"Čeprav nas izjemno veseli, da so v našem poklicu končno znali prepoznati pomembnost, saj vzgajamo otroke v najbolj občutljivem obdobju," pojasnjuje ravnateljica vrtca Miškolin Edita Feist, "bodo plače pomočnikov vzgojiteljic po spremembah še vedno pod minimalno."
"Pridejo do 26. plačnega razreda. Minimalna plača, ko se pa dvigne, je pa v 26. plačnem razredu. To se pravi, vsem tem pomočnikom se ne bo prav nič poznalo," nadaljuje.
Z druge strani pogajalske mize od vodilnih do konca januarja med drugim pričakujejo tudi predloge za rešitev nizkega stanja plač zaposlenih v tako imenovani plačni skupini J.
Z besedami Edite Feist: "To se pravi, kljub vsem napredovanjem, dobrim ocenam, kljub redni delovni uspešnosti, povečanemu obsegu dela se jim prav nič ne pozna v njihovih žepih." Se pa po slovenskih vrtcih že dalj časa pozna stiska prav teh kadrov, ki naj bi jih prve obljubljene spremembe torej zaobšle. "Težave imamo predvsem v razredu J, to pa so kuharski pomočniki, perice, šivilje, te pa zelo težko dobimo, ravno tako računovodje ne dobiš, imamo servis. Žal," pojasni Feistova.
Plače za zaposlene v posameznih javnih zavodih pa zagotavljajo občine, ki se ob zadnjih vladnih obljubah o dvigu za pomočnike vzgojiteljev sprašujejo, od kod bodo denar zanje jemale – po slovenskih vrtcih z več enotami, kot je denimo Miškolin v Novem Polju, je namreč teh delavcev kar nekaj.
"Sto zaposlenih, od tega je 33 pomočnikov in pa 28 vzgojiteljev in nekaj imamo tudi za otroke s posebnimi potrebami, predvsem zaposlene osebe za dodatno strokovno pomoč," s številkami postreže sogovornica.
Številni slovenski župani zato ob napovedih dviga plač, kar seveda podpirajo, že iščejo možnosti za zagotavljanje potrebnega denarja, ki pa ga bodo morali, če boljših rešitev z vrha ne bo, ali črpati iz proračuna, namenjenega za druga področja, ali pa ga zagotoviti z dvigom cen programov predšolskega varstva.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.