Minister za javno upravo Gregor Virant je ob obisku Maribora spregovoril o pogajanjih o plačnem sistemu v javnem sektorju. Plačna pogajanja, ki so se začela leta 2002, se po njegovih besedah približujejo koncu, obsodil pa je zadnje aktivnosti policijskega sindikata, ki z ostro kampanjo in izsiljevanjem postavlja nerealne zahteve. "Želimo vzpostaviti pravična razmerja med plačami in to neodvisno od tega, kateri sindikat bo glasnejši in bolj oster," je v Mariboru dejal Virant.
Policijski sindikat Slovenije pa v današnjem odprtem pismu vladi odločno zavrača izjave ministra Viranta, ki je obsodil zadnje aktivnosti sindikata. Prav tako zavračajo trditev ministra glede "neresničnih podatkov o razmerjih plač in višini plače," so v sindikatu zapisali v pismu.
Sindikat tudi opozarja, da pri njihovem delovanju ne gre za dejanja izsiljevanja, ampak za realno predstavitev že pred časom argumentiranih zahtev, da se poklic policista in kriminalista uvrsti v 22. plačni razred. Policijski sindikat je vedno bil in še vedno je pripravljen sesti za pogajalsko mizo in se pogovarjati. V sindikatu bodo vztrajali na svojem, v skrajnem primeru pa bodo posegli tudi po institutu stavke, so še zapisali v pismu.
Kmalu dogovor o orientacijskih delovnih mestih?
Predlogi sindikalne in vladne strani o sklenitvi kolektivne pogodbe v javnem sektorju se po ministrovih besedah vse bolj zbližujejo. Kot je dejal, so si bili še pred letom dni na letni ravni narazen kar za 100 milijard tolarjev, zdaj le še za okoli osem do devet milijard, kar po njegovem pomeni, da lahko že zelo kmalu sklenejo dogovor o t. i. orientacijskih delovnih mestih.
Pri tem je Virant povedal, da vsi sindikati trenutno sicer niso enotnega mnenja, večina med njimi je zelo zainteresirana, da bi čim hitreje prešli na novi plačni sistem, določenemu delu sindikatov pa zavlačevanje sedanjega stanja ustreza. Okrcal je zlasti policijski sindikat in med drugim omenil njihovo petkovo javno tribuno na Bledu, ki so jo organizirali pod naslovom Ali si slovenska vlada za podcenjeno plačilo želi podcenjeno varnost državljanov.
V podobnem slogu so bila po ministrovih besedah v vabilu zapisana tudi izhodišča za razpravo, kar po njegovem ne ustreza realnosti in temu, kako vlada dejansko vidi položaj slovenske policije. "Zato se vlada na to vabilo ni odzvala, čeprav se sam sicer redno udeležujem vseh sindikalnih sestankov, kamor me povabijo. Javna tribuna očitno ni bila namenjena resnemu sestanku z vsebinsko razpravo, pač pa je bila neke vrste miting in izsiljevanje z ultimati," je dejal Virant.
Policijski sindikat naj bi v javnosti operiral z nekaterimi neresničnimi podatki o razmerju njihovih plač v primerjavi z drugimi poklici. Minister za javno upravo je dejal, da je sedanja plača policista še iz časov prejšnje vlade uvrščena v 19. plačilni razred, pred kratkim pa je bila ponudba s strani vlade povišana na 20. razred, kar sicer ne pomeni realnega dviga njihovih plač, pač pa pomeni ohranitev realne plače policistov.
Virant je še dodal, da kolektivna pogodba v sedanji fazi usklajenosti predvideva največje povišanje plač zaposlenim v kulturi, novinarjem na RTV Slovenija, zdravstveni negi in v nekaterih strukturah neuniformiranega dela javne uprave.
V Mariboru o prijaznosti uprave in uradnih urah
Virant je danes obiskal Maribor, kjer se je sestal z načelnikom upravne enote Željkom Vogrinom in njegovim koordinacijskim sosvetom, ki združuje vse vodje državne uprave in občinskih uprav v omenjeni upravni enoti. Kot je dejal po sestanku, so se pogovarjali zlasti o rešitvah za uporabnikom še bolj prijazno javno upravo. Pogovor je tako potekal predvsem o izmenjavi podatkov med organi javne uprave na lokalni ravni ter uradnih urah.
Virant je, kot že večkrat doslej, izrazil svoje stališče, da noben upravni organ nobene stranke ne sme poslati po noben dokument o podatkih, ki se nahajajo v uradnih evidencah in jih lahko ti organi pridobijo sami. Omenjeni princip po njegovih besedah mnogi spoštujejo in se ga v praksi držijo, obstajajo pa tudi izjeme, kjer pa v zadnjem času pomanjkljivosti pospešeno odpravljajo. Povod za hitrejše premikanje teh zadev je po njegovem mnenju tudi znani zaplet okoli štipendij na zavodu za zaposlovanje, kjer so zahtevali tudi davčne odločbe, teh pa prizadeti prosilci v tistem času sploh še niso prejeli.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.