Slovenija

Sprejeta nova uredba o opravljanju javne službe STA

Brdo pri Kranju, 10. 06. 2021 07.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Vlada je izdala uredbo o opravljanju javne službe Slovenske tiskovne agencije, ki podrobneje ureja opravljanje javne službe STA in njeno financiranje, opredeljuje vrste in obseg storitev javne službe, določitev nadomestila za opravljanje javne službe ter sklenitev letne pogodbe. Vlada za izvajanje uredbe pooblašča Ukom. Zaposleni na STA menijo, da uredba, sprejeta ob odsotnosti dialoga, ne nagovarja ključnih vprašanj za obstanek in razvoj STA. Temveč odpira nova vprašanja o avtonomiji agencije, državljani pa bodo dobili manj kakovosten javni servis.

Uredba opredeljuje vrste in obseg storitev javne službe, določitev nadomestila za opravljanje javne službe, sklenitev letne pogodbe o opravljanju javne službe, izvedbo nadzora nad prekomernimi nadomestili, obveznost hrambe podatkov in poročanja o državnih pomočeh in prehodno ureditev za leto 2021, je zapisano v sporočilu po seji vlade.

Podrobnosti iz sporočila niso razvidne, glede na predlog, ki ga je pridobila STA, pa uredba določa, da mora STA v okviru javne službe objavljati povzetke novic v slovenskem jeziku, tako da so ti jasno ločeni od celotnih novic, ki jih agencija prodaja medijskim in drugim naročnikom, in brezplačno dostopni vsem pod enakimi pogoji. Enako velja za prevode povzetkov novic v angleškem jeziku. V okvir javne službe spadajo tudi besedila radijskih novic, avtorsko zaščitene fotografije o najpomembnejših dogodkih ter v celoti vsebine o manjšinah, ki morajo biti objavljene v posebni rubriki.

Določa se tudi način določanja zneska za nadomestilo za opravljanje storitev javne službe tako, da se posamezno poslovno leto določi v višini neto stroškov, ki nastanejo pri opravljanju storitev javne službe STA. Neto stroški se izračunajo kot razlika med celotnimi stroški, potrebnimi za opravljanje javne službe, in prihodki, ki so jih ustvarile storitve javne službe, ter presežki iz tržne dejavnosti STA.

STA sicer že 161 dni opravlja javno službo brez zakonsko določenega plačila zanjo.

Ob tem se med prihodke javne službe vključijo tudi dotacije ali druga namenska sredstva, ki jih STA pridobi neposredno ali posredno za financiranje razvoja svojega poslovanja iz državnih, lokalnih ali drugih javnih virov.

Letno pogodbo o opravljanju javne službe skleneta STA in vlada, pri čemer je za pripravo, podpis in izvajanje pogodbe pooblaščen direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom).

"Zdaj bo Ukom z vladno uredbo, po t.i. pravni poti, za 45 dni podaljšal agonijo STA: 15 dni mora miniti do uveljavitve po objavi v uradnem listu, nato  pa si Ukom lahko vzame največ 30 dni za t.i. raziskavo trga, prek katere ugotavlja,  ali kdo lahko ponudi nižjo ceno za vsako od STA javnih storitev... Igre brez meja z STA se torej nadaljujejo,  kolektiv tako računa predvsem na razsodnost pravosodnih organov, ki jim v celoti zaupa," se je odzval direktor STA, Bojan Veselinovič.

Iz besedila, ki ga je pridobila STA pred obravnavo na vladi, izhaja, da če pogodba za letos o opravljanju javne službe STA ni sklenjena, se storitve javne službe plačujejo v skladu s sedmim protikoronskim zakonom, zakonom o STA in to uredbo. Ocenjene finančne posledice uredbe, navedene v osnutku, sicer znašajo dva milijona evrov.

Uredba o opravljanju javne službe STA se dotika tudi tržne dejavnosti agencije. Med drugim določa, da lahko STA izvaja le takšne tržne storitve, ki niso v konfliktu interesov s splošno sprejetimi strokovnimi standardi za uresničevanje načel resničnosti, točnosti, objektivnosti, neodvisnosti, nepristranskosti in javne odgovornosti pri opravljanju storitev javne službe STA, še izhaja iz predloga, ki je bil v obravnavi na vladi.

