Na današnji skupni novinarski konferenci ministrstev za promet, notranje zadeve, zdravje in pravosodje so v sklopu nove prometne zakonodaje predstavili zakon o pravilih cestnega prometa in zakon o voznikih.
Notranja ministrica Katarina Kresal je dejala, da so vzroki letošnjih smrtnih žrtev v prometnih nesrečah po večini alkohol, prevelika hitrost in nepravilna stran vožnje. Za te tri dejavnike se po njenih besedah z novo zakonodajo še posebej zaostrujejo kazni.
Prometni minister Patrick Vlačič je pojasnil, da so spremembe na področju pravil med drugim usmerjene k zmanjšanju števila hudih prometnih nesreč, povečanju varnosti šibkejših udeležencev v prometu, znižanju povprečnih hitrosti in zmanjšanju števila voznikov, ki vozijo pod vplivom alkohola.
Med najhujše kršitve pravil cestnega prometa po Vlačičevih besedah med drugim uvrščajo vožnjo v nasprotni smeri, prekoračitev hitrosti v območju za pešce za več kot 30 km/h, prekoračitev hitrosti v naselju za 50 km/h, alkoholiziranost s stopnjo več kot 0,52 miligrama alkohola in vožnjo pod vplivom drugih psihoaktivnih snovi.
Zdravstveni minister Dorjan Marušič je o teh programih pojasnil, da bodo na voljo trije, in sicer edukacijske delavnice namenjene osebam, ki ne pijejo tvegano, psihosocialne delavnice za tiste, ki škodljivo pijejo in redno uporabljajo psihoaktivne snovi, ter programi zdravljenja za odvisnost.
Zakon o voznikih po Marušičevih besedah uvaja tudi možnost izbrisa štirih kazenskih točk enkrat v treh letih, če se voznik prostovoljno udeleži programa usposabljanja za varno vožnjo, zdravstvenega pregleda ali rehabilitacijskega programa. Druga novost pa je ta, da se bodo morali vozniki, ki jim bo izrečeno prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, pred vnovičnim opravljanjem le-tega udeležiti kontrolnega zdravstvenega pregleda.
Po besedah ministra za pravosodje Aleša Zalarja je njegovo ministrstvo noveliralo zakon o prekrških. Ta sedaj uvaja začasni odvzem vozniškega dovoljenja ter odložitev izvršitve prenehanja veljavnosti dovoljenja, ki se bo začel uporabljati 1. oktobra. Poleg tega pa je novost tudi strožje sankcioniranje povratnikov.
Ministrstvo za pravosodje je prenovilo tudi kazenski zakonik v členih, ki se nanašajo na povzročitev prometne nesreče iz malomarnosti in predrzno vožnjo v cestnem prometu.
V Sloveniji glede prometne varnosti najbolj kritično Podravje
Slovenske ceste so letos zahtevale že 68 življenj, v enakem obdobju lani so našteli 57 žrtev. Direktor javne agencije za varnost prometa Ljubo Zajc vzrok vidi tudi v milejši zimi, zaradi česar je bilo udeležencev v prometu več, hitrosti pa so bile višje.
Zajc pričakuje, da bo mrtvih letos nekje do 165, v najboljšem primeru pa okoli 130. Lani so policisti našteli 136 smrtnih žrtev. Glede na dosedanje izkušnje bomo statistični vrhunec tragedij na cestah dosegli avgusta, najhuje pa bo v Podravju, napoveduje Zajc.
Ta regija je po njegovih besedah posebej problematična, največ težav pa imajo z vozniki, ki vozijo pod vplivom alkohola. Kot je pojasnil, so si za Podravje zadali cilj, da številko mrtvih ne bi preseglo 20, a je že do danes, ko še ni mimo niti prva polovica leta, na podravskih cestah umrlo 21 ljudi. Prav zato so na agenciji pripravili poseben program aktivnosti, v katerega so vključene tako nevladne organizacije kot lokalne oblasti in policija.
Problematični predvsem povratniki
Glede vožnje pod vplivom alkohola so za predsednika Zavoda varna pot Roberta Štabo problematični predvsem povratniki oz. ljudje, ki imajo težave z alkoholom. Zoper take je učinkovito le zdravljenje in restriktiven zakon, je bil odločen Štaba.
Bolj optimističen pa je glede mladih. V zadnjih letih se je miselnost namreč spremenila in vse bolj pogosto je, da se mladi ob odhodu na zabavo dogovorijo, da eden od njih ne bo pil alkohola ter vozil. To je po njegovi oceni rezultat ozaveščanja. Ozaveščanje tudi sicer postavlja zelo visoko med ukrepi za zmanjševanje števila prometnih nesreč. Represija ima lahko po njegovih besedah namreč zelo kratkotrajen učinek, "ki se lahko vrne kot bumerang", zato so ob tem nujni spremljajoči dejavniki, je dejal.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.