Ministrstvo za kulturo je zato ministrstvu za finance predlagalo, naj se v letošnjem zakonu o izvrševanju proračuna RTV prispevek poveča za en evro. Ministrica Majda Širca je ob tem dodala, da naj bi se s tem prilivom sanirala "tista vprašanja, ki so vezana na uvajanje reforme plač v javnem sektorju, zaradi katere je RTV v veliki krizi".
Ministrstvo za finance se s predlogom strinja. O RTVS naj bi sicer pripravili tudi novelo zakona, ki naj bi bila sprejeta do konca letošnjega leta. Širca je zagotovila, naj bi pri nastajanju sodelovala tako programski kot nadzorni svet.
Po zakonu prispevka v letošnjem letu sicer ni mogoče spremeniti. Širca je še pojasnila, da je zaradi nespremenjenega prispevka prišlo do izpada sredstev v višini 20 milijonov evrov in da je bilo treba zaradi tega ukrepati.
"Zato smo, da bi zadostili zakonskim dolžnostim, predlagali, da gre to v zakon o izvrševanju proračuna," je pojasnila ministrica in nadaljevala, "da se lahko v tem smislu popravi določeno stanje, ki izhaja iz neurejenega nadomestila za plače v javnem sektorju oz. javnem zavodu".Ob tem pa meni, da je povišanje prispevka s pomočjo zakona o izvrševanju proračuna legalna rešitev.
Zatrdila je še, da je nekdanji minister za javno upravo Gregor Virant lani dal preko ministrstva za gospodarstvo 1,2 milijona evrov za digitalizacijo RTVS, ki pa so bila, tako Širca, porabljena za plače, kar naj bi bilo po njenem nelegalno.
Predsednik programskega sveta RTVS Stane Granda pa je dejal, da je "hvaležen, da je naša prošnja tako hitro realizirana, kajti časi so težki". Po njegovih besedah sestanek z ministrico ni bil "pogovor gluhih oz. monolog, ampak dialog". S povišanjem prispevka za en evro se bo RTVS, tako Granda, izognila katastrofi, ne pa tudi težkim časom. "Varčevati bo treba,"je poudaril.
Kako bodo dodatna sredstva porabljena, niso povedali, saj naj bi bila to stvar vodstva.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.