Opravljanje dela načelnika Upravne enote Grosuplje bo za Boža Predaliča verjetno eno najkrajših del, ki jih je opravljal. Funkcijo je nastopil v ponedeljek, a je ministrstvo za notranje zadeve že v torek izdalo odločbo, s katero bo Predalič 15. julija razrešen s položaja načelnika omenjene upravne enote.
Na ministrstvu pravijo, da so odločbo o razrešitvi izdali na podlagi petega ostavka 83. člena zakona o javnih uslužbencih. Ta med drugim odloča, da tisti, ki je pristojen za imenovanje, lahko v enem letu od nastopa funkcije razreši načelnika upravne enote. Minister za notranje zadeve Gregor Virant je ocenil, da je za zagotovitev profesionalnega, politično nevtralnega, prijaznega in učinkovitega delovanja upravne enote Grosuplje primerno ponoviti postopek izbire načelnika.
'Okoliščine imenovanja vzbujajo dvome'
Kot razlog za ponovitev postopka na ministrstvu navajajo tudi okoliščine Predaličevega imenovanja. Predalič je bil imenovan na položaj več kot tri mesece pred iztekom mandata prejšnje načelnice, imenovanje pa je bilo opravljeno tik pred prenehanjem mandata vlade Janeza Janše. Kot še navajajo na ministrstvu, so bili roki za prijavo skrajšani, natečajna komisija pa je bila imenovana neobičajno hitro. Tako na ministrstvu pravijo, da okoliščine imenovanja vzbujajo dvome.
Černač: Virant zavaja javnost
Drugače pa na zadevo gledajo v stranki SDS, iz katere prihaja takratni minister za infrastrukturo Zvonko Černač, ki je po odhodu DL iz Janševe vlade opravljal tudi tekoče posle ministrstva za pravosodje in javno upravo.
Černač je namreč povedal, da je javni natečaj za načelnika UE Grosuplje prvič objavil minister Senko Pličanič lani, nato pa je bil natečaj objavljen še v času njegovega ministrovanja. ''Postopek je bil izpeljan v skladu z zakonom. V njem ni bilo nobenih formalnih pomanjkljivosti, sicer bi se moj naslednik gotovo poslužil postopka formalne razveljavitve izbire,'' je povedal in dodal, da Virant torej problematizira ravnanje svojega ministra. ''Kajti, če sem sam postopek objavil prehitro, koliko prehitro je s postopkom začel šele njihov minister dr. Pličanič, ki je natečaj objavil že v letu 2012!''
Razlogi, da je bil postopek izveden prehitro in da je tudi to razlog za razrešitev Predaliča le nekaj ur po njegovem prevzemu odgovornosti, so torej neresnični, sicer bi morali podobno ravnati tudi v drugih primerih, je še povedal.
Černač še pravi, da minister Virant ''z ničimer ne more upravičiti svojega revanšističnega ravnanja v tem primeru''. Predalič je bil po njegovem mnenju ''zaradi svojega političnega prepričanja in javnega izražanja svojega mnenja, ki je nekompatibilno z mnenjem ministra Viranta na podlagi nove politike vlade Alenke Bratušek na kadrovskem področju po rasističnem načelu "člani določene politične stranke nimajo v državni upravi kaj iskati", ki jo je napovedala ob inavguraciji, lustriran in politično razrešen''.
Kot je še poudaril Černač, zakon sicer omogoča razrešitev posameznih javnih funkcionarjev v letu dni po nastopu mandata ministra. Med njimi so tudi načelniki upravnih enot. ''Ne spomnim pa se primera, da bi glede načelnikov upravnih enot katerikoli minister doslej posegel po tej možnosti, vsaj kar se obeh Janševih vlad tiče, se to ni zgodilo.'' Namen te zakonske določbe je v tem, da ima minister možnost razrešitve tam, kjer ima tudi pristojnost imenovanja (kot je to pri načelnikih UE) v primeru, ko položajni uradnik ne izpolnjuje pričakovanj ministra glede na program, ki si ga je zastavil, je še dodal.
SDOS predlaga dopolnitve in popravke členov
Sindikat državnih organov Slovenije (SDOS) je ministru Virantu že poslal predloge za dopolnitev nekaterih členov k osnutku zakona o javnih uslužbencih.
K 58. členu (Objava javnega natečaja) predlagajo, da se v prvem odstavku vključi nov prvi stavek, in sicer: ''Javni natečaj se za organe državne uprave objavi za položaje generalnih direktorjev, generalnih sekretarjev, predstojnikov organov v sestavi ministrstev, predstojnikov vladnih služb in načelnikov upravnih enot največ tri mesece pred iztekom imenovanja uradnika na položaj.'' Kot pravijo, je v praksi prihajalo do tega, da so za položajnega uradnika sklicali natečajno komisijo več kot osem mesecev pred iztekom imenovanja na posamezni uradniški položaj.
K 82. členu (Pridobitev položaja) predlagajo, naj se drugi stavek glasi: ''Tri mesece pred potekom obdobja imenovanja mora biti zaključen postopek javnega položaja za natečaj.'' Kot pravijo, bi se s črtanjem besede ''najkasneje'' v praksi izognili sklicevanjem natečajnih komisij in kadrovanju ''na zalogo'', kar se je v nekaterih primerih dogajalo v zadnjih mesecih.
Prav tako pa bi dopolnili 83.člen z novim odstavkom, da se v času, ko odhaja ena vlada in prihaja druga, prepove imenovanje na uradniški položaj.
KOMENTARJI (457)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.