Umetniška inštalacija je nastala po ideji ene od skupin Mednarodne arhitekturne šole, ki poteka v Kulturnem središču evropskih vesoljskih tehnologijo (KSEVT) v Vitanju. Ta demonstrira "vse razsežnosti vesoljske tehnologije onkraj njenih strogo tehničnih vidikov".
Za velik napis na hribu so se odločili, ker na zemljevidih Google Earth že več let niso posodobili satelitskih in zračnih posnetkov Vitanja. Na zemljevidih je namreč na mestu, kjer že tri leta stoji Ksevt, še vedno stari kulturni objekt, ki so ga podrli, preden so zgradili center.
Prav tako so s tem projektom želeli dvigniti zavest o presečišču umetnosti in znanosti, osrednji temi raziskovalcev v programu KSEVT-a.
V vesolje so želeli poslati pozitivno sporočilo. Na hribu ob naselju so tako iz biorazgradljive folije zapisali "Don't panic" ("Ne zganjajte panike"). Gre za eno najbolj znanih fraz iz znanstvenofantastične uspešnice Štoparski vodnik po galaksiji, ki jo je napisal Douglas Adams.

"To je najbolj pomembno sporočilo, ki ga lahko pošljemo človeštvu," je dejal Aljoša Dekleva, mentor in programski direktor AA Visiting School Slovenija. Sporočilo lahko beremo na več različnih nivojih, pravi. Kot družba smo pred številnimi neugodnimi in negotovimi situacijami, tako na lokalnem, kot evropskem, pa tudi globalnem nivoju. "Na nivoju EU mamo diskurz med Nemčijo in Grčijo, na globalnem pa izziv t.i. države IS," pravi Dekleva.
Črke, ki so velike kar 36 metrov, so prekrile območje v velikosti nogometnega igrišča. Inštalacijo je tri dni postavljalo okoli 50 ljudi, udeležencem šole in mentorjem so se pridružili tudi krajani in drugi prostovoljci.
Napis bo hrib krasil še dva tedna, kolikor bo trajala razstava poletne mednarodne arhitekturne šole.
Posnetki pa naj bi že romali na Google Earth in nova podoba Vitanja s sporočilom bo postala del googlovih zemljevidov.
Mednarodna arhitekturna šola in nanoturizem
Napis je nastal v okviru projektov, ki jih pripravljajo v poletni mednarodni arhitekturni šoli AA Visiting School Slovenia, ki poteka v Vitanju. Tema letošnje poletne šole je nanoturizem.
"Nanoturizem je termin, s katerim poimenujemo kreativno kritiko na obstoječo, trajnostno neobstojno in hitro rastočo panogo turizma," pravi Dekleva. Kot pravi, želijo iskati nove, bolj trajnostne modele turizma, ki je lokalno orientiran.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.