Minister za javno upravo Gregor Virant je dejal, da je opozorilni prostest sodnikov neupravičen. Po njegovih besedah bodo sodniki z napovedanim protestom kršili 37. člen zakona o sodniški službi. Sodniško društvo je tudi pozval, naj pojasni, kako si v društvo razlagajo drugi odstavek 37. člena, ki pravi, da sodnik ne sme ovirati delovanja sodišča zaradi uveljavljanja svojih pravic.
Po Virantovih besedah ga v stališču, da ni več manevrskega prostora za popuščanje sodnikom, podpira tudi premier Janez Janša. "Ne vidim možnosti, da bi v tem mandatu spremenili zakon o sistemu plač v javnem sektorju v delu o sodniških plačah," je dejal Virant.
Minister je pojasnil, da je bilo leta 2005 za sodniške plače namenjenih 88 milijonov evrov, v proračunih za letos in prihodnje leto pa je namenjenih po 11 milijonov evrov, kar je za četrtino več. Ponovil je, da je plačna reforma za javni sektor ugodna zlasti za mlajše sodnike in tiste, ki so pripravljeni delati več in bolje.
Reforma naj bi bila stimulativna
Reforma, ki je začela veljati 1. januarja letos, je izrazito stimulativna, je prepričan minister. Kot je dejal, je usmerjena k spodbujanju boljšega dela in proti uravnilovki. Zagotovljena so dodatna sredstva za odpravo sodnih zaostankov. Za sodnike, ki se bodo s predsedniki sodišč dogovorili za večji obseg dela, je po Virantovih besedah denarja dovolj. Zakon po njegovih besedah predvideva del plače za delovno uspešnost do 16 odstotkov. To bodo dodeljevali predsedniki sodišč, pri tem pa je pomembna ne le količina, ampak kakovost sodnikovega dela, je pojasnil.
Poleg tega so na voljo še prihranki zaradi neuresničenih zaposlitev ali nenadomeščanja daljših bolniških ali porodniških, s katerimi bodo nagrajeni sodniki, ki bodo prevzeli dodatno delo. Po Virantovih besedah lahko v tem primeru znese dodatni del osnovne plače tudi do 50 odstotkov. V teoretičnem primeru pa lahko sodnik dodatno zasluži do dve tretjini svoje plače. Ob tem se po ministrovih besedah postavlja ključno vprašanje, ali bo sodstvo sposobno ta denar porabiti. Odgovor je na sodnem managementu in na sodnikih, če se bodo odločali za povečan obseg dela.
Virant: Denar je zagotovljen
Denar za nagrajevanje sodnikov je zagotovljen v finančnih načrtih sodišč, če ga ne bodo porabili, je zanje propadel, je dejal Virant. Kot je dodal, pa je tri milijone evrov za povečan obseg dela in prihranke zaradi neuresničenih zaposlitev mogoče prerazporejanje teh sredstev med posameznimi sodišči.
Na očitek Slovenskega sodniškega društva, da jim vlada v mesecu dni ni odgovorila na zahteve, izrečene marca na izrednem občnem zboru društva, pa je Virant odgovoril, da so na zahteve, ki jim jih je posredovalo pravosodno ministrstvo, odgovorili ministru za pravosodje Lovru Šturmu. "Domnevam, da je on ta odgovor uporabil kot svoj odgovor sodniškemu društvu," je dejal Virant.
Ob koncu današnje izjave pa je Virant ponovil, da se je s sodniškim društvom pripravljen kadarkoli srečati, vendar ga ne vabijo več na svoje forume in sestanke. Tako tudi ni bil povabljen na ponedeljkov sestanek Šturma s predsedniki sodnega sveta, vrhovnega sodišča in sodniškega društva in se ga tudi ne namerava udeležiti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.