Potem ko je včeraj vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar napovedal, da bo Slovenija kmalu začela proces ratifikacije pristopnih protokolov Hrvaške in Albanije k Severnoatlantski pogodbi, je vlada na današnji seji določila besedilo predloga zakona o sprejemu teh dveh držav v zavezništvo in ga poslala na glasovanje v DZ.
Pahor: Vlada se je prav odločila
Kot je po seji vlade povedal premier Borut Pahor, gre za ratifikacijo aktov, "ki zadevata sosednjo Hrvaško in ne tako oddaljeno Albanijo". "Mislim da je prav, da se je vlada tako odločila. S tem se je tudi izognila morebitnim ugibanjem, kaj bi pomenilo, da odlaša, ali bi sprejela odločitev v naslednjih tednih glede članstva Hrvaške v Natu," je še povedal in pojasnil, da je vlada to odločitev sprejela "povsem suvereno in neodvisno od razvoja dogodkov" v povezavi s hrvaškim predpristopnim procesom vključevanja v EU, ki naj bi nov vrhunec dosegel prihodnji teden.
Sedaj bo na vrsti DZ, ki se bo po Pahorjevih besedah moral v prvi vrsti odločiti, s kakšno večino bo ta akt sprejemal. "Kdaj bo DZ obravnaval ta akt, je absolutno njegova pristojnost. DZ bo tudi sam presodil, s kakšno večino bo ta akt sprejel ali zavrnil. Ni nepomembno, kakšno odločitev bo v zvezi s tem sprejel, vendar bi lahko vsakršna moja izjava v zvezi s tem pomenila vtikanje v pristojnosti DZ, zato se do tega ne bom opredeljeval," je še dejal Pahor in zagotovil, da bo vlada spoštovala odločitev parlamenta. "Seveda pa je velika razlika, ali se sprejema z navadno večino ali z dvotretjinsko", pri čemer mora akt podpreti 60 poslancev DZ, je še pristavil.
V Nato do aprila
Državi sta sicer dobili povabilo že na aprilskem vrhu v Bukarešti.
Od vseh članic Severnoatlantske pogodbe se zdaj pričakuje, da bodo postopke ratifikacije končale do vrha zavezništva aprila prihodnje leto. Nato namreč namerava na tem vrhu širitev na Albanijo in Hrvaško slovesno obeležiti, saj bo to tudi 60. obletnica njegovega obstoja. Po Žbogarjevih pričakovanjih bo Slovenija postopek speljala pravočasno.
Nujen je konsenz
Na podlagi 10. člena Severnoatlantske pogodbe lahko njene podpisnice s soglasnim dogovorom povabijo k pristopu katerokoli evropsko državo, ki je sposobna podpreti načela te pogodbe in prispevati k varnosti severnoatlantskega območja.
Odločitev je nato sprejeta s konsenzom, kar pomeni, da predlogu ne sme nasprotovati nobena država članica.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.