Tržni inšpektorat je v zadnjem mesecu prejel več prijav potrošnikov, ki so naročili obutev priznanih blagovnih znamk in ostali praznih rok. Kot pišejo, so potrošniki naročene izdelke plačali, pošiljka pa ni nikoli prispela. Nekateri so sicer uspeli vzpostaviti komunikacijo s prodajalcem, ki pa se čez čas ni več odzival. Nakupe so opravili preko sumljivih spletnih strani, kot so www.jordanslovenija.co, www.jordansslovenjia.com, www.jordanljubljana.com, www.airjordanslovenija.com, www.drmartensslovenia.com, www.drmartenssi.top in www.adidasyeezyslovenija.com.
"Po pregledu omenjenih spletnih strani ocenjujemo, da jim ne gre zaupati in bi lahko z uporabo teh spletnih strani postali žrtev prevare. Ponudnik skuša potrošnike zvabiti v hiter nakup bodisi z visokimi popusti ali izredno nizkimi cenami za izdelke, ki so predvsem med mladimi zelo popularni. Spletne strani so prevedene v slovenski jezik, kar pa še ne pomeni, da gre za slovenskega prodajalca. Spletni prevaranti največkrat besedila delno prevedejo s spletnimi prevajalniki, delno pa jih enostavno kopirajo z drugih, verodostojnih slovenskih spletnih strani. Tako lahko spletna stran deluje povsem legitimno, za njo pa se skriva nekdo, ki preži na potrošnike," opozarjajo.
"Spletne prevare so vedno pogostejše, prevaranti pa hitro in spretno spreminjajo naslove URL, tako da le-teh še ni mogoče povezati s spletnimi prevarami, zato je pri spletnih nakupih potrebne veliko previdnosti," dodajajo.
Na kaj morate biti pozorni?
Vedno najprej poiščite in preverite podatke o prodajalcu, spletnim kupcem na srce polagajo na tržnem inšpektoratu. Podatki verodostojnih spletnih trgovcev so načeloma lahko dostopni že na njihovi spletni strani. "Preverite sedež podjetja, telefonsko številko, elektronsko pošto in račun, s katerim poslujejo. Na različnih socialnih omrežjih in spletnih forumih lahko preverite, kakšne imajo izkušnje z dotičnim podjetjem drugi potrošniki," predlagajo.
Nakup blaga od neznanega oziroma nepreverjenega prodajalca je lahko tvegan, še posebej kadar ima ta sedež v tretji državi. Ni namreč nujno, da boste naročene izdelke prejeli. Lahko se zgodi, da boste prejeli izdelke, ki se bodo od vaših pričakovanj glede na oglaševanje prodajalca bistveno razlikovali, dodajajo.
Prav tako je smiselno pred nakupom preveriti domeno spletne strani. Domene prevarantskih strani so ponavadi registrirane relativno kratek čas, registrar pa ostaja skrit, včasih tudi za imenom enega od podjetij, ki dodeljujejo in registrirajo domene. "Opozarjamo, da uporaba domene s končnico .si še ne pomeni, da gre za podjetje iz Slovenije, saj lahko domeno registrira kdor koli," dodajajo na inšpektoratu.
"Pogosto se zgodi, da med zadetki iskanja določenega izdelka najdete zapisan naslov URL, ko pa nanj kliknete, vas usmeri na spletno stran z drugačnim naslovom URL. Naslov URL se lahko povsem razlikuje, lahko pa gre zgolj za zamenjavo vrstnega reda črk, drugačno končnico ali pa izpuščeno črko," na tržnem inšpektoratu dodajajo še eno zadevo, na katero je dobro biti pozoren.
Nadalje možnost plačila po povzetju ne pomeni nujno tudi dodatne varnosti, saj lahko prejmete bistveno drugačen izdelek od pričakovanega ali pa celo prazen paket.
V primeru težav z nakupom pri prodajalcu, ki ima sedež v Sloveniji, se po pomoč obrnite na tržni inšpektorat. Če se prodajalec nahaja v drugi državi članici Evropske unije, vam bo pomagal Evropski potrošniški center. V primerih nakupa od prodajalca iz t. i. tretje države pa pomoč lahko iščete le pri morebitnih potrošniških organizacijah v državi prodajalca.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.