
Vlada je sicer na današnji dopisni seji sprejela dopolnitve sklepov, ki se nanašajo na denarna nadomestila za nastanitev oseb z začasnim zatočiščem, ter jih s tem uskladila z novelo zakona o začasnem zatočišču. Nadomestila v višini povprečne mesečne najemnine za neprofitna stanovanja bodo lahko prejele tiste osebe z začasnim zatočiščem, ki prebivajo v centrih Urada za priseljevanje in begunce, ki se deloma ali v celoti zapirajo, ali pa se same odločijo za zasebno nastanitev. Nadomestila se bodo izplačevala največ devet mesecev od izselitve oziroma roka za zaprtje nastanitvenega centra, vendar ne dlje kot osemnajst mesecev po uveljavitvi zakona o dopolnitvah zakona o začasnem zatočišču.
Nadomestilo v višini neprofitne stanarine za zasebno nastanitev v Ljubljani
Direktor urada za priseljevanje in begunce Žarko Bogunovič je povedal, da bodo viški begunci lahko prejemali povprečno neprofitno najemnino 18 mesecev, ali pa dvojno povprečno najemnino za obdobje devetih mesecev. Razlog je v tem, da viški begunci ne bodo mogli bivati v viškem nastanitvenem centru v prehodnem obdobju. Bogunovič je že konec julija napovedal, da bo tričlanska družina iz viškega centra, ki se odloči za zasebno nastanitev, 18 mesecev prejemala okoli 33.000 tolarjev, še enkrat toliko pa v polovičnem časovnem obdobju.

V viškem centru je trenutno nastanjenih 190 oseb, večina pa se jih odloča za zasebno nastanitev, nekaj tudi za nastanitev v celjskem oz. postojnskem centru. Pregnanci iz viškega centra se namreč lahko odločijo za nastanitev v preostalih nastanitvenih centrih urada ali v ljubljanskem azilnem domu.