Več kot 200 udeležencev shoda, ki ga je na predvečer kulturnega praznika pred Cankarjevim domom organiziral Koordinacijski odbor kulture Slovenije (KOKS), je v znak protesta proti ukinitvi samostojnega ministrstva za kulturo prižgalo svečke in prebralo izjavo, ki poudarja spoštovanje ustavne določbe o pomembnosti kulture za ohranitev slovenstva.
V tej izjavi so poudarili, da je bila kultura stoletja vir slovenskega obstoja in samozavesti, h kateri so se ljudje obračali v največjih nacionalnih stiskah, tudi danes in jutri pa ostaja enako pomembna kot ustvarjalka, varuhinja in izraz identitete naše skupnosti.
Z ukinitvijo ministrstva za kulturo bi se izneverili ustavni določbi o pomembnosti kulture za ohranitev slovenstva ter za oblikovanje in ohranjanje slovenske državnosti, so poudarili protestniki. Dodali so, da prvič v samostojni Sloveniji kultura izgublja lasten vladni resor, s tem pa se zabrisuje neposredna politična odgovornost nosilcev oblasti za to področje.
Kot je pojasnil predsednik Društva slovenskih pisateljev Veno Taufer, se je odboru do današnjega dne pridružilo 26 organizacij, med njimi strokovna stanovska društva za kulturo, sindikat kulture in narave Slovenije – Glosa, Inštitut za narodnostna vprašanja in Liberalna akademija. Podporo shodu so izrazili tudi pri gibanju Mi smo univerza, Delavsko-punkerski univerzi, na njihovi strani je študentski časopis Tribuna in društvo Asociacija, ki povezuje nevladne organizacije in samostojne ustvarjalce na področju kulture in umetnosti.
Društvo Asociacija je na ploščadi pred CD v znak protesta zažgalo kontrabas. Kot je pojasnil predsednik društva Jurij Krpan, so hoteli izpeljati bolj radikalno gesto od prižiganja svečk. "Ni dovolj instrumentov, ki bi bili dovolj veliki in bi dobro goreli. Za to dejanje je obstajal zelo pragmatičen razlog," je povedal. Prebral je tudi manifest društva ob letošnjem kulturnem prazniku, v katerem poudarjajo, da se demokracija na volitvah ne konča, temveč začne. Demokratičen proces odločanja mora zato vključevati tudi ustvarjalce kulture. Kot je poudaril Krpan, v društvu zahtevajo, da ministrstvo ostane. Od novega ministrstva pričakujejo predvsem, naj v želji po spremembah te ustvarja skupaj z nevladnimi organizacijami in samostojnimi ustvarjalci.
Virant: Pri varčevanju ne sme nastradati kultura
Še pred tem je predsednik državnega zbora Gregor Virant na slovesnosti v DZ povedal, da je kultura v časih, ko Slovenci niso imeli samostojne države, omogočila, da so ohranili svojo identiteto, zato moramo biti pri varčevanju na področju kulture še posebej pozorni.
Spomnil je, da je Primož Trubar 400 let pred samostojno slovensko državo vzpostavil temelje slovenskega knjižnega jezika in ga tako postavil od bok razvitim evropskim knjižnim in liturgičnim jezikom ter v svojih rojakih, ki jih je imenoval "lubi Slovenci", predramil zavest o skupni pripadnosti in identiteti.
Tri stoletja po Trubarju je po Virantovih besedah iz slovenskega naroda izšel še en velik pesnik in umetnik, France Prešeren. "V srcu je nosil veliko ljubezni, hrepenenja, pa tudi veliko bolečine in razočaranja nad življenjem," je dejal Virant.
"Slovenska kultura je bila od Trubarja preko Vodnika, Linharta, Prešerna in vseh drugih navdihnjenih in drznih velikih mož in žena nosilka slovenskega nacionalnega projekta," je poudaril Virant, ki je nekaj besed namenil še združenemu ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki prvič v samostojni Slovenji kulturi odvzema samostojen resor.
"V današnjih kriznih časih, ko na vseh koncih iščemo možnosti, kako privarčevati, moramo biti na področju kulture posebej pozorni in skrbni. Ne glede na različna mnenja, ki se krešejo glede tega, ali je obstoj samostojnega ministrstva za kulturo ključnega pomena za razvoj slovenske kulture ali ne. Mislim, da se vsi strinjamo, da varčevalni ukrepi, ki so seveda v času krize nujni, kulture ne smejo prizadeti," je povedal Virant.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.