Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je na zaslišanju aprila lani finskim kriminalistom povedal, da je slišal, da je nekdanji minister za gospodarstvo Andrej Vizjak podpisal del pogodbe s Patrio o protidobavah, poroča Delo, ki objavlja kopijo še enega dela zapisnika Kosovega zaslišanja.
"Andrej Vizjak je naš minister za gospodarstvo. Slišali smo, da ni želel podpisati tistega dela pogodbe, ki se nanaša na protidobave, saj je menil, da ni realen. Ampak mi smo slišali, da je to storil po tem, ko je dobil ukaz od premierja (takrat je bil to Janez Janša). Vendar tega trenutno še ne moremo dokazati," je Kos aprila lani povedal finskim kriminalistom.
Za Patrio pa je po Kosovih navedbah v Sloveniji lobiral tudi Marko Kryžanowsky, ki je bil takrat prvi človek Petrola: "Tudi on (Kryžanowsky) je gospodu Pavčku govoril o tem, da naj se pri tem projektu pridruži Patrii, saj v nasprotnem primeru ne bodo dobili ničesar."
"Da bi ministrstvo za gospodarstvo podpisovalo kakršno koli pogodbo o protidobavah, prvič slišim," je v odzivu na Kosove navedbe dejal Andrej Vizjak. To ne drži, prav tako pa posledično ne drži, da bi kdo ustvarjal pritisk na podpis.
Dejal je, da bo od ministrstva za gospodarstvo sedaj zahteval ta dokument, če je bil on njegov podpisnik. Kot je pojasnil, ministrstvo za gospodarstvo za to ni bilo pristojno. Je pa, pravi Vizjak, "posodilo" dva človeka, Petra Stavanjo in Zlatka Zupanca, da sta sodelovala v dveh komisijah, ki ju je organiziralo in vodilo ministrstvo za obrambo – to sta bili komisija za protidobave in komisija za vključevanje slovenskega gospodarstva v ta posel.
Po prepričanju nekdanjega gospodarskega ministra gre za "očitno neresnico in še več – gre celo za kreiranje nekega vpliva, ki naj bi ga imel premier name. To je res plod zelo zelo velike stopnje domišljije," je poudaril Vizjak, ki te navedbe v celoti zanika. Meni, da so zlonamerne in da služijo cilju, da se brez utemeljenih razlogov kar se da očrni predsednika SDS Janeza Janšo.
Kaj pa Kryžanowsky?
Marko Kryžanowsky, nekdanji prvi mož Petrola, pa je poudaril, da je bila izjava Kosa, taka kot je bila, izkrivljena. Potrdil je sicer, da je okoli leta 2005 prvemu možu Viator&Vektorja Zdenku Pavčku predlagal, da če je že izgubil posel, naj se vsaj dogovori, da bi v Sistemski tehniki montirali Patrio. To se mu je namreč zdelo pozitivno za Sistemsko tehniko in za Ravne na Koroškem. "Mislim, da je to zelo zelo 'fer' predlog, nisem pa lobiral za Patrio, niti najmanj," je zatrdil.
Vendar pa tega ni storil kot predstavnik Petrola, saj Petrol s Patrio po njegovih besedah ni imel nikoli nič. Pač pa je bil Kryžanowsky pred vodenjem Petrola direktor podjetja AC-Intercar, hčerinske družbe Autocommerca (danes ACH), ti dve družbi pa sta po njegovih besedah 60 let delali z obrambnim ministrstvom, zato je zadeve na tem področju poznal.
Po četrtkovi objavi prvega dela zapisnika iz Kosovega zaslišanja na Finskem so se na njegove navedbe že odzvali štirje, ki jih je predsednik protikorupcijske komisije omenjal finskim kriminalistom. Vsi so Kosove navedbe zavrnili.
Brigadir Tone Krkovič jih je označil za "ostudno laž", Darko Njavro pa je Kosu očital, da je "lažnivec, goljuf in prevarant", zaradi česar je Kos danes že sporočil, da bo Njavra kazensko preganjal. Nekdanji direktor Sistemske tehnike Jože Studenčnik je dejal, da Kosu, če je ta res podal takšne izjave, zameri, predsednik SDS Janez Janša pa je izrazil pričakovanje, da bo zoper Kosa ukrepalo državno tožilstvo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.