Vlada danes na delovnem posvetu o pripravi predlogov proračunov za leti 2011 in 2012 ni končala usklajevanj. Tudi Premier Borut Pahor je po posvetu povedal le, da bodo mediji pravočasno obveščeni o tem, kdaj se bo razprava nadaljevala.
Na posvetu še niso odločili, ali bodo pokojnine v prihodnjih dveh letih zamrznjene ali ne, je po posvetu povedal predsednik Desusa Karl Erjavec. Po njegovih besedah pa se prav tako še niso dokončno odločili, kakšna naj bo nova formula usklajevanja pokojnin, ki jo bo predvidela pokojninska reforma.
Cilj je 3,8 odstotka BDP
Predvideni izdatki v državnem proračunu za leto 2011 so pri 10,030 milijarde evrov, v proračunu za leto 2012 pa pri 10,179 milijarde evrov. Ciljna javnofinančna primanjkljaja za leti 2011 in 2012 ostajata pri 3,8 in 3,1 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), je povedal v. d. direktorja urada vlade za komuniciranje Darijan Košir.
Doslej je razprava o spremembi proračuna za leto 2011 in proračunu za leto 2012 potekala znotraj delovnih skupin za področja 14 politik, avgusta pa bodo v okviru posameznih resorjev pripravljali finančne načrte. "Zato je bilo treba razčistiti odprta vprašanja glede ocene delovnih skupin, da vseh prednostnih nalog, ki so si jih zadali znotraj posameznih politik, v postavljenem finančnem okviru ni mogoče izpeljati," je povedala generalna sekretarka vlade Helena Kamnar.
Uvedba strukturnih reform
Največ razhajanj je glede politike socialne varnosti. Če letos in prihodnje leto glede te politike ne bi storili ničesar, bi zanjo potrebna sredstva še naprej naraščala in "izrinila možnost financiranja drugih programov, ki jih želimo izvesti zaradi postavljenih prednostnih ciljev," pravi Kamnarjeva. Vlada zato išče možnosti zajezitve teh sredstev tudi na kratek rok, pred uvedbo strukturnih reform.
Razpravo o pokojninski, zdravstveni in drugih strukturnih reformah bodo še do konca julija nadaljevali v okviru skupine kriznih ministrov, kjer bodo predstavljeni dodatni izračuni in natančnejša časovnica sprejemanja reform v drugi polovici leta, je povedal Košir.
Na posvetu so po besedah Kamnarjeve presojali "globalni vidik finančnih posledic", ki bi jih imele strukturne reforme. Delo na tem področju bodo nadaljevali do konca tega meseca in tudi še v avgustu, dokler ne bodo tudi zdravstvene zakonodaje poslali v obravnavo v državni zbor, je napovedala.
Ob tem se po njenih besedah pojavljajo premisleki o tem, ali na področju davkov poseči na kakšno področje z določenim popravkom ali pa ohraniti takšno razporeditev davčnih bremen, kot je v veljavni zakonodaji. Dodala pa je, da so se pogovarjali tudi o reformi na področju javne uprave, zlasti o tem, kakšne bodo rešitve na zakonodajnem področju, ki ureja negospodarske javne službe.
Pripravljeni dve varianti
Razhajanja pri proračunu so tudi glede investicijskih projektov, med drugim na cestnem in železniškem področju, infrastrukture javnih zavodov in na področju zdravstvenega varstva. V zadnjih štirih letih so se ta sredstva izrazito povečala in takšne rasti ni več mogoče zagotoviti. "Menimo, da zaenkrat ni primerno na teh področjih povečevati sredstev," je dejala Kamnarjeva in dodala, da rešitve iščejo v več javno-zasebnih projektih.
Socialna država mora ostati 'v formi'
"Borili se bomo za to, da ne bo treba vzeti. Dokazovali bomo, da morata socialna država in politika zaposlovanja ohranjati kondicijo, v kateri sta," je pred današnjim delovnim posvetom dejal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.
"Treba bo varčevati povsod," je Svetlik, ki danes sicer ne pričakuje dokončnega dogovora, dejal glede tega vprašanja.
DeSUS razmišlja o odhodu iz koalicije
V DeSUS zamrznitvi pokojnin nasprotujejo. "Za stranko DeSUS je nesprejemljivo, da bi pokojnine zamrznili. Menimo, da so upokojenci že tako v socialni stiski in da bi zamrznitev pokojnin pomenila dodatno poslabšanje njihovega položaja," je pred sestankom stališče ponovil predsednik stranke Karl Erjavec. "Za izhod iz krize in finančno stabilizacijo je treba sprejeti kakšne druge ukrepe, na primer obremeniti kapital ali dobičke, luksuz, ne pa da se pritisk izvaja le na tiste, ki so socialno najbolj ogroženi," je dodal.
Stranka upokojencev se sprašuje, ali je smiselno še ostati v koaliciji, če se bodo odločili za absolutno zamrznitev pokojnin, je dodal. "Vendar sem optimist, menim, da do zamrznitve ne sme priti in da tudi ne bo prišlo," je dejal Erjavec.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.