
Zdaj že na daleč znan slovenski državljan Joško Joras je spet izvedel ritual z izobešanjem slovenske zastave na svoji hiši v hrvaškem zaselku Mlini s poudarkom, da se njegova hiša ne nahaja na Hrvaškem temveč v Sloveniji, opozarja komentator časopisa Vjesnik o najnovejši "zadevi Joras".
Toda, ko Joras lani ni želel plačati simbolične denarne kazni, ga je policija po sklepu sodišča zaprla za mesec dni. Po dveh tednih so Jorasa, po zaslugi dogovora Drnovšek-Račan, spustili iz zapora. Takrat je Joras odšel v Slovenijo, kjer so ga pričakali kot heroja, ki se domnevno bojuje za slovenske južne meje.
Za svoj "patriotizem" je dobil podporo politikov, medijev in tamkajšnjih akademikov, ki so, medtem ko je bil v zaporu, okrog njegove hiše želeli prirediti "miting", je zapisal Vjesnik.
Šele takrat so nekateri na Hrvaškem spoznali, da Joras ni le "burkež z meje", temveč oseba, s katero se dirigira iz krogov, tesno povezanih z vrhom uradne slovenske politike. Jorasove provokacije so se namreč večkrat prikazovale kot spremstvo radikaliziranih stališč uradne Ljubljane do Zagreba. Tako se tudi zdaj v predbožičnem Delu napoveduje, da bi Slovenija v pogovorih s Hrvaško morala zahtevati, da ji pripada ne le cel Piranski zaliv temveč tudi suverenost nad "južno obalo Piranskega zaliva in Savudrijo", piše Vjesnik. To je sicer tudi Jorasov program iz leta 1998, še navajajo in dodajo, da bi bilo dobro, če bi se slovenska uradna politika oddaljila od Jorasovih provokacij in Hrvaško prepričala o nasprotnem.