. januarja 2021 ugotavlja Ukom v skladu z uredbo o izvajanju javne službe STA. Izpolnitev obveznosti omogočanja vpogleda v dokumentacijo je izpolnjena, ko imajo pooblaščene osebe Ukoma zagotovljen neoviran dostop do vseh podatkov o finančnem poslovanju družbe v zvezi z izvajanjem javne služb od 28. junija 2011 dalje, kar s pisnim obvestilom vladi potrdi Ukom.
Prav tako so sklenili Veselinoviču dati navodilo, da takoj, najkasneje pa v 48 urah po sprejemu tega sklepa, umakne tožbo in predlog za izdajo začasne odredbe, ki se vodi na Okrožnem sodišču v Ljubljani, ter pošlje elektronsko potrdilo o umaknjeni tožbi na Ukom.
STA: S posredovanjem dokumentacije nimamo nikakršnih težav, saj je naše poslovanje transparentno
Direktor STA Veselinovič je ob današnji napovedi vladne strani, da bo nakazala STA predujem v višini 845.000 EUR, izjavil: "Pozdravljamo napoved vlade, da naj bi končala ustavitev financiranja dejavnosti STA. Ta je že 179 dni brez pol prihodkov. Za dejavnost tiskovne agencije bi jih v skladu z veljavno zakonodajo morala zagotoviti Vlada iz proračuna. STA bi vse poslovne podatke in listine posredovala družbeniku že zdavnaj, če bi jih ta zahteval po zakoniti poti."
Vlada je dala pooblastilo za vpogled v dokumentacijo Ukomu šele s sklepom, sprejetim na današnji skupščini, ki jo je sklical njen direktor, so sporočili s službe za stike z javnostjo na STA. "Do zdaj zahtevana dokumentacija je že od aprila letos v vladnem poslopju. Skupščina pa je bila sklicana zaradi tega, ker so na vladni strani trdili, da ne vedo, kje je poslana dokumentacija ," navajajo.
Direktor Veselinovič je ob tem izpostavil: "Ko nam bo Ukom posredoval infromacijo o tem, katere podatke o našem poslovanju v minulem desetletju želi dobiti in na kakšen način, jim jih bomo posredovali. S tem nimamo nikakršnih težav, saj je naše poslovanje transparentno in sproti pregledovano s strani pooblaščenih revizorjev in z notranjimi revizijami. Vsakič se z letnim poročilom seznani tudi Državni zbor."
Kot še pravijo na STA, bodo še naprej aktivni pri usklajevanju in dogovarjanju za iskanje rešitev, ki bodo uskaljene z željami predstavnika Republike Slovenije in hkrati skladne z veljavnimi normativnimi akti. Vse za zagotovitev izpolnjevanja nalog in zakonsko predpisano zagotovitev finančnih sredstev. "V okviru tega čakamo tudi na pogodbo o opravljanju javne službe, ki jo je direktor Ukoma napovedoval za ta teden že na sestanku z vodstvom STA minuli četrtek," je dodal Veselinovič in poudaril, da sedmi protikoronski zakon nalaga financiranje STA v skladu s sprejetim poslovnim načrtom v tem letu ne glede na to, ali je pogodba sklenjena ali ne. "STA je po že drugi ustavitvi financiranja v manj kot letu dni v takšni situaciji, ko je ogrožen njen obstoj, zato bo znotraj spoštovanja zakonskih določb storila vse, da zagotovi sredstva in prepreči propad družbe," poudarjajo na agenciji in dodajajo, da izvajajo tudi vrsto prilagoditev pri oblikovanju ponudbe tržnih storitev in zagotavljanju prvin javne službe, ki jo v skladu z veljavnim zakonom izvaja že vse od leta 2011.
O uresničenju skupščinskega sklepa, po katerem naj bi STA umaknila izvršbo na neplačane obveznosti s strani vladne strani, se bo vodstvo STA posvetovalo s pravno stroko. "Takoj ko bo Ukom nakazal predujem v višini 845.000 EUR, pa bomo umaknili vloženo začasno odredbo, saj od tistega trenutka ne bo več ogrožena likvidnost našega poslovanja," je še pojasnil direktor Veselinovič.
V DNS še vedno zaskrbljeni
V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) so kljub današnji napovedi, da naj bi vlada vzpostavila financiranje STA, še vedno zaskrbljeni. "Kljub uspešni donatorski kampanji, v kateri smo za STA do danes skupaj zbrali 273.829 evrov, je jasno, da brez plačila javne službe STA ne bo preživela," pravijo. Država je obveznosti dolžna poravnati na podlagi zakona o STA in določbe v sedmem protikoronskem zakonu, izpostavljajo in opozarjajo, "da so zahteve, ki izhajajo iz vladne uredbe o opravljanju javne službe STA, zakonsko sporne, pravniki pa so opozorili tudi na potencialno neustavnost sprejetega predpisa".
"Dodatno pogojevanje plačila javne službe STA s povečevanjem nadzora direktorja UKOM nad poslovanjem STA, razumemo kot izsiljevanje. Poleg tega sklepi današnje skupščine predvidevajo podpis pogodbe, čeprav ta v skladu z omenjeno zakonodajo za financiranje za 2021 ni pogoj in je to urejeno na podlagi poslovnega načrta STA," poudarjajo.
Opozorili so tudi, da je STA, "katere ustanoviteljica je že dokazala svoj sovražen odnos do javnega medija", v podrejenem položaju, zato je veliko vprašanje, "kakšne nadaljnje in morda tudi nesprejemljive zahteve bo pogodba vsebovala".
STA naj bi tudi povečevala količino vsebin v prosti uporabi, ob čemer je posebej zaskrbljujoča prosta uporaba fotografij, kar razvrednoti vrednost avtorskega dela fotoreporterjev, pravijo pri DNS. "Vlada se nedvomno zaveda, da prekoračuje zakonske pristojnosti, vendar računa, da bo STA v finančni stiski prisiljena pristati na njene pogoje. V društvu novinarjev bomo še naprej skrbno spremljali dogajanje," so dejali in dodali, da vladna pripravljenost na to, da se v večmesečni agoniji ustavitve financiranja STA vendarle kaj premakne, kaže, da je vlada na pragu predsedovanja Svetu EU vendarle spoznala, da je kakovostno in profesionalno poročanje Slovenske tiskovne agencije ključno za uspešno predsedovanje.
KOMENTARJI (370)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.