Vlada je na današnji seji sklenila, da veleposlanika pri EU Janeza Lenarčiča predlaga za kandidata za Evropskega komisarja iz Slovenije. Gre za izkušenega kandidata z dolgoletnimi vrhunskimi referencami s področja mednarodnih in evropskih zadev, ki izpolnjuje vsa zahtevana merila, je vlada sporočila na Twitterju.
Neuradno je bil potrjen s 13 glasovi za. Proti so glasovali ministri SD, saj po besedah ministrice za pravosodje Andreja Katič obravnavani kandidat nima demokratične legalitete in se ni predstavil državljanom. Kvalitetam kandidata Lenarčiča sicer ne oporekajo.
"Naše mnenje je, da moramo narediti več, da bodo državljani Evrope imeli večje zaupanje v evropske institucije, zato spodbujamo, da se kandidati prestavijo javnosti, temu so namenjene kampanje za evropske volitve," je dejala Katičeva o stališču SD, kjer je bila za komisarsko kandidatko v igri evropska poslanka Tanja Fajon, ki so ji, kot je opozorila pravosodna ministrica, na evropskih volitvah ljudje glede na število preferenčnih glasov izrazili največje zaupanje.
Povedala je še, da je bilo danes razprave na seji vlade malo, so pa opozorili, da je bil postopek izbire kandidata nenavaden. "Verjamem, da si vsi koalicijski partnerji zaslužimo, da se pogovorimo, in potem sprejmemo odločitev," je dejala. Povedala je, da je premier sprejel kritiko nase kot neke vrste opomin, da bo v prihodnosti morda ravnal drugače.
Obrambni minister Karl Erjavec je bil po seji vlade redkobeseden, potrdil je le, da je DeSUS kandidata podprl.
Vlada bo sedaj predlog poslala v DZ, kjer bo moral kandidat opraviti predstavitev pred odborom za zadeve EU, katerega mnenje pa za vlado ni zavezujoče. Ta bo predlog nato posredovala v Bruselj novi predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, in če ga bo ta sprejela v svojo ekipo, bo moral Lenarčič prestati še zaslišanje v Evropskem parlamentu.
Tonin: Dobra izbira v danih okoliščinah
Predsednik NSi Matej Tonin je izbiro Lenarčiča označil za dobro izbiro v danih okoliščinah: "Glede na to, kar je delal v preteklosti, strokovne kompetence zagotovo ima," je dejal Tonin. Med drugim je izpostavil Lenarčičevo delo v času vlade Janeza Janše, ko je bil vodja delovne skupine za pripravo slovenskega predsedovanja EU. "Ko so odnosi v koaliciji zelo napeti, se mi zdi ta predlog smiseln," je dodal.
Je pa ob tem izpostavil, da so vsi zapleti v zvezi z imenovanjem komisarja ponovno potrdili, da je bil predlog NSi za spremembo zakona pravi. Glede na predlog NSi bi morala soglasje h komisarju med drugim dati večina evropskih poslancev iz Slovenije. "S tem bi ustvarili širše politično soglasje za komisarja in s tem bi se odpravile vse napetosti, katerim smo priča zdaj," je pojasnil.
Janša: Dvojni strel v koleno za Šarca
Predsednik SDS je na Twitterju odločitev vlade poimenoval za dvojni strel v koleno za Šarca. Lenarčič je po Janševi oceni sposoben tehnokrat z izkušnjami, ki bi jih Šarec potreboval doma ob vodenju EU, medtem ko je v uniji brez teže. "Poznate kak njegov predlog, idejo, zamisel? Vsaj članek na temo odprtih dilem?," je zapisal.
Šarec: O postopku govorijo isti, ki so pred petimi leti sodelovali pri popolnem fiasku
Šarčev predlog je v sredo sicer sprožil burne in ostre odzive znotraj koalicijskih partneric, na očitke pa se je premier odzval v jutranjih urah z zapisom na družbenem omrežju Facebook: "Očitki so, da gre za napačen postopek, da se nisem posvetoval itd. O postopku govorijo isti, ki so pred petimi leti sodelovali pri popolnem fiasku, ko je vlada poslala tri kandidate, ki so se samopredlagali," na očitke odgovarja Šarec.
In dodaja, da je sam postopal, "kolikor je mogoče pravično. Nisem predlagal kandidata stranke LMŠ, a bi ga lahko". Priznava, da je ime kandidata, ki sicer ni član nobene stranke, držal skrito do zadnjega, "a izključno zaradi obrambe dostojanstva kandidata".
Odzval se je tudi na besede poslanke Romane Tomc, da ambicije slovenske evropske politike postavlja na uradniški nivo, in zapisal: "Je kdo od teh, ki se spotika ob izbor 'uradnika', ali sploh kdo iz Slovenije že zastopal predsedstvo EU v Evropskem parlamentu? In odgovarjal na vprašanja poslancev? Se je kdo od njih kdaj pogajal z Rusijo, ZDA, Azerbajdžanom o opazovanju njihovih volitev? Je kdo od njih vodil mednarodno ustanovo s 160 zaposlenimi in 20 mio. EUR letnega proračuna? Janez Lenarčič je to počel. Uspešno."
"Vedno ista zgodba … podcenjevanje do zadnjega atoma moči."
KOMENTARJI (1151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.