Vlada in oba policijska sindikata sta podpisala sporazum, s katerim so prekinjene vse stavkovne aktivnosti v policiji. Sporazum je v imenu vlade podpisala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, ki je ob tem dejala, da s tem poravnavajo dolgove iz sporazumov, ki so jih s policisti sklenile prejšnje vlade.
Sporazum po besedah ministrice na letni ravni za proračun prinaša dodatnih 10,3 milijona evrov obremenitev za proračun iz naslova plač.
Vladni pogajalski skupini po oceni ministrice v 15 krogih pogajanj ni bilo dano izvesti celovite prenove plačnega in kariernega sistema v policiji, so pa odpravili ključne anomalije, ki so lastne zgolj policistom, in izboljšali položaj večine zaposlenih v policiji. Anomalije, ki jih še niso odpravili, pa nameravajo odpraviti z preureditvijo kariernega sistema v policiji, ki se je nameravajo lotiti.

Policistom v povprečju 66 evrov neto višje plače
Sporazum po njenih besedah pomeni, da se bodo plače policistom v povprečju povišale za 100 evrov bruto oziroma 66 evrov neto mesečno. Pri tem po njenih besedah niso mogli pristati na linearno povečanje plač vsem, saj enotni plačni sistem v javnem sektorju še velja, policija pa je še vedno njegov del.
Sporazum po besedah ministrice povišuje plače v vseh tarifnih skupinah. Z njim za dva plačna razreda povišujejo plače policistom v petem tarifnem razredu, razen tistim, ki ne opravljajo neposrednega operativnega dela, in tistim, katerih plače so višje po posebnih aktih. Za dva plačna razreda sporazum povišuje plače tudi v šestem tarifnem razredu. Povišuje tudi plače v 7/1 tarifnem razredu, razen posameznim policistom službe generalnega direktorja policije.
Dodatno sporazum povišuje plače na delovnih mestih višji kriminalistični inšpektor specialist (za en plačni razred), pomočnik komandirja (za en plačni razred) in policist v sektorju kriminalistične policije (za en plačni razred).
Vlada je po besedah ministrice sprejela še dodatne zaveze, ki nimajo neposrednih finančnih učinkov, kot so, da bo nadaljevala obravnavo zakona o organiziranosti in delu v policiji, da bo skupaj s policisti definirala določbe kolektivne pogodbe, za katere menijo, da jih je treba spremeniti, urediti pa namerava tudi nezgodno zavarovanje policistov, če opravljajo operativno ali drugo nevarno delo.
Uroševič: Poklic policista bomo odlepili od socialnega dna
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je povedal, da s podpisom sporazuma prenehajo s stavkovnimi aktivnosti, ne pa tudi s stavko. To bodo zaključili, ko se bodo prepričali, da so danes podpisane zaveze uresničene.
Z izpolnitvijo sporazuma bodo po njegovem prepričanju poklic policista uvrstili tja, kjer mu je mesto, in ga odlepili od socialnega dna.
Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič pa je dejal, da s sporazumom nihče ne izgublja, pač pa so pridobili vsi. Sporazum se mu glede na prejšnje sporazume zdi precej natančen, tako vsebinsko kot rokovno, "pri čemer ne dopušča nobenih drugačnih interpretacij". Seveda pa bo ta sporazum tako dober, kot se bo uresničeval v praksi, je dodal.

Ministrica: Zavedamo se pomena in vloge policije
Ministrice ne preseneča, da je vlada danes prižgala zeleno luč podpisu stavkovnega sporazuma, saj so po njenih besedah že v preteklosti dokazali, da se zavedajo pomena in vloge policije v ustroju države. Torej tega, "da gre za temeljno prvino delovanja pravne države, ki pa je izhodišče delovanja vlade Mira Cerarja".
Kot je še poudarila ministrica, je vlada tudi v preteklosti sledila njenim zahtevam po takšnem policijskem proračunu, ki policiji omogoča nemoteno operativno delovanje. Spomnila je še na svojo zavezo za izboljšanje in celovito urejanje statusa policistov, torej zagotavljanje primernih pogojev za delo in preprečevanje stagnacije policije v minulih letih.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.