Vlada je sprejela uredbo o koriščenju turističnih bonov, ki med drugim določa, da bodo ti unovčljivi v večkratnem znesku, in sicer za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom.
Bon bo posameznik lahko koristil tako, da bo ob prijavi na dan prihoda pri ponudniku storitve le-tega obvestil, da bo za opravljeno storitev unovčil bon. Ponudnik bo nato v informacijski sistem Furs vnesel podatke o upravičencu, na podlagi katerih bo Finančna uprava v informacijskem sistemu označila unovčenje bona pri upravičencu (zmanjšala njegovo dobroimetje) ter vrednost bona v znesku opravljene storitve izplačala ponudniku storitev v rokih in na način, ki so določeni v omenjeni uredbi. Furs bo namreč moral ponudniku storitev znesek opravljene storitve za bone, unovčene od 1. do 15. dne v mesecu, poravnati do zadnjega dne v mesecu, za bone, unovčene od 16. do zadnjega dne v mesecu, pa do 15. dne v naslednjem mesecu, v vsakem primeru pa najpozneje v 30 dneh, je razvidno iz uredbe.
Bon bo deljiv in se bo lahko unovčil v večkratnem znesku. Izplačilo bona v denarju ne bo mogoče.
Boni unovčljivi od 19. junija dalje
Na spletni strani Finančne uprave (Furs) je bilo danes zjutraj mogoče prebrati, da bodo turistični boni unovčljivi v obdobju od 19. junija do 31. decembra. Kasneje so sporočili, da je šlo za delovno verzijo spletne strani, ki jo še pripravljajo, zato je bila le ta pomotoma vidna za kratek čas. Informacije na njej po besedah Fursa zato niso uradne. Danes je več politikov potrdilo, da bodo boni na voljo od 19. junija.
Boni, za katere bo država dala skupaj 345 milijonov evrov, bodo prenosljivi med sorodniki, in sicer v ravni vrsti do drugega kolena. Do prenosa bodo tako upravičeni stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki, zakonci, zunajzakonski partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi, prenos pa bo mogoč tudi med otroki in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši.
V primeru prenosa bo moral koristnik bona ponudniku storitve predložiti posebno izjavo, ki jo bo podpisal upravičenec oziroma njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik.
V nastanitvenih obratih gostom z boni ne bodo smeli zaračunati višje cene kot v primeru plačila z drugimi plačilnimi sredstvi. Domači gost pa, kamorkoli bo že šel, ne bo plačal samo nočitve. Zagotovo bo moral plačati še turistično takso, tudi to naj bi opredelila težko pričakovana uredba, pa še kakšno večerjo, ogled znamenitosti, dodatno aktivnost ... Na to računa tudi država.
Turistični boni so eden od nosilnih ukrepov iz tretjega paketa protikoronskih ukrepov, ki ga je DZ sprejel konec maja. Prejeli jih bodo vsi prebivalci s stalnim bivališčem v Sloveniji na dan 13. marec 2020, in sicer rojeni do vključno leta 2002 v višini 200 evrov, mlajši pa v višini 50 evrov. Unovčili jih bodo lahko za plačilo nočitve oziroma nočitve z zajtrkom v nastanitvenih obratih v Sloveniji. To so med drugim hoteli, počitniški domovi in letovišča, turistične kmetije, planinski domovi, avtokampi in druge nastanitve.
Po dosedanjih napovedih gospodarskega ministra Zdravka Počivalška bo treba celotno vrednost bona izkoristiti naenkrat. Proračun bodo stali 345 milijonov evrov.
KOMENTARJI (1076)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.