Kranjski mestni svetniki so na sredini seji sklenili povišati cene za odvoz komunalnih odpadkov, ki je potrebna zaradi višjih stroškov odvoza kranjskih odpadkov na druge deponije, ker deponija Tenetiše še vedno ni dobila dovoljenja za nadaljnje obratovanje. Kakšna bo nova cena, je odvisno od tega, na katero deponijo bo Komunala Kranj začasno odvažala odpadke, gibala pa se bo med 15,58 in 17,49 evra za štiričlansko gospodinjstvo. Preden pa povišanje cen stopi v veljavo, jih mora potrditi še vlada.
V primeru, da bo Komunala Kranj še naprej odvažala odpadke šestih občin kranjske uprave enote v Kovor in na Malo Mežaklo, naj bi se mesečna cena za odlaganje odpadkov za štiričlansko družino povišala za 126 odstotkov, z obstoječih 6,89 evra na 15,58 evra. Ker pa velja dogovor z občino Tržič, da bo Kovor kranjske odpadke sprejemal le še do 10. decembra, je možno, da bo cena za odlaganje odpadkov še višja. Če bodo iz Kranja odpadke vozili v Logatec, bo ta cena za povprečno gospodinjstvo znašala 17,46 evra, če pa bo potrebno odpadke odvažati v Celje, pa bo cena 17,49 evra.
Vlada se je pripravljena pogovarjati
Kot je pojasnil kranjski župan Damijan Perne, je na sejo povabil tudi ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika ali kakšnega drugega predstavnika ministrstva, ki bi lahko pojasnil, kakšna je dejanska situacija glede deponije Tenetiše.
Vendar je z ministrstva prejel odgovor, da se seje ne morejo udeležiti, pripravljeni pa so se na to temo pogovarjati na sestanku, ki je na sedežu ministrstva predviden v torek.
Na sestanku bo občina ministru zastavila vprašanja, na katera nujno potrebuje odgovore. "Smo v nezavidljivem položaju, saj so Tenetiše edina deponija v Sloveniji, ki še ni dobila odgovora s strani Agencije RS za okolje, čeprav je okoljsko dovoljenje za obratovanje poteklo že pred enim mesecem," je poudaril kranjski podžupan Stane Štraus. Prepričan je, da glavni razlog, zakaj še vedno ni odgovora, niso pritožbe krajanov Tenetiš in Mlake, ki želijo biti stranka v postopku.
Na občini so nezadovoljni tudi s tem, da v novem operativnem programu ravnanja z odpadki 2008-2013 ni predvidene deponije Tenetiše, ker naj za to občina, kljub drugačnim zagotovilom župana, ne bi priskrbela vseh potrebnih dokumentov. Ministrstvo pa pojasnjuje, da ne more biti deponije v Tenetišah tudi zato, ker ji nasprotuje lokalno prebivalstvo.
Vendar se vodstvu kranjske občine takšno stališče zdi sporno, referendum je namreč pokazal precej večje strinjanje z umestitvijo regijskega centra za ravnanje z odpadki v Tenetiše kot pa v Kovor, za katerega so na ministrstvu kljub nižji podpori referendumski izid ocenili za dober. "To, da ima deponija Kovor okoljsko dovoljenje za obratovanje, deponija Tenetiše pa ne, kaže na dvoličnost ministrstva," so prepričani na občini.
Štraus: Gorenjska lahko ostane brez centra
Krajani Tenetiš in Mlake, ki združeni v civilni iniciativi zahtevajo zaprtje in sanacijo deponije Tenetiše ter nasprotujejo izgradnji regijskega centra, so na sredini seji znova želeli predstaviti svoje mnenje. Vendar pa jim župan ni dovolil vključitve v razpravo med svetniki ter jim je predlagal, da svoja stališča predstavijo pisno. "Na sejo smo prišli, ker smo pričakovali, da bo župan na njej povedal več o tem, kako naprej z deponijo, vendar pravi, da bo zadevo najprej urejal z ministrstvom," je bila po Pernetovi odločitvi nezadovoljna Valentina Hrnčič iz Tenetiš.
Svetniki pa so medtem z 18 glasovi za in štirimi proti ter štirimi vzdržanimi potrdili dvig cene za odvoz odpadkov. Opozicijski svetnik Stanislav Boštjančič (SD) je ob tem opozoril, da bo to prizadelo vse Kranjčane. "Postavlja pa se vprašanje, kakšna je perspektiva, koliko časa bomo plačevali višje cene in ali obstaja rezervni scenarij, če soglasja ne bo," je dejal svetnik, ki je opozoril, da občina nima niti rezervne lokacije v tem primeru.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.