Drugi tir bo očitno samo slovenski. Po naših informacijah vse kaže, da madžarskega vložka pri financiranju projekta res ne bo. Na vladi oziroma ministrstvu za infrastrukturo naj bi takšno odločitev že sprejeli, ni pa še jasno, kako bodo končali pogovore z Madžari.
Nova ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je sicer že večkrat izrazila prepričanje, da je drugi tir možno zgraditi brez Madžarske, a je hkrati trdila, da bi bilo nekorektno pogovore kar prekiniti. Na ministrstvu nam informacij uradno niso potrdili, so pa rekli, da bi bilo v primeru izpada Madžarske "treba s strani države začasno zagotoviti dodaten kapital podjetju 2TDK, ki pa se bo skozi predvidene vire (v obliki uporabnine in taks, glej zakon o drugem tiru) tako ali tako vrnil".
Slovenija bi, prvotno, s kapitalskim vložkom v 2TDK iz proračuna namenila 200 milijonov evrov, če pa zaledna država ne bi sodelovala in se bo prihodnja vlada odločila, da manjkajoči delež prispevamo iz proračuna, bo slovenski kapitalski vložek znašal 400 milijonov evrov. Možno je tudi zadolževanje.
Investicijska vrednost drugega tira je sicer ocenjena na 961 milijonov evrov. Če k temu prištejemo še vso dokumentacijo in odkupljena zemljišča v višini 55 milijonov evrov, ta skupaj znaša 1,02 milijarde evrov. Dodatnih 300 do 350 milijonov pa naj bi bil po sicer grobih ocenah še dodaten strošek za dvotirnost.
Končna cena sicer javnosti še vedno ni popolnoma jasna, saj so se finančni načrti spreminjali.
Kdo pa bi dobil dodatnih 200 milijonov evrov? Podjetje 2TDK v 100-odstotni lasti države ima v svoji predstavitvi zapisano, da gre za projektno podjetje za razvoj drugega tira, ki ga je ustanovila Vlada RS marca 2016 z namenom, da bo ’izvedlo vse potrebne aktivnosti tako v fazi priprave kot izgradnje drugega tira in da bo z njim gospodarilo v času trajanja koncesijske pogodbe’.
Se pa zapleta med ministrstvom, ki ga vodi Alenka Bratušek, in vodstvom 2TDK, saj naj bi zadnje zavlačevalo pri prevzemu nadzora nad projektom izgradnje drugega tira. Projekt drugi tir je do zdaj v imenu države vodila direkcija za infrastrukturo, ki je objavljala tudi vse razpise. Julija letos je začel veljati zakon o drugem tiru, ki je prestal dve referendumski preizkušnji, a tudi dva meseca po tem, ko je nov zakon začel veljati, projekt še vedno vodi direkcija.
Se je danes glede drugega tira oglasila tudi Levica, ki je trdila, da sta vlada v prejšnji sestavi in 2TDK zavajala glede vključitve Madžarske oz. druge zaledne države v projekt, kar da naj bi bil pogoj za pridobitev evropskih sredstev. V Levici so namreč pridobili pogodbo Slovenije z Evropsko komisijo, iz katere izhaja, da soudeležba ni nujna.
Kolektor CGP zahteva aneks k prvotnemu dogovoru
Na ministrstvu za infrastrukturo so nam danes potrdili, da je izvajalec del Kolektor CGP zahteval dodatna dva milijona evrov za pripravljalna dela za drugi tir. Kot so nam sporočili, "izvajalec del to zahteva zaradi zamude pri začetku del, do katere je prišlo zaradi dveh referendumov". Ministrstvo je njihovo zahtevo zavrnilo oziroma v večini zavrnilo, saj se ne strinjajo glede dolžine zamude. Kolektor namreč želi prej omenjena dva milijona evrov zaradi enoletne zamude, a naj bi se po besedah ministrstva izvajalec "strinjal, da pogodba stopi v veljavo z dnem uveljavitve zakona".
Zakon o izgradnji drugega tira je stopil v veljavo 21. 7. 2018, direkcija za infrastrukturo pa je zahteve dobila 6. 8. 2018, to je 16 dni po uveljavitvi zakona oziroma dneva, ko je pogodba stopila v veljavo. Ministrstvo je zato presodilo, da aneks zaradi referendumskih zamud ni upravičen in se z zahtevo za aneks ni strinjalo.
KOMENTARJI (282)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.