V pogodbi o opravljanju javne službe pa se skladno z uredbo podrobneje uredi mesečno spremljanje opravljanja obsega storitev javne službe in obsega storitev tržne dejavnosti.

Ne glede na to, da zakon o STA določa nadzorni svet za nadzornika poslovanja družbe, iz predloga, ki je bil v obravnavi na vladi, izhaja, da STA na tri mesece poroča Ukomu o izvajanju poslovnega načrta STA. Ukom vsako leto izvede redna preverjanja ali poskrbi za izvedbo teh preverjanj, da STA ne prejema nadomestila za opravljanje javne službe, višjega od neto stroškov.

Pri izvajanju nadzora nad prekomernimi nadomestili pa je STA dolžna pooblaščenim osebam na Ukomu omogočiti vpogled v podatke in informacije o notranji organizacijski in računovodsko-finančni strukturi izvajanja poslovnih procesov, ki so potrebni za izvedbo tega nadzora, še izhaja iz predloga, ki je bil v obravnavi na vladi.

Ukom naj bi v skladu z uredbo v roku 30 dni po uveljavitvi uredbe na prostem trgu preveril strošek za vsako posamezno storitev, ki jih v okviru javne službe opravlja STA. Nato pa bo preverjal stroške za vsako storitev, ki jo STA opravlja v okviru javne službe, vsako leto do 1. decembra, še izhaja iz predloga, ki je bil v obravnavi na vladi.

Zaposleni na STA: Uredba ne rešuje ključnih vprašanj za njen obstanek

Predstavniki zaposlenih na Slovenski tiskovni agenciji so v odzivu na sprejeto uredbo ocenili, da ta v ničemer ne nagovarja ključnih vprašanj za obstanek in razvoj STA. Namesto tega odpira nova vprašanja o avtonomiji agencije, državljani pa bodo dobili manj kakovosten javni servis, so opozorili.

Predstavniki zaposlenih so pričakovali, da bo uredba po petih mesecih neizvrševanja zakonskih obveznosti financiranja javne službe STA v prvi vrsti urgentno rešila to za obstoj STA ključno dejstvo. Uredba namesto tega po njihovi oceni odpira nova vprašanja, ki zadevajo opravljanje javne službe in avtonomijo agencije, razmerja med javnimi in tržnimi prihodki ter obveznostmi poročanja, ki so že v celoti urejena v zakonu o STA.

Čeprav ima STA že vzpostavljen nadzorni svet, ki ga je imenoval DZ, bo zdaj o izpolnjevanju zakonskih obveznosti dejansko odločal kar direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom).

Uredba je bila sprejeta tudi ob odsotnosti vsakršnega dialoga in soočenja argumentov, opozarjajo zaposleni na STA.
Uredba je bila sprejeta tudi ob odsotnosti vsakršnega dialoga in soočenja argumentov, opozarjajo zaposleni na STA. FOTO: Miro Majcen

Uredba je bila sprejeta tudi ob odsotnosti vsakršnega dialoga in soočenja argumentov ter tik pred predsedovanjem Slovenije Svetu EU, so še izpostavili v sporočilu za javnost, pod katerega so se podpisali uredniški kolegij, svet delavcev, zastopstvo uredništva in sindikat novinarjev STA.

Kot so opomnili, STA vsa leta po sprejetju zakona o STA kakovostno in celovito opravlja javno službo obveščanja javnosti, kot ji jo nalaga zakon. To so sproti pripoznavali tako člani nadzornega sveta kot pristojnih delovnih teles v državnem svetu in DZ, so še izpostavili.

"Javna služba se ne meri zgolj po obsegu, ampak predvsem po kakovosti javnega servisa. In uredba v ničemer ne dviguje ravni obstoječe kakovosti izvajanja javne službe ali k njej bistveno prispeva," so ocenili.

