V luči današnje opozorilne stavke policistov je minister za javno upravo Gregor Virant danes dejal, da s strani Policijskega sindikata Slovenije pričakuje popuščanje. Če bi vlada sedaj popustila pritiskom policijskega sindikata, bi to sprožilo plaz zahtev drugih sindikatov, kar bi po ministrovem mnenju pomenilo polom novega plačnega sistema v javnem sektorju še preden se bo sploh začel uporabljati. Se je pa vlada s sindikati še vedno pripravljena pogajati o višini dodatkov za manj ugoden delovni čas.
Vlada policistom tako še vedno ponuja za štiri odstotke višjo osnovno plačo in dvig dodatkov za manj ugoden delovni čas. Tako naj bi se dodatek za plačilo nadur ter nočnega dela dvignil za 80 odstotkov, dodatek za nedeljsko in praznično delo pa za 130 odstotkov. O teh dodatkih se je vlada še vedno pripravljena pogajati, seveda pa bi ta pogajanja potekala za skupno pogajalsko mizo z ostalimi sindikati javnega sektorja, je dejal Virant.
Vlada pa se je po sklenitvi kolektivne pogodbe za javni sektor v panožni pogodbi za javno upravo med drugim pripravljena pogovarjati tudi o uvrstitvi specifičnih, najzahtevnejših delovnih mest policistov in o plačilu za povečan obseg dela na najbolj obremenjenih policijskih postajah, je poudaril minister.
Prah na čelu sindikata
Na kongresu Policijskega sindikata Slovenije (PSS) v Moravskih Toplicah so štiriletni mandat delegati ponovno zaupali dosedanjemu predsedniku Branku Prahu. Kot edinega kandidata ga je podprlo 114 od 126 delegatov. Sprejeli pa so tudi resolucijo Z razumom in vztrajnostjo v boljši jutri, s katero zahtevajo enakopravno sodelovanje pri pripravi in uveljavitvi novega plačnega sistema v javnem sektorju.
Prioriteta ureditev plačilnega sistema
Prah je med prednostne naloge sindikata uvrstil predvsem ureditev plačnega sistema, urejanje problematike na področju delovnopravne zakonodaje in izboljšanje delovnih razmer.
Po ponovni izvolitvi za predsednika je na novinarski konferenci povedal, da so policisti in zaposleni na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) tudi z današnjo opozorilno stavko v Dolgi vasi dokazali, da so zelo složni in da so sposobni ukrepe stopnjevati, če se vlada z njimi ne bo pripravljena pogajati.
Kot možni nadaljnji ukrep je Prah omenil tudi možnost materialnega oškodovanja države, saj bi se policisti lahko odločili, da v določenem obdobju ne bodo kaznovali državljanov.
Če vlada ne bo odgovorila na njihove argumente, pravi Prah, bodo pritisk stopnjevali - če bo potrebno, tudi med turistično sezono na vseh mejnih prehodih.
Če bi policiste iz 19. plačnega razreda uvrstili v 22., kot zahtevajo, bi se izhodiščna bruto plača posamezniku povečala za 60 evrov, pri prerazporeditvi iz 20. razreda pa za okrog 40 evrov.
Policisti opozorilno stavkali
V skladu z napovedmi je Policijski sindikat Slovenije ob 8. uri na mejnem prehodu Dolga vas začel enourno opozorilno stavko. Policisti so izvajali temeljitejšo kontrolo tovornih vozil; v Slovenijo jih je vstopilo 46, izstopilo pa 13. Kolone na slovenski strani ni bilo, na madžarski strani pa je nastala kolona, dolga 1,5 kilometra.
Stavko je prišel podpret tudi generalni sekretar Mednarodnega policijskega sindikata (CESP) Gerard Greneron. Ta sindikat šteje 300.000 članov v 18 državah.
'Vprašanja plač se morajo rešiti na pogajanjih'Generalni direktor policije Jože Romšek je v odzivu na današnjo opozorilno stavko policistov zapisal, da si tudi sam želi čim boljšega plačila za zaposlene v policiji. Vprašanja o tem se morajo po njegovem mnenju rešiti na pogajanjih, na "srečanjih z mitingaškim vzdušjem" pa dobrih rešitev ni mogoče najti. V zvezi s stavko je dejal, da je stavka policistov omejena z opravljanjem temeljnih policijskih nalog, ki jih slovenska policija "je in bo opravljala zakonito, strokovno in korektno".
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.