Na vseevropskih delavskih demonstracijah, ki bodo v soboto v Ljubljani, se bo po napovedih organizatorjev, Evropske konfederacije sindikatov (ETUC), zbralo okoli 30.000 članov 54 sindikalnih organizacij iz 29 evropskih držav. Predstavnike Ecofina želijo opozoriti na večanje razlike med plačami in dobički ter padanje kupne moči delavcev.
Množične demonstracije sovpadajo z neformalnim zasedanjem Sveta EU za ekonomske in finančne zadeve (Ecofin), ki poteka danes in v soboto na Brdu pri Kranju. "Finančnim ministrom in guvernerjem centralnih bank želimo poslati močno sporočilo," je na današnji novinarski konferenci dejal generalni sekretar ETUC John Monks.
"Dejstvo je, da je kupna moč delavcev v Evropski uniji ostala na isti ravni ali pa se je celo zmanjšala. Delež dobičkov se zvišuje, plače pa so vse nižje. Povprečen delavec je v EU izgubil tudi do 2.500 evrov.“, je še dejal Monks. Po njegovem mnenju je jasno, da se znatno povečuje razlika med najnižjimi in najvišjimi plačami.
Zahteve bodo izročili Janši
Predstavniki ETUC bodo v soboto ob 11. uri predsedniku slovenske vlade in predsedujočemu EU Janezu Janši izročili svoje zahteve. ETUC, ki združuje več kot 60 milijonov delavcev, zahteva dvig realnih plač in kupne moči, enako plačilo za moške in ženske, dostojne minimalne plače, ki bi preprečevale revščino, močnejše kolektivno dogovarjanje, tudi na vseevropski ravni, da se konča socialni damping, pravične plače za javni sektor, za začasne in mobilne delavce, več možnosti za vseživljenjsko učenje in omejitev zaslužka vodilnih z najvišjimi plačami.
Janković sprejel sindikaliste
Pred sobotnimi vseevropskimi delavskimi demonstracijami je ljubljanski župan Zoran Janković danes sprejel vodilna moža evropskih in slovenskih sindikatov Johna Monksa in Dušana Semoliča. Ljubljana, ki bo gostila tisoče delavcev in delavk iz Slovenije in vse Evrope, je po županovih besedah na demonstracije pripravljena.
Gre za enega ključnih problemov bodočega razvoja Evrope in sveta, kako uskladiti in zmanjšati razlike med bogatimi in tistimi, ki prejemajo premajhno plačilo za svoje delo, je po sestanku dejal ljubljanski župan. "Ljubljana je najlepše mesto na svetu. Tudi po tem se vidi, da smo pripravljeni živeti skupaj v različnosti. Prepričan sem, da je Ljubljana varno mesto, strpno mesto in mesto, ki lahko pokaže, da je potreben dialog," je dejal.
Janković: Gre za razvoj Evrope
"Socialni kapital je najpomembnejši kapital v vsakem podjetju. Dober manager nikoli ne sme imeti problemov s sindikatom," je še dejal župan. Ne glede na to, da bo v soboto prišlo do nekaj motenj v prometu, je župan prepričan, da ne bo težav. Ob tem je Ljubljančanke in Ljubljančane pozval, naj se pridružijo sindikalistom na cesti, "kajti gre za razvoj celotne Evrope".
"Za Slovenijo in Evropo je pomembno, da ne gradimo konkurenčnosti in uspešnega gospodarjenja z nizkimi delavskimi plačami. To je napačna in vnaprej izgubljena pot, le več znanja managerjev in delavstva je pot, ki daje upanje," je po srečanju dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), soorganizatorja demonstracij, Dušan Semolič.
Zadnjih napovedi Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) Semolič ne želi podcenjevati. Vendar pa po njegovem mnenju, "tudi iz tega urada prihajajo sporočila, ki so neprijazna do delavstva, podobno kot iz Evropske centralne banke". Gre za opozorila, naj se ne dvigujejo plače, češ da bo to vir inflacije, čeprav bi vsaj v Sloveniji morali vedeti, da delavske plače že desetletje ne povečujejo inflacije v Sloveniji, je pojasnil Semolič. Kot je opozoril, je rast delavskih plač močno pod rastjo produktivnosti.
V SD podpirajo demonstracije
V SD soglašajo "z mnenjem sindikatov, da zaposleni dobijo premajhen delež novoustvarjene vrednosti na račun gospodarske rasti v zadnjih letih", zato sobotne mednarodne delavske demonstracije v Ljubljani pozdravljajo in podpirajo njihove zahteve, so danes sporočili iz SD.
V SD pravijo, da se v Sloveniji, tako kot tudi v večini držav EU, delež plač v bruto domačem proizvodu že leta zmanjšuje, po drugi strani zelo narašča delež dobičkov iz kapitala, ob tem pa naraščajo tudi razlike med plačami. "Nesprejemljivo je, da v Evropi že skoraj 19 milijonov zaposlenih delavk in delavcev živi v revščini ali na meji revščine zaradi zniževanja njihove kupne moči," so še poudarili.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.