Evropska unija je regija z najvišjo porabo alkohola na svetu, in sicer kar 12,5 litra čistega alkohola na odraslega človeka. Skrb vzbujajoč je podatek evropske raziskave ESPAD, da kar 43 odstotkov dijakov, starih 15 oziroma 16 let, že verižno in čezmerno popiva. Poleg tega je alkohol najpogostejši vzrok smrti med mladimi moškimi, starimi od 16 do 24 let, poročajo na Inštitutu za raziskave in razvoj 'Utrip'. Navajajo, da je zloraba alkohola eden od štirih dejavnikov tveganja za razvoj različnih bolezni, kot so na primer rak in kardiovaskularne bolezni.
Številne študije pa so pokazale, da povečanje cene alkohola zmanjšuje kratkoročne in kronične škodljive posledice pitja alkohola. Ena redkih držav, ki so uvedle eno od oblik minimalne, torej najnižje cene alkohola v zadnjih 20 letih, je Kanada. Glede na izkušnje poročajo, da 10-odstotno povečanje najnižje cene alkoholnih pijač zmanjša njihovo porabo glede na druge pijače za 16,1 odstotka. Višje najnižje cene lahko torej pripomorejo k zmanjšanju porabe alkohola, so na inštitutu zapisali v izjavi za javnost.
"Cena je eden od najučinkovitejših mehanizmov za obvladovanje porabe alkohola. Britanske oblasti kažejo trdno politično voljo za zmanjšanje škodljivega in tveganega pitja alkohola na britanskem otočju, kar predstavlja vzorčni primer za druge države članice Evropske unije in tudi Evropsko komisijo," je povedala Mariann Skar, generalna sekretarka združenja na področju alkoholne politike Eurocare. Dodala je še, da so popolnoma prepričani, da bi ukrepi zvišanja cen alkohola vplivali na zmanjšanje tveganega in škodljivega pitja alkohola, zato bi morale imeti države članice EU v takšnih primerih močno podporo Evropske komisije.
Prav zato sodelujoči pri projektu "Preventivna platforma" podpirajo načrtovano uvedbo minimalne cene na enoto alkohola s strani škotske vlade ter podobne načrte drugih regionalnih oblasti v Veliki Britaniji. Slovensko vlado pa pozivajo, naj sprejme podoben ukrep.
Kot je povedal vodja projekta "Preventivna platforma" Matej Košir, so pristojnima ministrstvoma za zdravje in finance predlagali določitev najnižje cene na enoto alkohola. Želijo namreč, da bi s tem ukrepom čim bolj zmanjšati finančno dostopnost alkoholnih pijač zlasti mladim ter približati cene alkoholnih pijač v trgovinah in bencinskih črpalkah tistim v gostinskih lokalih. Ukrep mora pomeniti bistveno zvišanje cen alkoholnih pijač v vseh prodajalnah, vključno s trgovinami in bencinskimi črpalkami, je poudaril Košir. Predlagajo uvedbo cene na enoto alkohola, ki bi v povprečju pomenila zvišanje neto cen vina in piva v trgovinah za najmanj 50 odstotkov, žganja za najmanj 25 odstotkov in zvišanje neto cen vina in piva na bencinskih črpalkah za najmanj 25 odstotkov, je še dodal Košir.
"Uvedba minimalnih cen alkoholnih pijač bo najbolj vplivala na boljše zdravje mladih, ki ob koncu tedna v raznih prodajalnah nakupijo dosti manj kvaliteten alkohol po smešno nizkih cenah. Te manj kakovostne alkoholne pijače vsebujejo še več rakotvornih snovi od etanola, ki že v osnovi dokazano povzroča raka. In te alkoholne pijače mladi zaradi cenovne dostopnosti kupujejo v zelo velikih količinah. Zvišanje cen alkohola bo brez dvoma posledično zmanjšalo škodo, ki ga povzroči tvegana in škodljiva raba alkohola," pa je povedal Jan Peloza iz Mladinskega združenja Brez izgovora.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.