
Ob izidu jubilejne 300. številke Nove revije, ki sovpada z izidom 57. številke in 25-letnico izhajanja, je glavni urednik revije Niko Grafenauer napovedal, da bo svoje mesto prepustil drugim urednikom. Revija je sicer od prve številke v temeljni zasnovi ostala ista, torej revija o mišljenju in pesništvu. V njej nikoli ni prevladalo enoumje, je povedal odgovorni urednik Tine Hribar. Po besedah nekdanjega odgovornega urednika Dimitrija Rupla pa je imela revija tudi širše demokratično poslanstvo.
300. številka Nove revije obsega čas od 1982 do 2007. V tem času je opravila ogromno dela, v katerem se je vseskozi udejanjala tista formativna duhovna energija slovenske zavesti, kakršna je sooblikovala procese, ki so slovensko družbo in slovenski svet popeljali v demokracijo, v Evropo in pod razpoznavno državno streho, so ob izidu jubilejne številke zapisali v Novi reviji. Revija je tako ohranila svojo temeljno naravnanost, in sicer seznanjanje z vsemi temeljnimi tokovi v kulturi, umetnosti in filozofiji, je povedal Hribar.
Rupel meni, da je imela Nova revija poleg kulturnega in umetniškega poslanstva tudi neko širše demokratično poslanstvo, česar se je takratni režim bal. Tako so si pri Novi reviji zelo prizadevali, da bi v času Jugoslavije ideja Evropejstva segla preko slovenskih mej, pri čemer so bili neuspešni. "Če bi bilo po naše, bi bila Jugoslavija v celoti članica Evropske unije," je pojasnil Rupel.
Naše delo je spremljala neka gospa, sledilka, ki je bila uslužbenka Službe državne varnosti. Nedavno se je celo pohvalila s tem, da je sledila krogu Nove revije. Režim se je takrat bal našega poslanstva, zato so v naš krog vsadili neko sledilko, je še zatrdil Rupel.
Pomembna je zlasti 57. številka Nove revije, ki je izšla leta 1987 in ki je skozi vrsto člankov povzela željo Slovencev za neodvisno državo. Omenjena številka je pri takratni oblasti naletela na neodobravanje. Kot je pojasnil član uredništva Jože Snoj, je takrat revijo ovirala diktatura ideologije. Danes pa je po njegovem mnenju potrebno na novo premisliti, kaj nam krati svobodo.
Sicer pa nobena revija ni v Slovenijo prinesla toliko sveta kot Nova revija, je menila publicistka Spomenka Hribar. Slednja upa, da bo Grafenauerjev naslednik izrecno kazal na notranje ravnotežje v reviji. Grafenauer je ob tem povedal, da se za glavne urednike odločajo med tremi kandidati znotraj uredništva: Deanom Komeljem, Branetom Senegačnikom in Urošem Mozetičem.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.