"Če pri ključnih vprašanjih ne bomo sposobni stopiti skupaj, lahko kovčke spakiramo. V tem primeru si zaslužimo, da nas državljani odnesejo iz parlamenta," je dejal predsednik državnega zbora Gregor Virant, ki sicer verjame, da je v zadnjih mesecih zastrupljeno politično klimo mogoče razstrupiti. Odgovornost za to klimo pa si po njegovem mnenju koalicija in opozicija delita.
Javna podpora vladi je po njegovem mnenju začela padati z "epizodami o državni proslavi, o preimenovanju vojašnice in še nekaterimi". "Če se bo nižala še naprej, lahko pridemo do kritične točke, na kateri bodo tudi določene koalicijske stranke ugotovile, da vlada s tako nizko podporo ne more biti več učinkovita in da koalicija ni več smiselna," je dejal za časnik Delo.
Če bi prišlo do razpada koalicije, pa se mu zdi tehnična vlada boljša rešitev kot predčasne volitve. V tem primeru bi politika po Virantovem prepričanju morala iti v smeri "iskanja Supermaria".
O rekonstrukciji vlade je po petih mesecih dela še nekoliko prezgodaj govoriti, je ocenila prva moč parlamenta. Se pa strinja, da ima premier vedno možnost predlagati rekonstrukcijo vlade, "njegovo stališče pa je treba v tem primeru vzeti resno, saj ima največjo odgovornost".
Nujna nova delovna mesta
Virant je še izpostavil, da je zniževanje javne porabe neizogibno, vendar se strinja z opozicijo, da potrebujemo tudi projekte, ki bodo spodbujali rast. Vlada se mora po njegovih besedah z zavzetostjo lotiti že načrtovanih projektov, ki bodo ustvarjali nova delovna mesta. Pri tem navaja tudi ljubljansko Emonico, tretjo razvojno os in modernizacijo železnic, poroča Delo.
Glede upravljanja z državnim premoženjem morajo po njegovih besedah najti široko politično soglasje. Najpomembneje je, pravi, kdo bo upravljal to premoženje. Državljanska lista, ki jo vodi, se o članstvu v nadzornem svetu holdinga pogovarja s Petrom Kraljičem.
Janša naj ne veže zaupnice na fiskalno pravilo
Predsednik DZ upa, da se razmišljanja premiera Janeza Janše glede vezave zaupnice na sprejem fiskalnega pravila jeseni ne bodo ponovila.
Pričakuje, da se bodo pogovori o zlatem fiskalnem pravilu, upravljanju državnega premoženja, mehanizmu za prenos slabih terjatev in spremembah referendumske ureditve nadaljevali konstruktivno.V tem primeru po njegovem mnenju obstaja realno upanje, da bodo fiskalno pravilo podprli tudi poslanci SD in bi spremembo izglasovali.
Virant je prepričan o nujnosti zapisa fiskalnega pravila v ustavo. V povezavi s tem je v pogovoru za današnjo Sobotno prilogo Dela tudi zatrdil, da bodo naredili vse, da Sloveniji jeseni ne bo treba prositi za denarno pomoč.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.