Za sredo napovedane enourne stavke na železnicah ne bo. Sindikati so se odločili, da stavko zamrznejo, potem ko so od premierja in poslovodstva dobili določena zagotovila, je povedal predsednik Sindikata železniškega transporta Slovenije Jože Pavšek. Stavkovne zahteve smo dali, zdaj moramo na pogajanjih ugotoviti, kako daleč lahko pridemo, potem pa lahko pade tudi odločitev o ponovnem aktiviranju stavke, je pojasnil.
Sindikati so odločuitev o zamrznitvi stavke sprejeli po sestanku s premierjem Borutom Pahorjem in generalnim direktorjem Slovenskih železnic Goranom Brankovičem, saj so ocenili, da je socialni dialog spet stekel ter da se je resno pristopilo k razreševanju obstoječih razmer.
Pahor vsak prvi ponedeljek na železnicah
Predsednik vlade Borut Pahor je v spremstvu ministra za promet Patricka Vlačiča obiskal Slovenske železnice. Odslej jih bo obiskoval vsak prvi ponedeljek v mesecu.
Kot je dejal po srečanju z vodstvom in sindikati, bodo železnice v prihodnjih letih strateška infrastrukturna prioriteta v Sloveniji. Po njegovih besedah končevanje izgradnje avtocestnega križa ne pomeni prenehanja vlaganja v cestno infrastrukturo. Se pa Slovenija zdaj usmerja na železnice, kar je razvidno tudi iz predloga državnega proračuna za leti 2010 in 2011, ki jim glede na pretekla leta namenja okoli 340 milijonov evrov sredstev več.
"Da bi ta projekt uspel, moramo imeti jasno vizijo, ki mora biti strokovno utemeljena, dogovorjena s socialnimi partnerji in mora dobiti neko politično valorizacijo v državnem zboru," je poudaril. Dodal je, da morajo biti v tej viziji jasno določeni cilji, finance, roki in odgovornost.
Kot je zatrdil Pahor, udeleženci vidijo prihodnost temeljite modernizacije železniške infrastrukture s strateškim partnerjem. Da bi z njim lahko pospešili in poglobili pogajanja, pa so potrebni jasna vizija in določeni pogoji, med katerimi je tudi izredna revizija poslovanja Slovenskih železnic. Obdobje, ki ga bo zajela revizija, bo določil generalni direktor.
Kako resno je stanje?
Da so Slovenske železnice v izjemno slabem stanju in da bo za njihovo preživetje treba ukrepati, se strinjajo tako lastnik kot vodstvo in sindikati. V prvih desetih mesecih so železnice pridelale 31 milijonov evrov izgube, do konca leta naj bi izguba po ocenah narasla na 44 milijonov evrov, skupaj z izgubo iz preteklih let pa na 66 milijonov evrov.
Po besedah generalnega direktorja družbe Gorana Brankoviča država v proračunu ne predvideva novih postavk, s katerimi bi krpali izgubo. Vodstvo železnic po njegovih besedah išče možne rešitve, saj je družba tako na robu likvidnosti kot kapitalsko neustrezna. Likvidnost bodo po njegovih besedah najverjetneje reševali z izdajo novih obveznic, glede kapitalske neustreznosti pa so na ministrstvi za promet in za finance že poslali nekaj predlogov.
Vlačič: Reorganizacija ne bo lahka ne hitra
Minister za promet Patrick Vlačič je izpostavil potrebo po reorganizaciji Slovenskih železnic, ''ki pa ne bo ne lahka ne hitra''. Medtem ko so se prejšnje vlade železnicam izogibale, se je ta vlada odločila, da jih prestrukturira v socialnem dialogu, in sicer na treh ravneh: "V prvi fazi smo zagotovili proračunska sredstva za železniško infrastrukturo, sledi prestrukturiranje celotnega železniškega sektorja in nato reorganizacija." Zatrdil je, da je vlada pripravljena vlagati v infrastrukturo, a ob zahtevi, da se stvari na železnicah bistveno spremenijo. Študija posameznih možnosti poslovnega modela železnic bo po ministrovih besedah končana takoj po pridobitvi podatkov s strani Slovenskih železnic. O prihodnjem modelu bodo lastnik, vodstvo družbe in sindikati razpravljali na naslednjem sestanku.
Po Brankovičevih besedah bodo na naslednjem sestanku razpravljali o vseh treh možnostih poslovnega modela, o enovitem, o popolni delitvi na dva dela in o holdingu. Nadzorni svet bo po zagotovilih njegovega predsednika Andreja Godca zastavljeni program lastnika izpolnjeval po vseh svojih močeh. Predstavnik delavcev v nadzornem svetu Silvo Berdajs je poudaril, da sindikati podpirajo enovit sistem organiziranosti Slovenskih železnic, kar pa ne pomeni, da niso odprti za pogovore. "Če bo dialog voden z namenom, da se poišče poslovno učinkovit sistem, ki bo boljši od obstoječega, ga bomo podprli tudi zaposleni," je dejal. Delavski direktor Slovenskih železnic Albert Pavlič je zadovoljen, ker je bil sestanek, bi pa do njega po njegovih besedah lahko prišlo nekoliko prej. Po njegovem je pomembna skupna ugotovitev, da se je treba lotiti odprave vzrokov in ne ukvarjanja s posledicami. Upa, da se bodo veliko naučili tudi iz primera nemških železnic, ki so se pred desetletji soočale s podobnimi težavami.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.