"Poleg tega, da STA že zdaj zagotavlja na podlagi zakona predpisane javne vsebine, je v celoti spregledano tudi dejstvo, da je STA v letih po uveljavitvi zakona obveznim vsebinam iz naslova javne službe dodala še celo vrsto drugih, prosto dostopnih spletnih vsebin s področja znanosti, kulture in najpomembnejših aktualnih dogajanj ter druge sodobne tehnološke storitve - brez uredbe, brez dodatnega plačila s strani države, pač pa z željo STA po aktualnem obveščanju splošne javnosti," so zapisali.

Vsebina uredbe, ki po oceni predstavnikov zaposlenih na STA v ničemer ne nagovarja ključnih vprašanj za obstanek in razvoj STA, gre v smeri, da bodo državljanke in državljani dobili manj kakovosten javni servis, agencija pa bo iz razvojnega zagona potisnjena v stagnacijo in na raven, ki jo je že davno presegla.

Zaposleni na STA od vlade v prvi vrsti pričakujejo takojšen začetek spoštovanja zakona o STA in sedmega protikoronskega zakona, ne pa postavljanja novih in novih pogojev, ki za finančno izčrpano STA in zaposlene ne pomenijo nič dobrega.

Sindikat novinarjev: Vlada nezakonito posega v avtonomijo agencije

Uredba pomeni uresničevanje politično motiviranega cilja aktualne vlade, to je podreditev javnega servisa in uničenje njegove uzakonjene neodvisnosti, so zapisali pri Sindikatu novinarjev. 

Kot so spomnili, v sindikatu že od novembra lani z zaskrbljenostjo spremljajo dogajanje, povezano s financiranjem javne službe STA. Vlada kljub dvema zakonoma, ki ji nalagata to obveznost, ter številnim pozivom domače in tuje strokovne in splošne javnosti že več kot 160 dni ne financira javne službe. S tem ogroža delovanje STA, izvajanje javne službe ter socialno varnost okoli 100 sodelavcev STA in njihovih družin, so opozorili v sporočilu za javnost.

Vladna uredba o opravljanju javne službe STA po oceni sindikata ne prispeva k rešitvi problema, ampak ga le še poglablja, saj posega v z zakonom urejene vsebine in na novo ureja med drugim obveznosti poročanja in tudi nadzorne pristojnosti. "Vlada je tako znova poiskala obvod, s katerim se poskuša izogniti izvrševanju zakona o STA in sedmega protikoronskega zakona," so zapisali.

