Predstavniki policijskih sindikatov in minister za delo Andrej Vizjak so pozno zvečer zaključili današnje dolgotrajne pogovore o zahtevah policistov. Oboji so bili po pogajanjih molčeči, časa za dogovor pa imajo do srede.
Z vladne strani so prišle govorice, da policijska sindikata nista enotna, so poročali v oddaji 24UR, kar pa sta predsednika obeh sindikatov odločno zanikala. Še enkrat sta potrdila, da se pogajajo skupaj, saj se borijo za to, da jih varčevalni ukrepi ne bi potisnili na rob preživetja.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je povedal le, da pričakuje, da bodo od vlade dobili celovit in dokončen odgovor na njihove zahteve.
V Sindikatu policistov Slovenije so sicer že v ponedeljek zavrnili namigovanja, da naj bi se že dogovorili o umiku referendumske pobude o varčevalnem zakonu.
Od pogajanj odvisna usoda varčevalnega zakona
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so v ponedeljek pojasnili, da bodo pogajanja v teh dneh potekala intenzivno, saj je časa za dogovor le še do srede. Vsebina pogovorov ni znana, saj potekajo za zaprtimi vrati. V tem času vsebine pogajanj ne komentirajo ne na ministrstvu za delo ne na ministrstvu za notranje zadeve ali v policijskih sindikatih.
Od uspeha pogajanj je odvisna usoda varčevalnega zakona. Policijska sindikata sta namreč v četrtek v državni zbor vložila 4753 podpisov podpore za začetek postopka za razpis referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ. Vladna stran računa, da se bo s sindikatoma dogovorila in tako dosegla umik referendumske pobude.
Policisti stavkajo že dober mesec, stavko pa so pretekli teden še zaostrili. Policijska sindikata v pogajanjih z vlado namreč nista popuščala glede plač in drugih prejemkov zaposlenih v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve, zato nista podpisala stavkovnega sporazuma in dogovora na področju plač.
Včeraj je Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije podprla stavko policijskih sindikatov in vlado pozvala, naj nemudoma pristopi k reševanju stavkovnih zahtev policijskih sindikatov ter spoštuje podpisane obveznosti in načela pravne države.
Za policijo so bile vedno le drobtinice
Spet pa sta se družila minister za notranje zadeve Vinko Gorenak in generalni direktor policije Janko Goršek. Včeraj sta obiskala policijsko postajo Jesenice, danes pa sta si ogledala Muzej slovenske policije. Gorenak je bil redkobeseden. Pojasnil je le, da so policisti glede plač sestavni del javnega sektorja in ko se eno skupino javnih uslužbencev izvzame, sistem razpade.
Goršek je ponovil, da se ne strinja s sedanjim načinom doseganja ciljev, torej zaostrovanjem stavke in zbiranjem podpisov za referendum. Tiste zadeve, ki so specifične za policijski poklic in sindikati nanje opozarjajo, Goršek podpira, ne strinja pa se s poseganjem v zakon za uravnoteženje javnih financ. Prepričan je, da je treba sindikate poslušati, a hkrati ne pristaja na metodo izsiljevanja. Še dodatno zaostrovanje stavke pa bi po njegovi oceni lahko dolgoročno vplivalo na varnostne razmere.
Na vprašanje, ali je bil položaj policistov po njegovi oceni kdaj boljši, je Goršek odgovoril, da je med zaposlenimi v policiji vedno bil občutek, da so postavljeni na stranski tir. "Če smo se primerjali z ostalimi deli javne uprave, so za policijo padale drobtinice," je menil. Sedaj pa je po njegovih besedah prišlo do obdobja, "ko tudi tisti pokrov, ki je na vrhu, ne prenese več pritiska," je dodal. "Če bi se te težave reševale v nekem doglednem času, meni verjetno ne bi bilo treba odgovarjati na ta vprašanja," je sklenil prvi mož policije.
S tem se je strinjal tudi Gorenak, ki je priznal, da policija "ni nikoli imela posebno dobre opreme". Zato je policija danes po njegovih besedah, "tam kjer je," bila pa bi lahko na boljšem.
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.