Na političnem parketu je po odstopu premiera Mira Cerarja podpora vladi zrasla. Skoraj vsak tretji vprašani (30,6 odstotka) delo vlade zdaj, ko opravlja le še tekoče posle, podpira. Dobra polovica (57,4 odstotka) jih ostaja kritičnih, 12 odstotkov (12 odstotkov) je neopredeljenih.
Kako anketiranci ocenjujejo delo vlade?
Med strankami je v ospredju Marjan Šarec. Če bi bile volitve danes, bi listo kamniškega župana, ki doslej ni razkril še nobenega kandidata za poslanca, obkrožilo več kot 14 odstotkov (14,6 odstotka) anketiranih. Druga je SDS Janeza Janše, (10,8 odstotka), tretji (8,8 odstotka) je SD Dejana Židana.
Sledi Cerarjeva SMC, ki je rahlo pridobila (5,8 odstotka), Levica (4,2 odstotka), Nova Slovenija (3,8 odstotka) in Erjavčev Desus, ki je prepričal le dobre tri odstotke vprašanih (3,3 odstotka).
Delež neopredeljenih se pred volitvami zmanjšuje. Dobrih 18 odstotkov (18,7 odstotka) ne ve, katero stranko bi izbrali, devet odstotkov (9,4 odstotka) ne bi izbralo nobene od obstoječih, vsak deseti (10,8 odstotka) pa pravi, da zagotovo ne bo volil.
Na lestvici politikov pa so se zgodile spremembe pri vrhu. Prvi je še naprej predsednik države Borut Pahor, druga pa evropska komisarka Violeta Bulc, ki je prehitela tokrat tretjega Marjana Šarca. Sledijo predsednik državnega zbora Milan Brglez, predsednik SD Dejan Židan in prvi obraz Levice Luka Mesec. Prvak Nove Slovenije Matej Tonin je na sedmem mestu pred Ljudmilo Novak, ki jo je nasledil na čelu stranke. Skok meseca je po odstopu uspel predsedniku vlade Miru Cerarju, na desetem mestu je predsednik Dobre države Bojan Dobovšek. Prvak SDS Janez Janša je devetnajsti, dvajseti pa je očitno prvi obraz Združene desnice Franc Kangler.
Je odstop Cerarja volivce presenetil?
KOMENTARJI (702)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.