
Republiški odbor sindikata državnih organov Slovenije, konference sindikatov Davčne uprave RS, Geodetske uprave RS in upravnih enot, ki so spremljali učinke delovnih sobot, pozivajo ministrstvo za javno upravo, da po končanem preizkusnem obdobju na podlagi odziva v praksi spremeni uredbo o upravnem poslovanju in v letu 2008 opusti delovne sobote, ker so 'neracionalne in predrage'. Minister za javno upravo Gregor Virant pa je dejal, da je stališče sindikata skregano z dejstvi.
"Podatki kažejo, da je obisk na upravnih enotah ob sobotah visok, da se giblje med 2500 in 6000 strank, pri čemer je ta številka odvisna od okoliščin, kot so potek veljavnosti dokumentov in podobno. Uvedba delovnih sobot se je izkazala kot popolnoma utemeljena in nobenega dvoma ni, da bomo delovne sobote obdržali," je dejal minister Virant.
Spremljanje delovnih sobot
Republiški odbor sindikata državnih organov Slovenije, omenjene konference ter izvršni odbori organizacij sindikata od aprila spremljajo izvajanje uredbe o upravnem poslovanju, ki je spremenila obseg uradnih ur in uvedla sobotno delo brez dodatnega plačila. Z delovno soboto 1. decembra pa se je končalo preizkusno obdobje, ki se je začelo 5. maja.
Kot poudarjajo v republiškem odboru sindikata državnih organov, so od vsega začetka zavračali pristop ministrstva k uvajanju delovnih sobot brez resnih analiz, ampak zgolj na javnomnenjskih telefonskih anketah po naročilu ministrstva na vzorcu naključno izbranih 3500 oseb. "To zavračanje je republiški odbor sindikata (ROS) podkrepil s 4200 podpisi zaposlenih, izraženimi dvomi tudi številnih predstojnikov, kritiko dela stroke in dnevnim, tedenskim, mesečnim merjenjem zadovoljstva/nezadovoljstva strank, ki je sicer kazalo, da so bili državljani, občani v praksi v veliki večini zadovoljni s storitvami," je dejal sekretar ROS Drago Ščernjavič.
Minister za javno upravo Gregor Virant pa na to pravi, da se število zaposlenih, ki delajo ob sobotah, prilagaja potrebam strank. "Torej, če bo strank nekoliko več, bo ob sobotah delalo nekaj več ljudi, če bo strank nekoliko manj, pa jih bo delalo nekoliko manj na upravnih enotah," še pravi.
Množična menjava dokumentov
V prihodnjem letu, ko v poletnih mesecih pričakujejo množično menjavo osebnih izkaznic, pa minister za javno upravo predvideva velik naval občanov, zato resno razmišljajo o tem, da bi, vsaj v večjih mestih, bile upravne enote odprte vsako soboto.

Na očitke sindikalistov, da se troši davkoplačevalski denar, je minister Virant odgovoril, da je ministrstvo predvidelo, da bo delovna sobota na upravno enoto na mesec stala okrog 300 evrov, vendar se je zdaj izkazalo, da je ta strošek v povprečju 190 evrov in glede na koristi, ki so jih naredili za državljane, je ta strošek po Virantovih besedah zanemarljiv.
V juliju parafirani kolektivni pogodbi za javni sektor je za sobote predvidel 10-odstotni dodatek na urno postavko, pravi Virant in dodaja, da se bo to začelo uporabljati, ko bo podpisana še panožna kolektivna pogodba za javno upravo. "Ponudba je na mizi, vse je odvisno od sindikatov, kdaj bodo podpisali," pravi minister Virant. Kar se njega tiče, jo lahko, kot je dejal, podpišejo že prihodnji teden.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.