Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v imenu vlade povedal, da je današnji dan velik korak za zdravstveno reformo in za umiritev razmer v socialnem zdravstvu. "Po nekaj mesecih trdega dela smo naredili korak naprej. Še zmeraj nismo mogli usteči vsem, ampak smo pa ustregli večini," je povedal. Morebitne dodatno povzročene anomalije bodo reševali znotraj novih pogajanj o plačnem stebru v zdravstvu. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik pričakuje, da bodo pogajanja o prenovi plačnega sistema stekla januarja.
Minister Bešič Loredan je še povedal, da bodo s sporazumom pričeli zdravstvo obravnavati kot celoto, kar bo po njegovem pripomoglo k boljšemu stanju v zdravstvu. Dodal je, da je zadovoljen predvsem zato, ker je obema stranema končno uspelo najti skupni imenovalec, ki v ospredje postavlja pacienta.
Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič je povedala, da verjame, da so z današnjim sporazumom naredili korak naprej. Kljub temu je opozorila, da bodo na nekaterih področjih pogajanja še potrebna. "Tokratni sporazum naslavlja obe strokovni zahtevi, ki smo jih izpostavili februarja letos. Gre za vprašanje plačnih nesorazmerij in pa vprašanje standardov in normativov. Nekatere točke smo že razrešili, za nekatere dele pa smo si določili kasnejši datum" je povedala.
Dodala je, da so anomalije ostale v plačnem razredu E3, torej v razredu medicinskih sester in babic. Po mnenju predsednice so nadaljnja pogajanja potrebna potrebna tudi v skupini delovnih mest s peto stopnjo izobrazbe, kamor spadajo farmacevtski, laboratorijski, sanitarni in zobni tehnik. Plače se ne bodo dvignile niti delavcem v skupini J, kamor spadajo čistilci, hišniki, vozniki in zaposleni v tehničnih službah.
Ostalim poklicem bo dogovor prinesel dvig plače od enega do tri dodatne plačne razrede ter še enega dodatnega, že dogovorjenega v okviru pogajanj med vlado in sindikati javnega sektorja.
Čeprav Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides na ministrstvo za zdravje danes ni bilo, pa podpisani dogovor predvideva tudi dvig zdravniških in zobozdravniških plač glede na zadnjo vladno ponudbo.
Iz Fidesa so kasneje sporočili, da z vsebino parafiranega dogovora niso seznanjeni. Današnje dodatne pogajalske seje pa se niso udeležili, ker so vabilo z ministrstva za zdravje prejeli v torek zvečer. "Fides nima profesionalnih funkcionarjev, temveč gre za zdravnike, ki so dnevno vpeti v delo v javnih zavodih, zato je bilo ob uri prejema vabila nemogoče za naslednji dan dopoldan odpovedati prisotnost predstavnikov Fides v službah in zagotoviti našo udeležbo na srečanju," so pojasnili.
Kot je znano, je vlada predlagala dvig plač za štiri plačne razrede (in enega v okviru aprilskega dviga plač v javnem sektorju) za zdravnike, ki so umeščeni do 57. plačnega razreda. Zdravnikom v tem razredu pa je ponudila dogovorjeno odpravo plačnega stropa s prihodnjim aprilom, dogovorjenemu dvigu plač za en plačni razred pa so dodali še enega, torej skupaj dva.
Dogovor predvideva, da bi zaposleni, ki se jim obeta en dodatni plačni razred, tega prejeli aprila prihodnje leto, prav tako zaposleni v plačni podskupini E1, ki bodo prejeli dva plačna razreda.
Javni uslužbenci v podskupinah E2, E4, F1 in F2, ki bodo prejeli dva dodatna plačna razreda, bodo enega prejeli januarja, drugega pa aprila. Zaposlenim iz teh podskupin, ki bodo prejeli tri ali več dodatnih plačnih razredov, pa se bo plača za dva razreda zvišala januarja, preostanek pa aprila.
Delovna mesta, ki se bodo na podlagi sporazuma uvrstila v 48. plačni razred ali višje, bodo zvišanja plač v celotni deležna aprila.
Ob tem nezadovoljni ostajajo v sindikatu delavcev v zdravstveni negi, drugem večjem reprezentativnem sindikatu, saj vlada ni pristala na zvišanje plač v skupini E3, ker so bila ta delovna mesta manjšega dviga plač deležna že po pogajanjih lanskega novembra. Predsednica tega sindikata Slavica Mencingar zato sporazuma ni parafirala.
Je pa svoj podpis prispevala predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič, saj je vlada vanj vključila še zadnji dve pomembni točki. Zavezala se je, da bo do konca leta sprejela posebni vladni projekt, ki bo naslovil zaposlene v plačni skupini J v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva. Prav tako je upoštevala predlagane rešitve glede tehnikov s peto stopnjo izobrazbe. Po mnenju Ajanović Hovnikove je bila skupina J pri pogajanjih kritična zato, ker so delavci v tem sektorju (torej čistilci, hišniki, vozniki in delavci v tehničnih službah) prisotni v vseh javnih sektorjih in ne samo v zdravstvu.
Po mnenju ministrice za javno upravo je bil podpis parafe sicer dober korak za to, da se bo v prihodnje v ospredje postavljajo pacienta. Pojasnila je, da je današnji dogovor dokončna realizacija novembrskega dogovora, ki je nekaterim zaposlenim v zdravstvu že povišala plače. "Ta dogovor danes pa na eni strani pomeni nekakšno uravnoteženje, na drugi strani pa se bodo z njim ustvarjala nesorazmerja napram celotnemu javnemu sektorju," je dejala.
Je pa tudi ministrica izpostavila, da je glavno sporočilo današnjega sporazuma to, da se zdravstvo obravnava kot celota. "Zdravstvo niso posamezni poklici, ampak je celota," meni Ajanović Hovnikova.
Vlada se je s sporazumom zavezala tudi, da bodo do prvega aprila prihodnje leto sprejeti preostali kadrovski standardi in normativi za zaposlene v zdravstvu in socialnem varstvu oziroma zdravstveni negi. Celotni dogovor je po besedah ministrice vreden približno 40 milijonov evrov.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.