Reforma plač v sodstvu je izrazito stimulativna in vzpodbuja boljše delo, je na današnji novinarski konferenci poudaril minister za javno upravo Gregor Virant in dodal, da "je usmerjena proti komoditeti in proti uravnilovki". Po ministrovih besedah bi bilo dobro, da bi se ponovno sestal s sodniki in jim predstavil novo plačno reformo.
Del plače sodnikov je od uveljavitve novega plačnega sistema, ki je začel veljati 1. januarja, odvisen od njihove delovne uspešnosti. Zato Virant kritike novega plačnega sistema v sodstvu razume kot kritike proti nagrajevanju boljšega dela in kot zavzemanje za "uravnilovko in komoditeto v sodstvu".
Minister je zagotovil, da je denarja za stimulativne plače v sodstvu dovolj, vprašanje pa je, ali ga bo sodstvo sposobno učinkovito porabiti, kar je odvisno od sodnega managementa.
Po podatkih ministrstva je bilo za sodniške plače leta 2005 v proračunu 88 milijonov evrov, letos pa 111 milijonov evrov. "Govorimo o več kot četrtinskem dvigu mase plač za sodnike," je dejal Virant.
Z novim plačnim sistemom se dodatek za delovno dobo znižuje z 0,5 na 0,3 odstotka. Po ministrovih besedah zato, da se ta dodatek poenoti za celotno javno upravo.
Kaj obetajo spremembe?
Znižanje bodo občutili predvsem sodniki z daljšo delovno dobo, reforma pa bo prinesla postopen dvig plač mlajših sodnikov, predvsem okrajnih sodnikov začetnikov. Dvig bo postopen, ker se plačna nesorazmerja odpravljajo postopno do 1. julija 2009.
Dvig osnovnih plač pri najmlajših okrajnih sodnikih bo približno 10-odstoten, pri tem pa po ministrovih besedah ni upoštevano polletno usklajevanje plač. "To pomeni večjo motivacijo za kandidiranje mladih sposobnih pravnikov za sodniško funkcijo na okrajnih sodiščih," je pojasnil Virant. Podobno velja tudi za okrožne sodnike s krajšo delovno dobo, ki se jim bo osnovna plača povišala za šest do osem odstotkov.
Virant je še pojasnil, da bo pri posameznih sodnikih z daljšo delovno dobo lahko obračunana sodniška plača nižja, vendar bo dejansko izplačilo višje. "Dobili bodo namreč izplačano razliko. Plačo pa bodo imeli zamrznjeno in se ne bo usklajevala z inflacijo, dokler se jim zneska ne bosta izravnala," je dejal minister.
Bodo sodniki stavkali?Sodniki se bodo prihodnji petek dobili na izrednem sestanku in preučili možnosti za sodniško stavko. Če bodo dovolj enotni, se bodo odločili, ali bodo začeli delati po liniji najmanjšega odpora ali pa bodo organizirali protestni sestanek. Na ceste zaenkrat ne bodo šli.
Virant je na to dejal, da bi bila ta trenutek vsaka oblika stavke, ali bele stavke, ali vsaka oblika zmanjševanja učinkovitosti, kvalitete in obsega dela popolnoma neupravičena, neutemeljena in nekorektna. "Nekorektna predvsem do davkoplačevalcev, ki plačujejo davke zato, da lahko sodniki dobivajo plače, in pričakujejo tudi kvalitetno storitev sodišč."
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.