Vlado pozivajo, da z uredbo zgolj določi način izplačila za opravljeno javno službo STA na podlagi obeh zakonov in da ne posega v veljavno zakonsko ureditev delovanja agencije in nadzora nad njenim poslovanjem.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (165)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
11. 06. 2021 18.41
STA naj gre na prosti trg. V naši mali državici je vas, ki bi radi lagodno živeli na račun tistih, ki ustvarjajo dodano vrednost, veliko preveč. Dokažite se. Glede na to, da bo STA kmalu že pol leta brez državne pomoči, pomeni da STA lahko posluje brez nje. To je pa dobra novica.
marker1
11. 06. 2021 18.31
STA vse navaja, samo tistega ne, kar se od nje zahteva. Dostavi naj poslovne papirje. STA ni samostojna in neodvisna tiskovna agencija, ker je v službi države, ki jo plačuje. Če pa hoče biti samostojna in neodvisna, pa naj deluje in posluje z denarjem, ki ga bo sama zaslužila.
Dbist
11. 06. 2021 12.45
+1
Le kako bi Slovenija živela brez ivančkovega tenorja? janša, največji slovenski tenorist! O, kako lepo ga je poslušati. Pa če na pogled je lep!
krucyfix
11. 06. 2021 09.11
+2
Uredba je v nasprotju z zakonom o STA, ker STA neposredno podreja politiki oz. vladi. Gre za očitno zlorabo oblasti, saj je vlada nedavno dobila jasna sporočila od US, da so to protiustavne prakse. Vlada z izdajo uredbe priznava, da drugačenga zakona o STA niso sposobno sprejet (sloweniš pacijent je opravilno nesposoben). Vlada pada!!!
marker1
11. 06. 2021 18.38
STA naj bo samostojna če hoče, vendar s svojim zaslužkom. Dokler pa jo plačuje država, ji STA mora predložiti vse poslovanje, ne glede na zakon o STA, ki ga tolmačite tako, da prikažete samo dolžnosti države, nič pa o dolžnostih STA.
mali.mato
11. 06. 2021 08.55
-2
STA je svojo kredibilnost pokazala z lažno objavo Veselovega non peperja.
1234560
10. 06. 2021 21.40
+5
Naj da DIREKTOR od svoje PLAČE... aja to pa ne
1234560
10. 06. 2021 21.39
+6
Dbist
11. 06. 2021 12.47
Glava
10. 06. 2021 21.38
+7
bravo vlada, naj gredo na trg , pa da vidimo, kako so sposobni....
jahta
10. 06. 2021 21.24
-6
Slabo se nam piše pod Orbanom drugim!
1234560
10. 06. 2021 21.40
+6
idi v BELORUSIJO al pa S.Korejo ce mislis da je tukaj hudo. trol
13klu?
10. 06. 2021 21.23
-9
Popolna orbanizacijo medijev želijo narediti ti orbanovi podrepniki
DianaMul
10. 06. 2021 21.00
+5
STA in RTV ni kakovosten medij, najmanj pa neodvisen to je javno trobilo Komunistov in LEVAKOV Slovenije, zato si ga naj sami plačajo..(( Neodvisnih novinarjev na RTV in STA ni..
Boris6116
10. 06. 2021 20.44
-7
Ste naivci! Če bi bilo vladi do tega da ukine STA bi to naredila mimogrede kot 100% lastnik. Janši je samo do teatra in odvračanja pozornosti. Drugje pa grejo milijarde v zrak!!!
mali.mato
11. 06. 2021 08.53
-1
Aven
10. 06. 2021 20.44
+16
V času težav Adrije (letalski prevoznik) je Alenka B. rekla - bodo pa drugi ponudniki. Jaz osebno sem bolj rabil Adrio kot pa STA.
Boris6116
10. 06. 2021 21.00
+1
User768643
10. 06. 2021 20.41
+11
A ni dovolj donacij za preživetje?
lojze3
10. 06. 2021 21.19
+9
Je bilo dovolj samo za letno plačo ditektorja
Boris6116
10. 06. 2021 20.38
-2
Od kdaj so uredbe nad zakonom in ustavo?! Od takrat, ko Đej.Đej. misli, da je vladar!
setisfekšn
10. 06. 2021 20.32
+0
Naj opozicija zahteva umik tajnosti kar se tiče trgovine z orožjem v 90 ih letih!!
BitterTruth
10. 06. 2021 20.32
+7
sta je brez vrednosti
Bolfenk2
10. 06. 2021 20.30
+13
Dokler se na STA ne rešijo svojega direktorja, družbenega parazita s 100.000 evri plače, se STA ne bo pobrala. In takšne parazite plačujemo delavci od svojih plač. Zadnji čas, da nam vlada zniža davke, parazite pa nauči delat.
Boris6116
10. 06. 2021 20.39
-7
Po tej logiki je daleč največji parazit stranka SDS in njeni poslanci, ministri, sekretarji, ...
13klu?
10. 06. 2021 21.26
-7
Ja ta Urbanija ima 13.400 evrov plače bruto brez dodatkov, Janez in njegovi podrepniki pa tudi nič manj
papi1
10. 06. 2021 21.43
+2
Ja, daj objavi, če nekaj trdiš! Lažeš kot vsi levnuhi, spustiš laž, potem se pa potuhneš. Narod vas je pogruntal.
Marky331
10. 06. 2021 20.19
+2
To je za večino nas precej ne pomembna stvar tako , da ni panike saj imamo POP TV , ni bojazni , da ostanemo brez informacij STA je sama sebi namen koga to zanima razen tistih , ki imajo neposredno korist od njih
Boris6116
10. 06. 2021 20.41
-3
1955123
10. 06. 2021 20.06
+9
Lastnik družbe ---podjetja ima razumljivo odločilno besedo zato levičarji ne jokat saj ni več na oblasti KP
krucyfix
10. 06. 2021 20.22
+3
Zakon o STA vladi onemogoča politično vmešavanje, kar je popolnoma prav. Vlada z uredbo ne more spreminjat določil zakona. Novega zakona pa izgleda niti niso več sposobni sprejet, hihi.