Predsednik DZ Gregor Virant je predlagateljem članov nadzornega sveta holdinga – poslanskim skupinam, predsedniku vlade, Ekonomsko-socialnemu svetu in komisiji DZ za nadzor javnih financ – že v četrtek poslal pismo s pozivom k preseganju strankarskih okvirov pri tej kadrovski odločitvi.
Kot pravi Virant, gre za imenovanje nadzornega sveta institucije, ki bo upravljala 10 milijard evrov vredno državno premoženje, zato je v nadzorni organ treba imenovati vrhunske strokovnjake, neodvisne upravljavce državnega premoženja, ki bodo sestavljali komplementarno skupino.
Sestali naj bi se 10. januarja
Zato je predlagateljem članov nadzornega sveta holdinga poleg preseganja strankarskih okvirov pri tej odločitvi predlagal sestanek, na katerem bi se dogovorili o strogih, ostrih merilih in standardih za nadzornike. Sestanek naj bi bil predvidoma v četrtek, 10. januarja.
Z usklajenim postopkom predlagateljstva bi po Virantovem prepričanju dosegli nabor čim boljših kandidatov za nadzornike. "Sijajno bi bilo, da bi devet članov nadzornega sveta v DZ imenovali soglasno ali vsaj z dvotretjinsko večino," je dejal predsednik DZ in dodal, da to morda zveni nekoliko naivno, ampak da je to njegov cilj. Časa za usklajevanje predlogov kandidatov je dobre tri tedne; rok za predložitev kandidatov za nadzornike je 28. januar.
SDS ima določene zadržke
Virant je dejal, da je precej odgovorov že dobil in da so pozitivni, določene zadržke ima le SDS. "PS, DeSUS, Ekonomsko-socialni svet in komisija za nadzor javnih financ so se odzvali pozitivno in meni to zadošča," je dejal.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je poudaril, da so vsi predlagatelji pri oblikovanju predloga zakona popolnoma samostojni, saj zakon ne predvideva nobenega "moderatorja". Virantovo pobudo ocenjuje kot poseg, ki nima nikakršne podlage v zakonu o holdingu, prav tako pa ni skladen z ustavo, "ki izrecno ločuje pristojnosti, naloge in druge zadeve med zakonodajno in izvršno oblastjo". Zato takega pristopa v SDS ne podpirajo.
Tudi koalicijska pogodba ne predvideva, da bi se te zadeve urejale na predlagani način, opozarja Tanko. "Tudi sicer smo bili v poslanski skupini SDS do zdaj že nekajkrat presenečeni nad ravnanjem nekaterih koalicijskih partnerjev, ki so kljub celo predhodno soglasnim odločitvam ravnali ali glasovali pomembno drugače," je zapisal.
V SDS menijo, da je neprimerno, da bi Virant z vidika moči kakor koli vplival na odločitev komisije za nadzor javnih financ, v kateri ima večino opozicija, ali da bi kakor koli poskušali vplivati na odločitev vlade ali Ekonomsko-socialnega sveta, prav tako pa ni smiselno posegati v pristojnosti in odgovornosti poslanskih skupin.
V poslanski skupini SDS pričakujejo, da bodo kvalificirani oz. z zakonom določeni predlagatelji odgovorno opravili zakonsko nalogo in da bodo izbrani nadzorniki kakovostno izvrševali nadzor nad delom uprave Slovenskega državnega holdinga. "Odgovornost predlagateljev je velika in pričakujemo, da bodo skrbno pretehtali svoje predloge," je še zapisal Tanko.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.