Notranji minister in prvak DL Gregor Virant se vse bolj zapleta v afero zaradi nakupa poceni letalskih kart. Od danes je namreč jasno še, da si je poceni karte pri Adrii Airways urejal tudi sam. To dokazuje neposredna elektronska pošta med Virantom in nekdanjim komercialnim direktorjem Adrie Tomažem Kostanjškom, o kateri je danes prvi poročal Dnevnik.
Virant se je o nakupu poceni letalskih kart s takratnim komercialnim direktorjem pri Adrii Kostanjškom dogovarjal v letih 2010 in 2011, vozovnice pa so bile namenjene zanj in njegovo družino.
Virant je po navedbah časopisa tako Kostanjšku 8. julija 2010 posredoval naslednje sporočilo. "Tomaž, spodaj je osem 'kandidatov' za Ljubljana-Frankfurt-Ljubljana (zraven so številke potnih listov). Benjamin bo takrat star ... Leteli bi takole: Ljubljana-Frankfurt 22. oktobra ob 8. uri, Frankfurt-Ljubljana 1. 10. ob 10.30. Hvala in lep pozdrav, Grega."
V prošnji je Virant po navedbah časopisa navedel tudi imena osmerice potnikov. Med njimi je celotna štiričlanska družina ministra Viranta, še dva njegova sorodnika ter Virantova tast in tašča. Sledil je odgovor, v katerem mu je Kostanjšek sporočil, da je rezervacija urejena.
Kostanjšek, ki naj bi bil Virantov nekdanji sošolec, je Virantu tako uradno odobril več kot dvajset vozovnic. Z njimi je Virant, v nekaterih primerih tudi z družino, med letoma 2008 in 2011 letel v Bruselj, Frankfurt, Pariz, Skopje in Sarajevo.
Za vsako vozovnico v poslovnem razredu je Virant plačal le po 150 evrov, kar je nekajkrat manj od njihove takratne cene za "običajne" potnike. Gre namreč za vozovnice iz prodajnega razreda R, ki jih ni mogoče kupiti v redni prodaji, saj so namenjene le zaposlenim v Adrii Airways, uslužbencem podjetij iz letalske dejavnosti in certificiranim agentom za prodajo vozovnic, navaja časopis.
Dvom v ugotovitve KPK
Današnje poročanje Dnevnika pa pod vprašaj postavlja tudi ključno ugotovitev komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je opravila nadzor nad izdajanjem poceni letalskih vozovnic Adrie Airways vidnim slovenskim posameznikom, med drugim tudi Gregorju Virantu. Pri tem je pregledala tudi letalske vozovnice, ki jih je prejel Virant, a je ugotovila, da v času, ko je bil minister, ni zlorabil svoje funkcije. Karte naj bi namreč pridobila njegova žena, in sicer preko znanke, ki je bila prijateljica takratnega komercialnega direktorja Adrie Airways Tomaža Kostanjška.
Virant v tistem času sicer ni bil javni funkcionar, zato komisija njegovega ravnanja pri teh letalskih vozovnicah ni mogla presojati. A se komisija, kot pojasnjuje v današnjem odzivu, "strinja, da je z vidika interesa javnosti na mestu, da se postavi tudi vprašanje delovanja v tem obdobju, če gre za izpostavljenega (prejšnjega in kasnejšega) političnega funkcionarja". "In primerno je, da tak funkcionar te zadeve javnosti pojasni," navaja komisija. KPK je še sporočila, da nima dokumentov oziroma elektronskih sporočil, s katerimi je Virant zase in družino urejal poceni letalske vozovnice, zato je Dnevnik zaprosila, naj ji omenjene dokumente posreduje. Nato pa se bo komisija lahko odločila za morebitno obnovo postopka.
Virant bo razmislil o ’sodni poti za zaščito svojih pravic’
"Vsa dejstva sem natančno pojasnil KPK. Iz njenega poročila je jasno razvidno, da krivde za neurejen sistem odločanja o popustih v Adrii Airways pač ni mogoče pripisati stotinam kupcev, ki so popust dobili," je v odzivu dejal Virant.
Kot pravi, je zgodba s poročilom KPK zanj zaključena. Pri zadnjih poročanjih v zvezi s to zadevo gre po njegovi oceni že za klevetanje in za poseganje v njegovo zasebno korespondenco iz časa, ko ni bil na nobeni javni funkciji. Zato bo "resno razmislil o sodni poti za zaščito svojih pravic".
SDS: Virant bi moral odstopiti
V SDS so prepričani, da bi moral Virant po zadnjem razkritju odstopiti z mesta notranjega ministra. Poslanec SDS Branko Grims se tako sprašuje, kako lahko sploh še koga preseneti dejstvo, da Virant govori eno, dela pa drugo. "To namreč počne že ves čas," pravi. Po mnenju Grimsa Viranta to, da naj bi si poceni letalske vozovnice urejal, ko ni bil javni funkcionar, ne opravičuje. Tudi v NSi menijo, da je čas, da Virant realizira svojo trditev, "da v Sloveniji ne sme biti ne svetih krav in ne malih bogov ter odstopi z mesta ministra za notranje zadeve".
Po mnenju SLS je Virant sedaj na potezi, da dokaže, da gre za neresnične obtožbe oz. celo poneverbe. Če mu to ne bo uspelo, se mora nemudoma samoiniciativno odreči položaju ter nepreklicno odstopiti, je zapisala podpredsednica SLS Olga Franca. "V skladu s svojim, v preteklosti večkrat javno izraženim načelom, da nedotakljivih in svetih krav ni in jih ne bo, mora minister dokazati, da to velja tudi za tiste, ki imajo sami polna usta o tem, da svetih krav ni, torej naj to dokaže tudi zase," meni Franca. Nove informacije pa morajo pod lupo znova vzeti tudi preiskovalni organi in jih ustrezno preveriti, še meni podpredsednica SLS.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa meni, da je Virant dolžan visoke moralno-etične standarde spoštovati ter se po njih ravnati.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa je prepričan, da mora Virant zadevo podrobno pojasniti. Erjavec meni, da bodo vozovnice tudi tema razprave v DZ ob glasovanju o interpelaciji, ki so jo februarja zoper Viranta vložili nepovezani poslanec Ivan Vogrin in nekateri poslanci SDS.
KOMENTARJI (659)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.