Slovenija

Vlada bi popravila izračun nerealiziranega programa zaradi oskrbe covidnih bolnikov

Ljubljana, 05. 11. 2021 16.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada bi z novelo zakona o ukrepih za omilitev posledic covida-19 popravila izračun vrednosti nerealiziranega programa zaradi zagotavljanja prostorov za covidne bolnike. Od veljave zakona so se namreč bistveno znižale cene za oskrbo covidnih bolnikov, na podlagi katerih temelji izračun, zato trenutna ureditev ni realna, so ocenili na ministrstvu.

Kot je razvidno iz povzetka gradiva, omenjeni zakon določa, da za izračun vrednosti nerealiziranega programa zaradi zagotavljanja prostorov za covidne bolnike uporabijo cene iz aneksa ena k splošnemu dogovoru v zdravstvu za pogodbeno leto 2020.

V splošnem dogovoru za leto 2021 pa so se cene za oskrbo covidnih bolnikov bistveno znižale, zato obstoječa ureditev v zakonu po oceni ministrstva za zdravje ni realna. Prav tako v veljavni ureditvi ni ustrezno zajet del, ki se nanaša na izvajalce, ki del svojih zmogljivosti po usmeritvah ministrstva za zdravje ohranjajo prostor za sprejem covidnih bolnikov ali prebolevnikov, ki se po zaključenem bolnišničnem zdravljenju ne morejo vrniti v domače okolje, navajajo na ministrstvu. "Glede na navedeno je treba člen spremeniti tako, da bo v izračunu upoštevano dejansko stanje oziroma veljavne cene v obdobju, na katerega se člen nanaša," so navedli.

Trenutna ureditev ni realna, so ocenili na ministrstvu.
Trenutna ureditev ni realna, so ocenili na ministrstvu. FOTO: POP TV

Bolnišnice so namreč v lanskem letu za zdravljenje covidnih bolnikov prejele 8000 evrov, če je bilo zdravljenje brez zapletov, za zdravljenje covida-19 z zapleti 16.000 evrov in za zdravljenje covida-19 z medicinskim ventilatorjem 46.833 evrov. V letošnjem splošnem dogovoru pa so uvedli dodatke, ki se obračunavajo pri zdravljenju covidnih bolnikov. Dodatek k zdravljenju covida-19 z zapleti znaša 1521 evrov, dodatek k zdravljenju s katastrofalnimi zapleti 2770 evrov, dodatek za zdravljenje covida-19 z dolgotrajno uporabo ventilatorja pa 7863 evrov.

Predlagane določbe tako širijo obdobje, v katerem so bolnišnice upravičene do nadomestila sredstev iz državnega proračuna zaradi izpada programa, ker so skrbele za covidne bolnike. Prav tako med upravičence dodajajo izvajalce, ki niso imeli hospitaliziranih covidnih bolnikov, jih je pa ministrstvo za zdravje pozvalo k zagotavljanju prostih zmogljivosti za namestitev tako bolnikov in prebolevnikov, ki se zaključenem bolnišničnem zdravljenju zaradi nepopolne samooskrbe ne morejo vrniti v domače okolje oz. so izvajali rehabilitacijo po prebolelem covidu-19.

Bolnišnice so v lanskem letu za zdravljenje covidnih bolnikov prejele 8000 evrov.
Bolnišnice so v lanskem letu za zdravljenje covidnih bolnikov prejele 8000 evrov. FOTO: Shutterstock

Sredstva so sicer že vključena v finančne posledice zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19, a bodo skladno s predlagano spremembo bremenila proračun za leto 2022.

Predlog novele zakona o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 je objavljen med aktualnimi vladnimi gradivi v obravnavi. Vlada predlaga sprejetje zakona po nujnem postopku.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kiropraktik
05. 11. 2021 16.58
+5
Primerjajte cene v Avstriji in v Nemčiji! Pol nižje cene oskrbe ob višjem standardu! Bolnike voziti v. Avstrijo in prihraniti večmil. €!